خانواده زندانیان سیاسی با اشاره به اخبار شیوع کرونا در زندان خواهان 'آزادی یا مرخصی' آنها شدند

زندان اوین

منبع تصویر، Tasnim

جمعی از اعضای خانواده زندانیان سیاسی ایران در بیانیه‌ای از "اخبار نگران کننده در مورد شیوع ویروس کرونا در زندان‌های ایران" ابراز نگرانی‌ کرده‌اند و نوشته‌اند " ما جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی به منظور جلوگیری از وقوع یک فاجعه انسانی خواهان آزادی یا حداقل مرخصی قابل قبول زندانیان تا پایان دوران بحران هستیم".

در این بیانیه خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه آمده است "زندانیان به خاطر عدم برخورداری از امکانات بهداشتی و درمانی مناسب و قابل قبول و به دلیل زندگی جمعی و تنگاتنگ به شدت در معرض خطر ابتلا به این ویروس هستند".

آنها نوشته‌اند "در صورت کوتاهی در این امر مسئولیت هرگونه خطر احتمالی متوجه مسئولان ذیربط خواهد بود".

پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی رکنا که اخبار اجتماعی و دادگاه‌ها را از داخل ایران پوشش می‌دهد، امروز اطلاع داد که "مرد ۴۴ ساله‌ای که به اتهام کلاهبرداری در زندان بزرگ تهران دوران محکومیت خود را سپری می‌کرد با علائم سرماخوردگی و مرموز به کرونا فوت کرد".

پیشتر هم حمیدرضا گودرزی، وکیل مدافع محمدعلی نجفی نسبت به احتمال ابتلای موکلش به ویروس کرونا در زندان ابراز نگرانی کرد و از قوه قضاییه خواست که با قبول وثیقه به او مرخصی بدهند. او گفته بود آقای نجفی علائم سرماخوردگی دارد.

در چند روز گذشته قوه قضائیه و سازمان زندان‌ها دستورالعمل‌هایی را برای مقابله و پیشگیری با این ویروس صادر کردند.

اصغر جهانگیر، رئیس سازمان زندان‌ها اعلام کرد "کمیته ویژه‌ سلامت در زندان‌ها برای پیشگیری از کرونا" تشکیل خواهد شد.

او گفته اقدامات "فوق العاده بهداشتی و پیشگیرانه‎" برای جلوگیری از ورود ویروس کرونا به زندان‌ها پیش‌بینی شده، از جمله ضد عفونی نمودن روزانه زندان، قرار دادن وسایل بهداشتی در دسترس زندانیان و ارائه آموزش‌های لازم به زندانیان و تشکیل کمیته‌های سلامت در زندان‌ها برای کنترل و مراقبت از وضعیت سلامت زندانیان به صورت شبانه روزی برای شناسایی افراد در معرض خطر.

روز گذشته نیز ابراهیم رئیسی دستور ویژه برای پیشگیری از ورود کرونا به زندان صادر کرده بود.

مریم کریم بیگی، دختر شهناز اکملی، زندانی سیاسی نیز از قول مادرش گفته بود که زندانیان به خاطر نگرانی از شیوع کرونا، می‌خواهند درخواست بدهند ملاقات‌های حضوری قطع شود.

شهناز اکملی دوران حبس خود را در زندان اوین می‌گذراند.

خانواده سعید شیرزاد، فعال حقوق کودک که در زندان رجایی شهر کرج زندانی است از خطر شیوع ویروس کرونا در زندان‌های ایران ابراز نگرانی کرده است.

همزمان علیرضا روشن، فعال حقوق دراویش از انتقال زندانیان زندان مرکزی کرج و شناسایی مواردی از کرونا خبر داده بود.

پیش از این اخباری از جابه‌جایی زندانیان در برخی از زندان‌های ایران منتشر شده بود.

در چین در پی سرایت ویروس کرونا به دو زندان در این کشور، شماری از زندانیان به آن مبتلا شده بودند.