تحریم های تازه آمریکا در ارتباط با برنامه موشکی ایران

آمریکا و اتحادیه اروپا بارها از فعالیت‌های موشکی ایران، به‌ خصوص در عرصه موشک‌های قاره ‌پیما ابراز نگرانی کرده و خواهان توقف این فعالیت ها شده اند

منبع تصویر، Getty Images

دولت آمریکا از تحریم ۱۳ شخص و شرکت در چین، عراق، روسیه و ترکیه در ارتباط با برنامه موشکی ایران خبر داده است.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، روز سه شنبه (۲۵ فوریه) اعلام کرد که این تحریم ها شامل حال سه شرکت چینی و یک شهروند چین به نام لئو دینگوئن می شود که به گفته وی در انتقال فن آوری حساس به برنامه تسلیحاتی پاکستان نیز نقش داشته است.

تحریم های تازه همچنین یک شرکت در ترکیه به نام صنایع تجاری گرافیت کربن ارن را هدف قرار داده است.

وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه خود گفت که اعمال این تحریم ها نشان می دهد برنامه موشکی ایران همچنان یک نگرانی جدی برای واشنگتن است.

این موارد تحریمی در چارچوب قانون منع گسترش تسلیحاتی ایران، کره شمالی و سوریه (اینکسنا) اعلام شده است.

بیشتر بخوانید:

آمریکا و اتحادیه اروپا بارها از فعالیت‌های موشکی ایران، به‌ خصوص در عرصه موشک‌های قاره ‌پیما ابراز نگرانی کرده و خواهان توقف این فعالیت ها شده اند.

ایالات متحده و متحدانش معتقدند برنامه موشک های بالستیک ایران - که می‌تواند به قابلیت حمل کلاهک اتمی ارتقاء یابد - مغایر قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است که تحریم‌های مربوط به برنامه هسته‌ای را لغو می کرد.

اما ایران تاکید داشته که چون با سلاح اتمی مخالف است، ساخت موشک با قابلیت حمل کلاهک اتمی را در دستور کار ندارد.

مقام های آمریکایی همچنین می گویند جمهوری اسلامی به تجهیز موشکی گروه‌هایی مانند حزب‌الله لبنان، گروه فلسطینی حماس و شبه‌نظامیان حوثی یمن مبادرت می ورزد و این اقدام را باعث ایجاد بی‌ثباتی در منطقه دانسته‌اند.

مقام های ارشد جمهوری اسلامی همچنین بارها بر دفاعی بودن برنامه های موشکی ایران تاکید و هرگونه مذاکره برای محدود کردن آن را غیرقابل قبول دانسته اند.