کرونا در ایران؛ آمار رسمی جان‌باختگان ۱۰۷ نفر و بیش از ۳۵۰۰ مبتلا

کورونا در ایران

منبع تصویر، AFP

گزارش های رسمی از ایران در روز پنج شنبه ۱۵ اسفند حاکی است که تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به ۳ هزار و ۵۱۳ نفر و شمار کسانی که در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده اند به ۱۰۷ نفر رسیده است.

کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ایران اعلام کرده است که از روز گذشته تاکنون ۵۹۱ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در کشور ثبت شده و مجموع مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ تا روز پنح‌شنبه به ۳ هزار و ۵۱۳ نفر رسیده است.

کیانوش جهانپور همچنین گفته است که ۷۳۹ نفر تاکنون از این بیماری بهبود یافته‌اند.

به گفته او از روز گذشته تاکنون ۱۵ نفر به علت ویروس کرونا فوت کرده‌اند و در مجموع ۱۰۷ نفر تاکنون جان خود را از دست داده اند.

به گفته آقای جهانپور،‌ آمار استان ها به این شرح است:‌ ۱۳۵۲ نفر در تهران، ۳۳ نفر در گیلان، ۳۸۶ نفر در قم، ۲۳۸ نفر در اصفهان، ۱۸۰ نفر در استان مرکزی، ۱۲۱ نفر در مازندران، ۶۰ نفر در سمنان، ۳۷ نفر در گلستان، ۶۵ نفر در آذربایجان شرقی، ۲۶ نفر در اردبیل، ۱۰ نفر در آذربایجان غربی، ۱۶ نفر در همدان، ۱۸ نفر در کردستان، ۲۲ نفر در کرمانشاه، ۱۱ نفر در ایلام، ۱۵ نفر در خراسان جنوبی، ۳۰ نفر در لرستان، ۶۳ نفر در خوزستان، ۶۸ نفر در فارس، ۱۳ نفر در هرمزگان، ۲ نفر در کهگیلویه و بویراحمد، سه نفر در بوشهر، ۱۵ نفر در زنجان، ۱۱۱ نفر در قزوین، ۱۷۳ نفر در البرز، ۹ نفر در چهارمحال و بختیاری، هفت نفر در یزد، ۱۸ نفر در کرمان، ۱۹ نفر در سیستان و بلوچستان، ۸۹ نفر در خراسان رضوی و سه نفر در خراسان شمالی از ابتدا تاکنون به این ویروس مبتلا شده‌اند.

تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها

در همین حال،‌ سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران از تعطیلی مدارس و دانشگاهها تا پایان سال جاری خبر داد.

آقای نمکی با اشاره به جلسه روز پنج‌شنبه ستاد ملی مقابله با کرونا گفته که از تصمیمات مهم جلسه امروز تعطیلی مدارس و دانشگاهها تا پایان سال است.

او تاکید کرد که تعطیل مدارس نباید به افزایش سفر بینجامد.

آقای نمکی در عین حال گفته است که زمان کنکور کارشناسی ارشد و دکتری هم به تعویق افتاد و زمان آن بعدا اعلام می‌شود.

او گفت که اگر در ورودی و خروجی شهرها، مسافری مشکوک یا آلوده به ویروس کرونا مشاهده شود، ‌او را ۱۴ روز در قرطینه نگه خواهند داشت.

آقای نمکی در مورد طرح "بیماریابی" وزارت بهداشت برای ویروس کرونا گفت که یک طرح آزمایشی از سه منطقه با آلودگی بالا یعنی اصفهان و قم و گیلان شروع می شود؛ او تأکید کرد که برای این کار از ابزارهای دیجیتالی استفاده می شود و "راهکار ما مراجعه به در منازل نیست."

او دو روز پیش هم در گفتگو با خبرگزاری ایرنا، اظهارات پیشین خود را که گفته بود "اکیپ‌های ۳۰۰ هزار نفری به خانه‌های مردم مراجعه می‌کنند" پس گرفت و افزود که قرار نیست به خانه های مردم مراجعه شود و ارتباط با مردم از طریق "پرونده الکترونیک سلامت"‌انجام خواهد شد.

درگذشت دیپلمات ایرانی

همزمان رسانه‌های ایرانی از درگذشت حسین شیخ الاسلام، دیپلمات ایرانی خبر می‌دهند. آقای شیخ الاسلام به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان بستری بود.

او مقام‌های مختلفی در وزارت خارجه ایران داشت و از جمله مدتی سفیر ایران در دمشق بود. او همچنین در دور هفتم انتخابات مجلس به عنوان نماینده شهر ری٬ اسلامشهر و شمیرانات وارد مجلس شورای اسلامی ایران شده بود.

همزمان با خبر درگذشت آقای شیخ الاسلام خبرهایی از وخامت حال فاطمه رهبر، نماینده منتخب مجلس ایران رسیده است.

گزارش شده که خانم رهبر که ابتلایش به ویروس کرونا تایید شده به اغما رفته است.

درباره ویروس کرونا