کرونا در ایران؛ تناقض آمار وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی استان‎ها

تهران

منبع تصویر، AFP

ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت ایران شب گذشته (چهارشنبه ۱۴ اسفندماه) آمار تفکیکی شمار جان‌باختگان ویروس کرونا را منتشر کرد که متفاوت با آمار رسمی‌ای است که وزارت بهداشت ایران منتشر کرده است.

بنا بر این آمار تا ساعت ۲۳:۳۰ چهارشنبه شب دست‌کم ۱۲۶ نفر به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در ایران جان خود را از دست داده‌اند. این عدد بدون احتساب جان‎باختگان در استان‌های گیلان و تهران است که در جدول ایرنا "نامشخص" قید شده است.

تهران و گیلان در زمره استان‌هایی هستند که بیشترین شمار مبتلایان به کرونا را دارند.

وزارت بهداشت ایران ۱۴ اسفند گفته بود در کل ایران ۹۲ نفر بر اثر کرونا جان باخته‌اند. این وزارتخانه که آمار رسمی را هر روز در ساعت ۲ بعد از ظهر منتشر می کند، تعداد جان‌باختگان را تا روز ۱۵ اسفند ۱۰۷ نفر اعلام کرده است.

خبرگزاری ایرنا گفته است که منبعش برای آمار دانشگاههای علوم پزشکی استانها بوده است.

همچنین براساس آمار وزارت بهداشت در روز ۱۴ اسفند ۲۹۲۲ نفر به ویروس کرونا مبتلا بوده اند. این در حالی است که بر اساس جدول ایرنا تعداد مبتلایان با احتساب همه استانها تا حدود نیمه شب ۱۴ اسفند ۲۸۴۸ نفر بوده است.

وزارت بهداشت ایران روز پنج شنبه ۱۵ اسفند اعلام کرد که تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به ۳ هزار و ۵۱۳ نفر و شمار کسانی که در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده اند به ۱۰۷ نفر رسیده است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

به گفته کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت،‌ آمار استان ها تا روز پنج شنبه به این شرح است:‌ ۱۳۵۲ نفر در تهران، ۳۳ نفر در گیلان، ۳۸۶ نفر در قم، ۲۳۸ نفر در اصفهان، ۱۸۰ نفر در استان مرکزی، ۱۲۱ نفر در مازندران، ۶۰ نفر در سمنان، ۳۷ نفر در گلستان، ۶۵ نفر در آذربایجان شرقی، ۲۶ نفر در اردبیل، ۱۰ نفر در آذربایجان غربی، ۱۶ نفر در همدان، ۱۸ نفر در کردستان، ۲۲ نفر در کرمانشاه، ۱۱ نفر در ایلام، ۱۵ نفر در خراسان جنوبی، ۳۰ نفر در لرستان، ۶۳ نفر در خوزستان، ۶۸ نفر در فارس، ۱۳ نفر در هرمزگان، ۲ نفر در کهگیلویه و بویراحمد، سه نفر در بوشهر، ۱۵ نفر در زنجان، ۱۱۱ نفر در قزوین، ۱۷۳ نفر در البرز، ۹ نفر در چهارمحال و بختیاری، هفت نفر در یزد، ۱۸ نفر در کرمان، ۱۹ نفر در سیستان و بلوچستان، ۸۹ نفر در خراسان رضوی و سه نفر در خراسان شمالی از ابتدا تاکنون به این ویروس مبتلا شده‌اند.

در همین حال،‌ سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران از تعطیلی مدارس و دانشگاهها تا پایان سال جاری خبر داده است.

آقای نمکی در عین حال گفته است که زمان کنکور کارشناسی ارشد و دکتری هم به تعویق افتاد و زمان آن بعدا اعلام می‌شود.

درگذشت دیپلمات ایرانی

همزمان رسانه‌های ایرانی از درگذشت حسین شیخ الاسلام، دیپلمات ایرانی خبر می‌دهند. آقای شیخ الاسلام به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان بستری بود.

او مقام‌های مختلفی در وزارت خارجه ایران داشت و از جمله مدتی سفیر ایران در دمشق بود. او همچنین در دور هفتم انتخابات مجلس به عنوان نماینده شهر ری٬ اسلامشهر و شمیرانات وارد مجلس شورای اسلامی ایران شده بود.

همزمان با خبر درگذشت آقای شیخ الاسلام خبرهایی از وخامت حال فاطمه رهبر، نماینده منتخب مجلس ایران رسیده است.

گزارش شده که خانم رهبر که ابتلایش به ویروس کرونا تایید شده به اغما رفته است.

درباره ویروس کرونا