کرونا در ایران؛ وزارت بهداشت: شمار فوت‌شدگان به ۹۲ تن رسید؛ بیش از ۲۹۰۰ شهروند مبتلا هستند

آمار کرونا در ایران

منبع تصویر، Fars

وزارت بهداشت ایران اعلام کرده که تاکنون ۹۲ تن بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باخته و شمار مبتلایان به ۲ هزار و ۹۲۲ تن رسیده است.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت امروز (چهارشنبه ۴ مارس) گفته: "بر اساس یافته‌های آزمایشگاهی از ۲۴ ساعت گذشته تاکنون، ۵۸۶ مورد جدید قطعی ابتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که متاسفانه از این موارد جدید، ۱۵ تن جان باختند."

کیانوش جهانپور از کاهش نسبی تردد در بسیاری از استان‌ها خبر داده و شمار بهبودیافتگان را در مجموع ۵۵۲ تن عنوان کرده است.

همزمان مهدی شفیعی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان از افزایش موارد مثبت کرونا در این استان خبر داده و گفته که با مثبت بودن آزمایش ۵ شهروند این شمار به ۱۵ تن رسیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان هم از بستری شدن ۵۹۴ "بیمار مشکوک به کرونا" در بیمارستان های این استان خبر داده است. به گفته عبدالرضا فاضل ۲۹ تن در استان گلستان به ویروس کرونا مبتلا هستند و ۶ تن هم بر اثر این بیماری فوت کرده‌اند.

بنابر اعلام علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت "در حال حاضر بیشترین استان‌های درگیر ویروس کرونا در کشور، استان‌های تهران، قم و گیلان هستند. در قم و گیلان میزان بهبود یافته و بستری شده برابری می‌کند".

افزایش شمار مبتلایان به کرونا پس از آن است که مقامات ایران، چهارشنبه ۳۰ بهمن وجود این ویروس در کشور را تایید کردند. قم اولین شهری در ایران بوده است که موارد ابتلا به نوع جدید ویروس کرونا در آن دیده و تایید شد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران امروز، چهارشنبه ۱۴ اسفند/ ۴ مارس در جلسه هیات دولت با اشاره به شیوع ویروس کرونا گفت: "عده‌ای هستند به عنوان کاسبان کرونا که می‌خواهند از این معضل برای سود مادی و سودجویی خودشان استفاده کنند و متأسفانه در مواردی با احتکار و گرانفروشی و عدم عرضه کالا با این فکر که در آینده این کالا را با قیمت بالاتر و گزاف می‌توانند بفروشند، مواجه بودیم."

رسانه‌های ایران در روزهای اخیر، درباره احتکار مواد ضدعفونی کننده و ماسک و دست‌کش بهداشتی گزارش‌هایی منتشر کرده‌اند.

آقای روحانی در جلسه هیات دولت گفت: "کاسبان دیگری هم در فضای مجازی و در رسانه‌های بیگانه داشتیم. عده‌ای ماسک را احتکار کردند و عده‌ای هم رفتند پشت ماسک دلسوزی اما در واقع برای اینکه جامعه ما را ملتهب کنند و مردم ما را دچار نگرانی کنند، اخبار دروغ را در جامعه شایع می کنند."

رئیس جمهوری ایران "قول داده" که کشور با "حداقل تلفات و در کوتاه‌ترین زمان" از شیوع کرونا عبور کند.

منبع تصویر، Getty Images

بنابر آمار موجود، ایران پس از چین بیشترین نرخ فوت بر اثر کرونا را داشته است. همچنین علاوه بر ۲۳ تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، شماری از اعضای دولت هم به کرونا مبتلا شده‌اند.

همچنین یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، سفیر پیشین ایران در واتیکان، یک نماینده منتخب مجلس یازدهم و یک مدیر ارشد دولتی در شمال ایران بر اثر ابتلا به کرونا فوت شده‌اند.

آیت الله علی خامنه‌ای روز گذشته (۳ مارس) شیوع این بیماری را "بلایی" خواند که "آنچنان بزرگ نیست" و گفت: "من نمی‌خواهم مسئله را خیلی کوچک فرض کنم اما آن را خیلی بزرگ هم نکنیم، این مسئله مدتی نه چندان طولانی برای کشور وجود خواهد داشت و سپس رخت برمی‌بندد."

رهبر جمهوری اسلامی ایران افزود: "مسئولان ما از روز اول با صفا، صداقت و شفافیت خبررسانی کردند و مردم را در جریان قرار دادند اما برخی کشورهای دیگر که این بیماری در آنها شدیدتر و همه‌گیرتر است، پنهان‌کاری می‌کنند البته ما برای آن بیماران نیز از خداوند طلب عافیت می‌کنیم."