آیت‌الله خامنه‌ای: اطلاع‌رسانی درباره ویروس کرونا در ایران شفاف و صادقانه است

آیت الله علی خامنه ای گفته نیروهای مسلح و دستگاه های مرتبط با دفتر رهبری باید به کنترل ویروس کرونا کمک کنند

منبع تصویر، khamenei.ir

توضیح تصویر،

آیت الله علی خامنه‌ای گفته نیروهای مسلح و دستگاه‌های مرتبط با دفتر رهبری باید به کنترل ویروس کرونا کمک کنند

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران امروز کشورهایی را که ویروس کرونای ٢٠١٩ در آنها شایعتر از ایران است به "پنهانکاری" متهم کرد و گفت اطلاع‌رسانی در این باره در ایران صادقانه و شفاف است.

آقای خامنه‌ای شیوع این بیماری را "بلایی" خواند که "آنچنان بزرگ نیست" و گفت: "من نمی‌خواهم مسئله را خیلی کوچک فرض کنم اما آن را خیلی بزرگ هم نکنیم، این مسئله مدتی نه چندان طولانی برای کشور وجود خواهد داشت و سپس رخت برمی‌بندد."

سیزده روز پس از اعلام رسمی شیوع ویروس کرونا در ایران، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی امروز در اظهار نظری مجدد گفت: "مسئولان ما از روز اول با صفا، صداقت و شفافیت خبررسانی کردند و مردم را در جریان قرار دادند اما برخی کشورهای دیگر که این بیماری در آنها شدیدتر و همه‌گیرتر است، پنهان‌کاری می‌کنند البته ما برای آن بیماران نیز از خداوند طلب عافیت می‌کنیم"

او از نیروهای مسلح و دستگاه‌های مرتبط با دفتر خودش خواست به کنترل ویروس کرونای ٢٠١٩ کمک کنند.

سه روز بعد از اعلام رسمی اولین موارد ابتلا در قم، آقای خامنه‌ای در یک سخنرانی در تهران بدون نام بردن از ویروس گفت اعلام شیوع آن با هدف تحت تاثیر قرار دادن انتخابات مجلس و ایجاد مانع برای رای دادن مردم در قم بوده است.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران هم پس از شرکت در اولین جلسه "ستاد ملی مبارزه با کرونا" در اظهاراتی که مستقیم از تلویزیون ایران پخش شد گفت: "توطئه دشمنان ماست که با هراس‌افکنی زیاد در جامعه کشور را به تعطیلی بکشند".

شیوع کرونا در ایران دو روز پیش از رای‌گیری برای انتخابات مجلس شورای اسلامی اعلام شد اما نماینده قم در مجلس گفته اولین فرد مبتلا به ویروس کرونا ۲۴ بهمن یعنی یک هفته قبل از برگزاری انتخابات فوت شده بود.

توضیح ویدئو،

طرح دولت برای بیماریابی خانه به خانه در گفتگو با آرش علایی

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

بنا به آمار رسمی، تا روز سیزدهم اسفند ۲۳۰۰ نفر به بیماری کرونای ٢٠١٩ مبتلا شده و ۷۷ نفر هم جان خود را از دست داده‌اند.

وزارت بهداشت ایران و سخنگوی دولت این هفته و هفته آینده را اوج شیوع بیماری در ایران دانسته‌اند.

تاکنون یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، سفیر پیشین ایران در واتیکان، یک نماینده منتخب مجلس یازدهم و یک مدیر ارشد دولتی در شمال ایران بر اثر ابتلا به کرونا درگذشته‌اند. معاون رئیس جمهور ایران، معاون وزارت بهداشت و شماری از نمایندگان مجلس ایران هم مبتلا شده‌اند.

ویروس کرونا به شهرهای مختلف ایران تسری پیدا کرده و مسافرانی از ایران آن را به کشورهای دیگر بخصوص کشورهای همسایه بردند.

براساس اطلاعاتی که از منابع بیمارستانی به بی‌بی‌سی فارسی رسیده تا شامگاه پنجشنبه ۸ اسفند، در مجموع دست کم ۲۱۰ نفر در شهرهای مختلف ایران بر اثر ابتلا به ویروس کرونا درگذشته‌اند. این آمار را مقامات ایران تکذیب کرده‌اند.

اعلام نکردن آمار کشته‌شدگان اعتراض‌های آبان پس از بیش از چهار ماه و سه روز انکار سرنگون کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی با دو موشک سپاه، اعتماد عمومی به اظهارنظرها و رسانه‌های رسمی در ایران را پایین آورده است.

سخنگوی دولت ایران و مقام‌های وزارت بهداشت وعده داده‌اند که آمار واقعی مبتلایان و جان باختگان را اعلام ‌کنند.