سازمان تعزیرات حکومتی شرکت دیجی‌کالا را به 'اختفا و گرانفروشی' ماسک متهم کرد

صداوسیما در گزارشی این شرکت را متهم به احتکار ۵ میلیون ماسک کرده بود

منبع تصویر، digikala

توضیح تصویر،

شبکه ایران کالا در گزارشی دیجی کالا را متهم به احتکار ۵ میلیون ماسک کرده؛ این شرکت در بیانیه‌ای این گزارش را رد کرده است

یک روز پس از پخش گزارشی در تلویزیون ایران که در آن فروشگاه آنلاین "دیجی کالا" را به احتکار ماسک متهم کرده بود، سازمان تعزیرات حکومتی در ایران می‌گوید این شرکت مرتکب 'اختفا و گرانفروشی ' شده است.

یاسر رایگانی، سخنگوی این سازمان تعداد ماسک‌های موجود در انبار دیجی‌کالا را ۵۴ هزار اعلام کرده است؛ پیش‌تر صداوسیما در گزارشی این شرکت را متهم به احتکار "۵ میلیون" ماسک کرده بود.

آقای رایگانی به تلویزیون ایران گفته است: "همین که آن‌ها وجود ماسک را انکار کردند اختفا به قصد گرانفروشی محسوب می‌شود و این فروشگاه اینترنتی در خصوص بحث تعداد ماسک‌ها قصد شانتاژ دارد؛ طبق بررسی نهایی ۵۴ هزار ماسک در این انبار وجود داشته است."

سخنگوی سازمان تعزیرات گفته: " آن‌ها (دیجی کالا) ادعا کردند که هیچگونه ماسک و اقلام بهداشتی در انبارهایشان موجود نیست، اما وقتی همکاران ما به اتفاق بازرسان وزارت صنعت و دو نفر از همکاران وزارت بهداشت وارد انبار‌های این شرکت شدند در حین بازدید به مقادیری ماسک برخوردند."

سازمان تعزیرات این انکار را مصداق "اختفا به قصد گرانفروشی" دانسته است.

etemadonline
دیجی کالا یک بسته ۱۲ عددی ماسک را که حدود ۲۵ هزار تومان قیمت داشته به قیمت ۳۰۰ هزار تومان فروخته است.
یاسر رایگانی
سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی

سازمان تعزیرات همچنین گفته پس از کشف ماسکها این فروشگاه آنلاین مدعی شده که این اقلام را برای مشتری ثبت سفارش کرده‌اند.

این سازمان گفته است این ثبت سفارش "غیرقانونی" است و همچنین این شرکت یک بسته ۱۲ عددی ماسک را حدود ۲۵ هزار تومان قیمت داشته به قیمت ۳۰۰ هزار تومان فروخته است.

سازمان تعزیرات می‌گوید ماسک‌ها به خرده فروش‌ها فروخته شده و در اختیار مصرف کننده قرار نگرفته است.

گزارش شبکه ایران کالا و اتهام 'احتکار'

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

اتهام احتکار ماسک در انبارهای دیجی کالا که این شرکت آن را رد کرده دیروز و پس از پخش یک گزارش از شبکه ایران کالا، وابسته به تلویزیون ایران مطرح شد.

در این گزارش که مامور سازمان تعزیرات هم به عنوان مصاحبه شونده در آن حضور داشت، انبارهای دیجی‌کالا نشان داده می‌شد و ادعا شده بود که ۵ میلیون ماسک در این انبارها موجود است.

پخش این گزارش البته بی پاسخ نماند و دیجی کالا در بیانیه‌ای موجودی ۵ میلیون ماسک را در انبار خود رد کرد و تعداد آن را ۳۴ هزار اعلام کرد که "در حال آماده‌سازی و ارسال به مشتریان بوده‌."

در این بیانیه آمده است: "صبح شنبه دهم اسفند ۱۳۹۸، در حالی که همکاران عملیات ما، علی‌رغم نگرانی‌ شیوع ویروس کرونا، در حال آماده‌سازی و ارسال ماسک‌های سفارش گذاشته شده مشتریان دیجی‌کالا بودند، مامورین سازمان تعزیرات حکومتی به مرکز پردازش دانش مراجعه کردند و بدون توضیح ۳۴ هزار عدد ماسک فروخته شده به مشتریان دیجی‌کالا را جمع‌آوری کردند."

در ادامه این بیانیه آورده شده: "در حالی که طبق صورت جلسه سازمان تعزیرات ۳۴ هزار ماسک موجود بوده است، این عدد در گزارش مغرضانه شبکه تلویزیونی ایران کالا، به دروغ ۵ میلیون عدد عنوان شد."

منبع تصویر، digikala

توضیح تصویر،

شرکت دیجی کالا می‌گوید موجودی ماسکها در انبار این شرکت ۳۴ هزار بوده که در حال ارسال به مشتریان بوده و "این عدد در گزارش مغرضانه شبکه تلویزیونی ایران کالا، به دروغ ۵ میلیون عدد عنوان شد"

دیجی‌کالا از بزرگ‌ترین فروشگاه‌های آنلاین در ایران است و بخش عمده‌ای از خریدهای آنلاین در ایران از طریق آن صورت می‌گیرد.

با اعلام اولین موارد ابتلا و مرگ ناشی از کرونا در ایران، تهیه ماسک و ژل ضدعفونی به معضلی برای بسیاری از شهروندان ایرانی تبدیل شد، این اقلام کم‌یاب یا نایاب و بسیار گرانتر شدند.

تا پیش از این قیمت ژل‌ ضدعفونی کمتر از ۱۷ هزار تومان بود که در داروخانه‌ها قیمت‌شان تا ۴۰ هزار تومان و در بازار آزاد تا بالای ۹۰ هزار تومان هم رسید.

بعضی فروشندگان در سایت‌هایی نظیر دیوار و شیپور، ژل ضدعفونی را حتی بیش از ۹۰ هزار تومان هم قیمت‌گذاری کرده بودند که البته این آگهی‌ها حذف شدند؛ بعضی سایت‌ها نظیر دیجی‌کالا هم از عبارت "ناموجود" برای این اقلام استفاده کردند.

از زمان انتشار آمارهای مرتبط با ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا در ایران خبرهایی هم درباره کشف اقلام بهداشتی احتکار شده در رسانه‌های ایران منتشر شد.

محمدعلی اسفنانی، مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران گفته است طی یک هفته گذشته "۵ میلیون ماسک پنج کانتینر دستکش کشف شده است."