هشدار سیل در ایران؛ لغو پروازهای ایلام و طغیان رودخانه در خرم‌آباد

طغیان رودخانه در خرم آباد

منبع تصویر، mizanonline

درپی آغاز بارش شدید باران از غرب ایران، سطح آب رودخانه خرم‌رود در خرم‌آباد بالا آمد و در اثر طغیان رود در مناطقی، از جمله پل "کوی جهادگران" خرم‌آباد به زیر آب رفته است.

خبرگزاری ایرنا روز سه‌شنبه ۶ اسفند می‌گوید که این پل که در ورودی شهر خرم‌آباد از سمت شمال و شهرستان الشتر قرار دارد، به دلیل ارتفاع کم و حجم بسیار بالای بارش‌ها زیر آب رفته و رودخانه خرم رود در آستانه طغیان است.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی لرستان به خبرگزاری ایرنا گفت که با توجه به بارش‌های اخیر و بالا آمدن سطح آب خرم‌رود تمام مسیرهای منتهی به رودخانه در خیابان ساحلی غربی و شرقی خرم‌آباد مسدود شده است.

ساعاتی پیش از آن رضا میرزایی، مدیرعامل آب منطقه‌ای لرستان با اشاره به ادامه بارندگی گفته بود که حجم آب به سرعت در رودخانه خرم رود رو به افزایش است.

آقای میرزایی درباره وضعیت رودخانه خرم‌رود گفت: "دِبی سیلابی رودخانه خرم‌آباد در داخل شهر از هفت مترمکعب در ثانیه روز دوشنبه، به ۱۴۰ متر مکعب در ثانیه افزایش یافته است. پیش‌بینی شده که میانگین بارش‌های استان لرستان به ۱۳۰ تا ۱۷۰ میلی‌متر برسد. بیشتر بارش‌ها در شهرستان‌های الیگودرز، دورود، جنوب ازنا، شول‌آباد و سپیددشت رخ می‌دهد که پیش‌بینی شده است بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلی‌متر بارش داشته باشند."

به گزارش ایرنا، "معابر و خیابان‌های خرم آباد به شدت دچار آبگرفتگی شده‌اند و کانال‌های عبور آب کنار خیابان به علت شدت بارش و وجود زباله بسته شده و آب ورودی به سطح خیابان‌ها دو برابر شده است.

مسئولان این شهر به شهروندان توصیه کردند که از تردد در زیرگذرهای این شهر خودداری کنند.

بارش شدید باران که از روز دوشنبه ۵ اسفند، از طرف غرب ایران آغاز شده است،‌ باعث آبگرفتگی خیابان‌ها و معابر شهر ایلام شده و همچنین از اهالی برخی روستاهای پلدختر استان لرستان از جمله چم مهر، بابازید، ملاوی، مورانی، تازه آباد خرسدر و چم گز که در حاشیه رودخانه کشکان هستند خواسته شده تا منازل خود را ترک و به مناطق امن اسکان اضطراری و موقت بروند.

هفت مدرسه در شهر پلدختر و پنج مدرسه در شهر معمولان استان لرستان برای اسکان موقت ساکنان این روستاها تعیین شده است.

در مناطق روستایی به زنبورداران توصیه شده که کندوهای زنبورها را از مناطق نزدیک رودخانه ها جمع‌آوری کنند و به مناطق امن انتقال دهند. همچنین از دامداران خواسته شده که با توجه به تلف شدن تعداد زیادی از دام ها در جریان سیل فروردین سال گذشته در این مناطق از رها کردن دام های خود در حاشیه رودخانه ها خودداری کنند.

روابط عمومی فرودگاه ایلام هم سه‌شنبه ۶ اسفند، اعلام کرد که با توجه به شرایط نامساعد جوی و پایین بودن دید افقی در ایلام ،پروازهای بعد از ظهر شرکت های هواپیمایی آسمان و ماهان در مسیر تهران-ایلام لغو شده است.

طغیان رودخانه فصلی دره شیران در شهرستان اندیکا استان خوزستان باعث قطع راه ارتباطی ۱۲ روستا شده است.

پیروز حناچی، شهردار تهران هم در توییتی از شهروندان تهرانی خواست که "از رفت‌وآمد غیرضروری به‌ویژه در اطراف مسیل‌ها و روددره‌ها" خودداری کنند.

او نوشت: "با توجه به شدت بارش‌ها در شهر؛ ضمن اعلام آماده‌باش به نیروهای خدمات شهری، شهرداران مناطق و نواحی، شهرداری تهران از روز گذشته تمهیدات لازم برای مدیریت آب‌های سطحی اندیشیده است."

منبع تصویر، mizanonline

منبع تصویر، mizanonline

توضیح تصویر،

آماده شدن برای مقابله با سیل در شهر خرم‌آباد در لرستان؛‌ سازمان هواشناسی از دیروز نسبت به جاری شدن سیل از نیمه غربی ایران هشدار داده است

سازمان هواشناسی ایران درباره امکان آب گرفتگی معابر و سیلاب در ۴۶ شهر ایران هشدار داده است و پیش‌بینی کرده که شدت بارش‌ها در شهرهایی مانند کوهرنگ، مسجد سلیمان، ایذه، اندیمشک و الیگودرز به۴۰ تا ۵۰ میلی‌متر برسد.

سال ۱۳۹۸ با سیل گسترده در مناطق مختلف ایران از شمال تا جنوب آغاز شد. دست کم ۷۶ نفر در اثر سیل و حوادث ناشی از آن در ۱۴ استان ایران کشته شدند. پاییز هم در مناطق جنوب ایران چندین مورد سیل خساراتی را به بار آورد.