ویروس کرونا؛ لغو پروازها و افزایش هشدارها درباره سفر به ایران

هواپیمای خطوط هوایی ترکیه

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

تمام سرنشینان این هواپیمای خطوط هوایی ترکیه بعد از بازگشت از ایران قرنطینه شدند

سازمان هواپیمایی غیرنظامی امارات متحده عربی تمام پروازها به ایران را به مدت یک هفته لغو کرده است.

در بیانیه این سازمان که خبرگزاری رسمی امارات منتشر کرد آمده: "تمام پروازهای مسافری و باری از مبدا یا به مقصد ایران یک هفته متوقف می‌شود که این زمان ممکن است تمدید شود."

فرودگاه بین‌المللی دبی یکی از شلوغترین فرودگاه‌های دنیا برای پروازهای بین‌المللی و برای ایرانی‌ها یکی از مهمترین راه‌های دسترسی به دیگر کشورهای دنیاست.

روابط عمومی هواپیمایی ایران، هما امروز در بیانیه‌ای گفت برای دو پرواز این شرکت به دبی اجازه پرواز صادر نشده است.

بر اساس گزارش‌ها مسافران زیادی در فرودگاه دوبی در انتظار راهی برای بازگشت به ایران هستند. شرکت هواپیمایی ایران می‌گوید در تلاش است که به محض دریافت مجوز مسافران ایرانی را از دبی به تهران منتقل کند.

افزایش موارد ابتلا و مرگ در ایران سبب این نگرانی شده که شاید بیماری بیش از آنچه به رسمیت شناخته می‌شود شیوع پیدا کرده است. آخرین آمار رسمی ٩٥ مبتلا (از جمله ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت) و ١٥ مرگ بوده است.

در همین حال فخرالدین کوجا وزیر بهداشت ترکیه اعلام کرد از تمام ۱۳۲ سرنشین یک پرواز خط هوایی ترکیه آزمایش ویروس کرونا گرفته اما هیچکدام مثبت نبوده است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

بعد از بسته شدن مرزهای ترکیه با ایران، این پرواز شهروندان ترکیه را از تهران به آنکارا برگرداند. خط هوایی ترکیه پیشتر اعلام کرده بود که پروازهای خود به چهار شهر ایران را متوقف و پروازها به تهران را کم می‍کند.

همزمان دولت بریتانیا به مسافران ایران توصیه کرده اگر پس از نوزدهم فوریه ۲۰۲۰ (سی بهمن ۱۳۹۸) وارد بریتانیا شده‌اند، حتی اگر علائم بیماری را ندارند با سازمان بهداشت و درمان همگانی (ان‌اچ‌اس) تلفن کنند و از تماس با دیگران خودداری کنند.

پروفسور کریس ویتی، بالاترین مقام پزشکی انگلستان و مشاور ارشد دولت بریتانیا نیز شیوع ویروس کرونا در ایران را "بسیار نگران‌کننده" خواند و گفت به همین دلیل توصیه‌های جدیدی برای کسانی که از ایران به بریتانیا می‌آیند ارائه شده است:

"نسبت تعداد کشته‌ها به افراد مبتلا بسیار بالا است. از نگاه ما این نشان دهنده آن است که این تنها نوک کوه یخی است که قسمت بسیار بزرگ آن هنوز سر بر نیاورده است." دولت بریتانیا گفت وضعیت را بدقت زیرنظر دارد و توصیه‌های خود را بر حسب نیاز به روز می‌کند.

در حال حاضر بین تهران و لندن هفته‌ای سه پرواز مستقیم انجام می‌شود.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

کنترل پزشکی مسافران ایرانی در فرودگاه بغداد

عمان نیز از شناسایی دو مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در این کشور خبر داد. به گفته وزارت بهداشت عمان این دو نفر هم مانند دو مورد قبلی به ایران سفر کرده‌اند.

وزارت بهداشت بحرین از شناسایی در مجموع ٢٣ فرد مبتلا به بیماری کروناویروس ٢٠١٩ خبر داده که همگی از ایران به بحرین سفر کرده‌اند. بحرین امروز سفر شهروندان خود را به ایران ممنوع کرد.

امروز وزارت بهداشت عراق نیز اعلام کرد چهار نفر از اعضای یک خانواده عراقی که از ایران برگشته بودند به بیماری کروناویروس ٢٠١٩ مبتلا و در شهر کرکوک در اقلیم کردستان قرنطینه شده‌اند.

دولت اردن نیز تصمیم گرفته به مسافرانی که از ایران و کره جنوبی به این کشور سفر کنند اجازه ورود ندهد.

تاکنون اولین موارد بیماری در کانادا، عراق، افغانستان، کویت، بحرین و عمان مسافرانی بوده‌اند که از ایران سفر کرده‌اند.

همسایه‌های ایران، عراق، افغانستان، ترکیه، تاجیکستان، گرجستان، پاکستان و ارمنستان مرزهای خود را با ایران بسته و پروازها به یا از ایران را متوقف یا بسیار محدود کرده‌اند. البته افغانستان امروز اعلام کرد مرز زمینی‌اش با ایران را باز می‌کند.