آژانس می‌گوید میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران 'به ۵ برابر توافق برجام رسیده'

نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته"نظارت و راستی‌آزمایی آژانس در ایران درباره برجام ادامه دارد"

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته"نظارت و راستی‌آزمایی آژانس در ایران درباره برجام ادامه دارد"

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می گوید ایران همچنان اجرای بندهای کلیدی توافق هسته‌ای با قدرت های جهانی موسوم به برجام را نقض می کند.

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در تازه ترین گزارش فصلی خود به شورای حکام آژانس گفته است که میزان خلوص غنی سازی اورانیوم و مقدار ذخایر آن از بندهای نقض شده توافق برجام توسط جمهوری اسلامی ایران است.

آقای گروسی در ادامه گزارش خود گفته است که ایران از دادن دسترسی به دو مرکز اتمی به بازرسان این نهاد خودداری کرده و خواستار صدور مجوز دسترسی به این دو مرکز از سوی جمهوری اسلامی ایران شده است.

جمهوری اسلامی ایران این بخش از گزارش مدیرکل آژانس را رد کرده است.

گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید ایران برای روشن شدن ابهامات در ارتباط با مواد هسته ای اعلام نشده احتمالی، همکاری نکرده و "جواب روشنی" به سئوال آژانس نداده است.

آژانس در گزارش قبلی خود اعلام کرده بود که بازرسان این نهاد "اورانیوم طبیعی با منشا فعالیت انسانی را در نقطه ای که ایران به آژانس اعلام نکرده بود یافته اند" و از ایران خواسته بود "به تعامل با آژانس برای حل این موضوع در اسرع وقت ادامه دهد."

پیشتر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از وجود یک سایت مخفی در منطقه تورقوزآباد در جنوب تهران گفته بود اما مقام های ایرانی وجود هرگونه تاسیسات اعلام نشده را رد کرده بودند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

نخست وزیر اسرائیل پیش از این مدعی شده بود ایران فعالیت مخفی اتمی در یک سایت اعلام نشده دارد. ایران این ادعا را رد کرده بود

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

کاظم غریب آبادی نماینده دائم ایران در آژانس امروز سیزدهم اسفند (سوم مارس) پس از انتشار گزارش جدید این نهاد گفته است "نظارت و راستی‌آزمایی آژانس در ایران درباره برجام ادامه دارد".

به گفته خبرگزاری فرانسه گزارش تازه آژانس می گوید ذخایر اورانیوم غنی شده ایران بیشتر از ۱۵۰۰ کیلوگرم شده که پنج برابر حد توافق شده در برجام است.

ایران از بهار سال جاری به طور پی در پی شروع به کاهش تعهدات خود در توافق برجام کرد و هدف از این اقدام را تشویق کشورهای اروپایی عضو توافق هسته ای برای اجرای تعهداتشان خواند.

درخواست ایران ادامه صادرات نفت به کشورهای اروپایی و دسترسی به عواید مالی آن بود اما تحریم های آمریکا و نگرانی خریدارن خصوصی اروپایی مانع این کار شده است.

در آخرین گام از کاهش تعهدات در توافق هسته ای، ایران در اوایل زمستان امسال همه محدودیت های فنی پیش بینی شده در برجام را کنار گذاشت و فقط ادامه فعالیت های نظارتی آژانس بین المللی انرژی اتمی را ادامه داد که تاکنون هم ادامه دارد.

جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده در صورت بازگشت ایالات متحده به توافق اتمی یا جبران بازگشت تحریم های آمریکا با اقدامات احتمالی اروپا، مجددا اجرای کامل تعهدات خود را از سر خواهد گرفت.