کرونا در روزنامه‌های تهران؛‌ از تجربه عضو شورای شهر تا نتیجه آزمایش پس از مرگ بیمار

ایستگاه اتوبوس

منبع تصویر، ATTA KENARE/AFP via Getty Images

توضیح تصویر،

ایستگاه اتوبوس در تهران روز دوشنبه ۵ اسفند؛‌انتشار اخبار مربوط به شیوع کرونا شهروندان را نگران کرده است

از روز چهارشنبه هفته گذشته که ایران رسما وجود موارد ابتلا و مرگ در اثر ویروس کرونا را تایید کرد و با افزایش آمار مبتلایان،‌ اخبار مربوط به ویروس کرونا یا کووید ۱۹ به تیتر اول روزنامه‌های تهران تبدیل شده است.

تجربه شخصی از یک روز با کرونا؛ ‌یادداشت عضو شورای شهر تهران

منبع تصویر، Hamshahrionline

خبر ابتلای شهردار منطقه ۱۳ به ویروس کرونا و جلساتی که او با اعضای شورای شهر داشت باعث شد که برخی از اعضای شورای شهر از جمله محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران، آزمایش کرونا بدهند.

الهام فخاری؛ عضو شورای شهرتهران در یادداشتی که صفحه اول روزنامه همشهری منتشر شده،‌ از تجربه خودش برای مراجعه به بیمارستان نوشته است: "باتوجه به خستگی شدید و گرچه تب نداشتم با مشورت همکارم، برای بررسی و انجام تست به بیمارستان مراجعه کردم. خستگی و درماندگی مردم از یکسو و فشار کاری بر کارکنان و کادر درمانی از سوی دیگر، نمایی آزاردهنده بود. هراس از خود بیماری پررنگ‌تر و صدای سرفه‌ها دلهره‌آور شده است."

او از مشاهدات خود نوشته و بدون اشاره به نام بیمارستان می‌گوید که این بیمارستان از چند روز پیش به عنوان مرجع تخصصی برای بررسی کرونا تعیین شده است.

او توضیح می‌دهد: "با سرعت وسایل می‌آورند و تکنسین‌های فنی مشغول نصب تجهیزات هستند. هرازگاهی خستگی و ناخشنودی کسی صدای بلند و فریادش را بر سر دیگران برمی‌کشد ولی کادر بیمارستان با صبوری فضا را مدیریت می‌کنند. هوا خیلی سرد است شاید بیماری سردترش هم کرده. بسیاری مردم پافشاری بر انجام تست دارند که نشدنی است. وضعیت من دوبار توسط پزشک متخصص؛ یک‌بار پزشک اورژانس و دوبار پزشک جراح بررسی شد. مهم‌ترین مسئله جلسه‌های مشترک اخیر (با شهردار منطقه ۱۳) و درد مبهم قفسه سینه بود." و به این دلیل از او آزمایشات گرفته می‌شود.

این عضو شورای شهر توصیه کرده: "ما در شرایط تحریم سنگین و همه‌جانبه‌ایم. بیماری در کشور وجود دارد. با این همه هنوز هم می‌توان با تصمیم‌های به‌هنگام و درست از چالشی پیچیده‌تر پیشگیری کرد. جلسه‌های کاری را به ویدئوکنفرانس تبدیل کرد، حضور اجتماعی را کمینه کرد، رفتارهای بهداشتی را بهبود داد و اولویت نخست را سلامتی خود و مردم تلقی کرد."

اعتماد: چرا اعلام مرگ بیماران مبتلا در قم با تاخیر انجام شد؟

منبع تصویر، Etemad

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

روزنامه اعتماد مصاحبه اختصاصی با کیانوش جهانپور، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت و رییس کمیته اطلاع‌رسانی کرونا انجام داده است. آقای جهانپور اولین مقام رسمی بود که چهارشنبه هفته گذشته ۳۰ بهمن، برای اولین بار و پس از هفته ها تکذیب خبرهای مربوط به وجود کرونا در ایران ابتدا از نتیجه مثبت آزمایش دو مورد در قم خبر داد و به فاصله چند ساعت خبر مرگ این دو بیمار را تایید کرد.

روزنامه اعتماد با انتقاد از نحوه اطلاع رسانی درباره شیوع ویروس کرونا درایران نوشته: "اولین ‌بار است که مسوولان نظام سلامت، در مقابل نشت هر خبر و هر فرض و هر شائبه غیر از آنچه خودشان می‌خواهند که اعلام شود، این طور سنگربندی می‌کنند. این دیوارکشی، ظرف یک ماه گذشته از آن روزی که مسافران ایرانی بازگشته از چین به نقطه‌ای نامعلوم دورتر از پایتخت منتقل شدند، تا امروز که شایعات و اخبار غیررسمی از آلودگی ده‌ها نفر به ویروس کرونا خبر می‌دهد، نتیجه‌ای جز نگران‌تر شدن آدم‌ها، آب رفتن حجم اعتماد عمومی و حریص‌تر شدن مردم برای احتکار ماسک جراحی و الکل و هر قلم جنسی که تصور می‌کنند می‌تواند آنها را از شر این بیماری مولود مدرنیته پناه دهد، نداشته است."

