ایرج حریرچی، معاون وزارت بهداشت ایران به کرونا مبتلا شد

ایرج حریرچی معاون وزارت بهداشت ایران گفته دیروز دچار تب شده بود حق نشر عکس Fars
Image caption ایرج حریرچی معاون وزارت بهداشت ایران گفته دیروز دچار تب شده بود

ایرج حریرچی معاون وزارت بهداشت دولت حسن روحانی که یک روز پیش از این درباره شیوع ویروس کرونا همراه با سخنگوی دولت کنفرانس خبری برگزار کرده بود، اعلام کرده که مبتلا به کرونا شده است. همچنین محمود صادقی، نماینده مجلس ایران در توییتی از ابتلای خود به کرونا، خبر داده است.

آقای حریرچی با انتشار ویدئویی از خود گفته از دیروز "تب" داشته و اواخر وقت آزمایش اولیه او "مثبت" بوده و امروز به او اطلاع دادند که به طور قطعی به کرونا مبتلا شده است.

او گفته حال عمومی‌اش "خوب" است و درمان را آغاز کرده است. معاون وزارت بهداشت ایران خطاب به مردم ایران گفته "مطمئن باشید کرونا را شکست می‌دهیم".

آقای حریرچی دیروز در زمان برگزاری کنفرانس خبری با علی ربیعی سخنگوی دولت روحانی که به طور مستقیم از تلویزیون ایران پخش می‌شد، دچار عطسه و سرفه می‌شد.

حق نشر عکس fars
Image caption کنفرانس خبری علی ربیعی سخنگوی دولت و ایرج حریرچی معاون وزارت بهداشت یک روز پیش برگزار شده بود

ایرج حریرچی در کنفرانس خبری یک روز پیش درباره پیشنهاد قرنطینه قم به عنوان شهر اصلی شیوع کرونا گفته بود "با قرنطینه موافقم نیستیم، قرنطینه برای قبل از جنگ جهانی اول است، آزمایش، تحلیل و پیش بینی در مورد ویروس کرونا انجام می دهیم، بررسی می کنیم که هر تصمیم چه تاثیری دارد. براین اساس قرنطینه تبعات زیادی دارد، و به هیچ وجه موافق نیستیم".

آقای حریرچی دیروز در پاسخ به یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از قم که گفته بود "۵۰ نفر" بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در قم مرده‌اند، گفت در صورتی که آمار کشته‌شدگان نیمی از این افراد باشد، از سمت خود کناره‌گیری می‌کند. ساعاتی بعد این نماینده مجلس ایران گفت که اسامی کشته شدگان را در اختیار آقای حریرچی قرار داده و منتظر استعفای اوست.

آقای حریرچی دیروز در این کنفرانس خبری درباره چگونگی دفن پیکر افراد مبتلا به ویروس کرونا گفته بود "روش کاملا مشخص از پیش تعیین شده وجود دارد که جنس تابوت چه باشد، شستشوی میت به چه طریقی است، چه موادی روی جسد ریخته می شود و همه این ها مطابق با پروتکل سازمان جهانی بهداشت است و دقیقا مثل آن انجام می‌شود" و سخنگوی دولت ایران نیز در توضیحی اضافی به اظهارات آقای حریرچی گفت "اجازه شرعی هم برای دفن این جنازه‌ها گرفته شده تا مغایرت شرعی نداشته باشد و با این پروتکل امکان اینکه ویروس تسری پیدا کند، صفر است".

همزمان با گزارش ابتلای معاون وزارت بهداشت دولت ایران به کرونا، سایت خبری امتداد در ایران نیز گزارش داده است که یکی از اعضای دفتر آیت‌الله موسی شبیری زنجانی از مراجع تقلید شیعه در قم به دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده و به همین دلیل دیگر اعضای دفتر او همراه با مرجع تقلید در "قرنطینه" قرار گرفته‌ا‌ند.

مقام های رسمی در دولت ایران می‌گویند تا روز ششم اسفند، ۹۵ نفر به این ویروس در ایران مبتلا شده‌اند و ۱۵ نفر هم درگذشته‌اند.

ویروس کرونا به شهرهای مختلف ایران تسری پیدا کرده و همراه با مسافرانی از ایران به کشورهای همسایه منتقل شده است.

'قرنطینه' دفتر یکی از مراجع تقلید قم به دنبال درگذشت یکی از اعضای دفترش بر اثر ویروس کرونا

شیوع ویروس کرونا باعث تعویق اجلاس خبرگان رهبری در ایران شد