پومپئو: همه کشورها ایران را به پایبندی به تعهدات هسته‌ای خود وادارند

تورقوزآباد

منبع تصویر، Tasnimnews

توضیح تصویر،

تاسیساتی در توزقوزآباد که گفته شده آثار اورانیوم در آن پیدا شده، از موارد موضوع اختلاف است

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، خواهان آن شده است که کشورهای جهان ایران را به اجرای تعهدات هسته‌ای خود وادارند. او همچنین درباره رفع تحریم تسلیحاتی ایران هشدار داده و از شورای امنیت سازمان ملل خواسته تحریم تسلیحاتی ایران را تجدید کند.

آقای پومپئو گفت گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حاکی از "نقض فاحش" تعهدات هسته‌ای ایران در قالب پیمان عدم اشاعه هسته‌ای (ان‌پی‌تی) است.

آژانس در گزارش اخیر خود از عبور ایران از محدودیت‌های توافق هسته‌ای (برجام) خبر داده و از عدم همکاری ایران در خصوص مواد هسته‌ای اعلام‌نشده انتقاد کرده است.

وزیر خارجه آمریکا در حالی خواهان پایبندی ایران به تعهدات هسته‌ای‌اش شده که آمریکا نزدیک به دو سال پیش از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد و تحریم‌های یکجانبه علیه آن کشور را بازگرداند.

مایک پومپئو گفت: "رژیم (ایران) باید فورا با آژانس همکاری کند و مفاد و الزامات پادمان آژانس را رعایت کند. همه کشورها باید ایران را به اجرای مسئولیتش در قبال تعهداتش وادارند، در غیر این صورت ان‌پی‌تی به اندازه کاغذی که رویش چاپ شده هم ارزش ندارد."

ایران تهدید کرده که اگر کشورهای اروپایی موارد نقض ادعایی برجام را به شورای امنیت ارجاع دهند از ان‌پی‌تی خارج خواهد شد.

مقام‌های ایرانی تاکید دارند که اقداماتشان برای رعایت نکردن برخی محدودیت‌های برجام در چهارچوب این توافق بوده است.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

وزیر خارجه آمریکا خواهان تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شد

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت یک مشکل فوری دیگر این است که تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران تا هفت ماه دیگر برداشته خواهد شد.

آقای پومپئو خواهان تمدید این تحریم‌ها شد.

پیش از این حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، ابراز امیدواری کرده که با حفظ برجام و رفع تحریم‌های تسلیحاتی کشورش بتواند توان نظامی خود را بالا ببرد.

با آغاز اجرای برجام بخشی از محدودیت‌های تسلیحاتی تغییر کرد و ایران می‌تواند با تایید شورای امنیت سازمان ملل مورد به مورد برای خرید سلاح از کشورهای دیگر اقدام کند.

اگر برجام حفظ شود و ایران بتواند مطابق آن سلاح‌های متعارف را از کشورهای دیگر بخرد، این امکان برایش فراهم خواهد بود که زرادخانه موشکی، پدافند هوایی و موشکی، ناوگان هوایی و دریایی خود را تقویت کند.