اعلام رسمی ابتلا به کرونا و تایید خبر مرگ در فاصله چند ساعت انتفادهایی را به دنبال داشت. اینطور که آقای جهانپور در مصاحبه می‌گوید،‌ در حقیقت وقتی نتیجه آزمایش کرونا که شب قبل از مرگ بیماران از آنها گرفته شده، اعلام می‌شود،‌ این زمانی بوده که بیماران مرده بودند.

در این مصاحبه اعتماد به روزی که برای اولین بار خبر ابتلای دو بیمار در قم تایید اشاره کرده و نوشته که پس از آنکه رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم خبر مرگ بیماران مبتلا به کرونا را منتشر کرد، بلافاصله‌ آقای جهانپور مرگ این بیماران را تایید کرد. روزنامه اعتماد از آقای جهانپور پرسید که "چرا اعلام فوت این بیماران با تاخیر اتفاق افتاد؟"

آقای جهانپور در پاسخ گفت: "نمونه ترشحات ریه دو بیمار از قم برای ما ارسال شد و ما هم، نمونه‌ها را به آزمایشگاه مرجع تهران فرستادیم. بیماران، در حضور من فوت نکرده بودند. آنچه در تهران مورد آزمایش قرار گرفت، نمونه ترشحات ریه بود و من هم فقط نمونه و نتیجه آزمایش را در اختیار داشتم. بعد از ارسال نتیجه آزمایش به قم، رییس دانشگاه علوم پزشکی قم به ما خبر داد که این بیماران فوت کرده‌اند."

آقای جهانپور در مقابل این پرسش که آیا "از فوت بیماران که ۴ روز قبل از اعلام خبر اتفاق افتاده بود، بی‌خبر بوده" می‌گوید: "ما نتایج آزمایش را دیدیم ولی فوت بیمار را ندیدیم. و افزود: "۴۵ دقیقه بعد از آنکه نتیجه آزمایش به دست من رسید، خبر شناسایی و ابتلا را اعلام کردم که این فاصله هم مربوط به تنظیم خبر بود."

او در این مصاحبه تاکید کرد که افراد مشکوک به آلودگی ویروس کرونا نباید به بیمارستان های خصوصی مراجعه کنند: "اورژانس بیمارستان‌های خصوصی قرار نیست مراجعه موارد مشکوک آلودگی ویروس کرونا داشته باشند و بنا به ابلاغ ما، تمام افراد با علایم مشکوک به آلودگی ویروس کرونا، باید با سامانه ۱۹۰ یا سامانه ۱۱۵ تماس و راهنمایی بگیرند که به کدام اورژانس‌های بیمارستانی مراجعه کنند. اما اگر مراجعه‌ای هم به اورژانس بیمارستانی بود و در تریاژ اولیه، فرد مراجعه‌کننده مشکوک به آلودگی ویروس کرونا ارزیابی شد، تیم اورژانس با لباس‌های محافظ و آمبولانس‌های مجزا، این فرد را به بیمارستان معین منتقل می‌کنند. بیماری که به این شیوه شناسایی شود، به بیمارستان اشتباه هم نخواهد رفت."

'سکان مدیریت بحران را به پزشکان و کارشناسان محول کنید '

روزنامه آرمان در مطلبی با عنوان "علاج واقعه قبل از وقوع" نوشته عبدالصمد خرمشاهی وکیل دادگستری نوشت: "از تاريخ اعلام خبر پيدايش ويروس کرونا در قم که به نظر می‌رسد به دلايلی با تاخير نيز انجام شد، چند روزی نمی‌گذرد اما در همين مدت کوتاه رشد آمار مبتلايان و تلفات ناشی از اين ويروس نگران کننده بوده است. وقتی پای سلامت و بهداشت مردم در ميان است، عقلا و منطقا دولت بايد بخشی از سکان مديريت بحران را به پزشکان و کارشناسان متخصص امر محول نمايد."

منبع تصویر، Iran

در بیمارستان یافت‌آباد چه می‌گذرد؟

فریبا خان احمدی، در روزنامه ایران،‌ گزارشی از چگونگی رسیدگی به بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان یافت آباد تهیه کرده است.

در این گزارش آمده: "ساعت هنوز ۸ صبح نشده که راهروی باریک اورژانس پر از بیمار می‌شود. یافت‌آباد را وزارت بهداشت به عنوان مرکز درمانی بیماران مشکوک به کرونا در نظر گرفته است. بلبشویی میان بیماران برپاست. همگی با علائم تب بالا و تنگی نفس آمده‌اند و حالا جلوی در ورودی اورژانس ایستاده‌اند تا یکی یکی نوبت شان شود وعلائم بالینی از جمله تب شان کنترل شود. پرستار جوان که ماسک پارچه‌ای دارد، تب سنج شیشه‌ای را سمت مریض دراز می‌کند و می‌گوید "این را بگذار دهانت."چند دقیقه بعد تب بیمار را اندازه می‌گیرد. تب سنج عدد ۳۹ درجه را نشان می‌دهد. پسر جوان می‌گوید: "بیماری را از دوستم گرفته‌ام."پرستار، بیمار را به راهروی سمت چپ که اتاق ایزوله اورژانس است راهنمایی می‌کند.

