نایب رئیس مجلس ایران: آمار مبتلایان به کرونا واقعی نیست، بیمارستان‌ها جا ندارند

مسعود پزشکیان

منبع تصویر، Mehr

مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس ایران، می‌گوید اگر پس از شیوع کرونا کشور را "پانزده روز تعطیل می‌کردند بهتر از این بود که الان کلا تعطیل شود." او گفت باید در ابتدای شیوع ویروس قم قرنطینه می‌شد.

آقای پزشکیان به انصاف‌نیوز گفت: "الان بیمارستان‌ها برای مریض‌ها جا ندارند؛ روزبروز هم بدتر خواهد شد. اقتصاد و همه‌ چیز مملکت را هم به ‌نظر من به‌ هم خواهد ریخت؛ مگر اینکه بصورت جدی و نظامی با آن برخورد کنند، شوخی بردار نیست."

آقای پزشکیان در دولت دوم محمد خاتمی در سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴ خورشیدی وزیر بهداشت بود. او گفت از مقامات وزارت بهداشت خواسته که "قاطع، دستوری و نظامی" با مسئله ویروس کرونا برخورد کند و حتی "نیروهای نظامی باید بیایند وسط" چرا که وقتی فرد مبتلا به خیابان می‌رود "انگار افراد دیگر را هم با تیر می‌زند."

در حالیکه سعید نمکی وزیر بهداشت و برخی دیگر از مقام‌های دولت ایران با قرنطینه شهرها مخالفند و این کار را منسوخ می‌دانند، آقای پزشکیان معتقد است که "اگر پانزده روز مملکت را تعطیل می‌کردند، مثل عید که بیست روز تعطیل است، چه می‌شد؟ ولی متاسفانه نکردند و این گرفتاری در اکثر استان‌ها پیدا شده است. بحث ویروس و بیماری‌های واگیر شوخی بردار نیست."

"من اگر جای وزارتخانه بودم روز اول قم را قرنطینه می‌کردم و اجازه نمی‌دادم بیرون بروند. اگر هم قبول نمی‌کردند الان که این مشکلات پیش آمده می‌گفتم ما تکلیف‌مان این بود که به شما بگوییم، شما قبول نکردید و حالا تاوانش را هم بدهید."

منبع تصویر، Tasnim

توضیح تصویر،

بیمارستان تخصصی کرونا (گلستان) در شهر کرمانشاه

"ارقام واقعی نیست؛ برخی از مبتلایان علامت ندارند"

آقای پزشکیان که متخصص قلب است آمارهای رسمی ابتلا و مرگ را واقعی ندانست: "عدد و رقم‌ها واقعی نیست، چون یک تعداد از این بیماران اصلا علامت ندارند که ما تست کنیم. ۹۵ نفر را پیدا می‌کنیم و دو نفر می‌میرند، بعد هم می‌گوییم از ۱۰۰ نفر اینقدر نفر آدم مرده درحالیکه از ۱۰۰ نفر نیست؛ شاید از ده هزار نفر دو درصدش مرده باشد."

"وزارت بهداشت راست می‌گوید که آمارش اینقدر است، اما این آمار تمام آنهایی نیستند که گرفتارند؛ چون آمار آنها را نمی‌تواند داشته باشد و تست‌شان را نگرفته. ما خیلی‌ها را نشناختیم و تست نکردیم اما مریض هم هستند."

آمار رسمی تا روز سه شنبه ۱۳ اسفند ۲۳۳۶ مورد ابتلا و ۷۷ مورد مرگ است.

آقای پزشکیان همچنین از وخامت حال پنج تا شش نفر از نمایندگان مجلس خبر داد:

"آمدند و از نماینده‌ها تست گرفتند و تازه از آن تعدادی که تست دادند و خیلی کم هستند، تعدادی‌شان الان گرفتارند؛ ۵ تا ۶ نفرشان حسابی گرفتارند."

عبدالرضا مصری، نایب رئیس مجلس اعلام کرده که تاکنون آزمایش کرونای ۲۳ نماینده مجلس ایران مثبت بوده است.

ایران یکی از کانون‌های شیوع ویروس کرونا در منطقه شده است. به گفته سازمان جهانی بهداشت تاکنون موارد ابتلا به کرونا با سابقه سفر به ایران در کشورهای افغانستان، لبنان، پاکستان، کویت، بحرین، عراق، عمان، قطر، امارات متحده و همین طور کانادا مشاهده شده است.

در روزهای گذشته تعدادی از مقام‌ها و چهره‌های مذهبی ایران به این ویروس مبتلا شده‌اند و بعضی از آنها درگذشته‌اند.