در این گزارش آمده که "دستورالعمل‌های هشدار دهنده درباره پیشگیری از ابتلا به کرونا روی در و دیوار اورژانس چسبانده شده است اما به نظر می‌رسد نه مراجعین و نه همراهان بیمار و برخی از پرسنل بیمارستان این هشدارها را جدی نمی‌گیرند."

در این گزارش آمده که بین اتاق ایزوله اورژانس و بخش بستری فاصله چندانی نیست: "این بخش با یک پرده ضخیم از راهرویی که محل تردد بیماران مشکوک به کرونا است جدا شده است. برخلاف همیشه که هیچ وقت تخت خالی در آنجا پیدا نمی‌شود تنها سه تخت از بیمار پر است. بیمارانی که به دلایلی غیر از علائم کرونا به بیمارستان مراجعه کرده‌اند و حالا نگرانند که مبادا درگیر ویروس خبرساز شوند."

به گزارش خبرنگار ایران، هر لحظه به تعداد بیماران مراجعه کننده به بیمارستان اضافه می‌شود "بیمارانی که ساده‌ترین توصیه‌های بهداشتی را جدی نمی‌گیرند."

او درباره بخش ایزوله این بیمارستان که فقط بیمارانی که آزمایش آنها مثبت بوده نوشت: "دو پرستار و یک پزشک و یک بیمار قرنطینه تنها ساکنین طبقه اول بخش قرنطینه بیمارستان یافت‌آباد هستند و سه بیمار مثبت نیز در طبقه بالا محبوس شده‌اند که ویروس انتقال نیابد تا بتوانند با تنفس مصنوعی علائم تنگی نفس را تحمل کنند. کسی جز پزشک و یک پرستار که لباس محافظ بر تن دارد اجازه ورود به اتاق قرنطینه را ندارد."

شهروند: ''مدیریت کرونایی فوتبال '

منبع تصویر، Shahrvandnewspaper

روزنامه شهروند گزارش اول خود را به ماجرای بازی سپاهان و پرسپولیس در اصفهان اختصاص داده است.

شهروند در ابتدای گزارش نوشت: "نمی‌توانیم از لفظ غیرقابل باور استفاده کنیم، چون نمونه این بی‌نظمی‌ها را در فوتبال کشور بارها و بارها دیده‌ایم و هیچ‌وقت از آن درس نگرفته‌ایم. اتفاقات دیروز اصفهان برای بازی سپاهان و پرسپولیس باعث شد دوباره همه درباره وضعیت نابسامان فوتبال ایران صحبت کنند. آنچه شاهدش بودیم، مانور مطلق بی‌مسئولیتی و توهین به جامعه فوتبال و مردم ایران بود. مسابقه‌ای که با حوادثی حیرت‌انگیز برگزار نشد و حالا باید منتظر تصمیم مسئولان درباره این بازی باشیم که قطعا تبعات آن تا مدت‌ها باعث جنجال و حاشیه و دعوا در فوتبال ایران خواهد بود."

بازی سپاهان و پرسپولیس، دو مدعی اصلی قهرمانی لیگ برتر فوتبال ایران دیروز لغو شد. در حالی که سازمان لیگ اعلام کرده بود این بازی به دلیل ترس از گسترش ویروس جدید کرونا بدون تماشاگر برگزار می‌شود، پرسپولیس در ورزشگاه نقش جهان حاضر شد. اما گفته شد که هواداران سپاهان با تجمع مقابل هتل این تیم مانع از حرکت اتوبوس به سمت ورزشگاه شدند و با عدم حضور به موقع سپاهان، پرسپولیس نیز ورزشگاه را ترک کرد تا این بازی لغو شود.

این در حالی است که فرمانده یگان ویژه استان اصفهان گفت که امنیت در هتل تیم فوتبال سپاهان برقرار بود و کسی از میان هواداران مانع حرکت اتوبوس آن‌ها نبود. مدیرعامل سپاهان نیز در این رابطه گفت: "اینکه سپاهان آمده بود که بازی نکند کذب محض است و همین الان تیم پرسپولیس بیاید ما بازی می‌کنیم."

شهروند نوشته: "حالا باید منتظر تصمیم کمیته انضباطی برای این بازی و اعلام نتیجه باشیم. نه سپاهان از حق خود کوتاه خواهد آمد و نه پرسپولیس. بحث بر سر تصمیم درباره سه امتیاز مسابقه تیم اول و دوم لیگ در کوران مسابقات و کورس قهرمانی است و بدون هیچ تردیدی در روزهای آینده حوادثی تاریخی و حیرت‌انگیز در فوتبال ایران به خاطر اتفاقات دیروز شاهد خواهیم بود. این داستان سری دراز خواهد داشت."

منبع تصویر، Screen shot

توضیح تصویر،

روی جلد یکی از روزنامه های چاپ قم: تاکید بر قابل کنترل بودن شیوع ویروس کرونا و کاهش ابعاد و جنبه‌های روانی شیوع کرونا