کرونا در ایران؛ نماینده وزیر بهداشت از 'مرگ بیش از ۲۰۰ نفر بر اثر بیماری‌های تنفسی' در گیلان خبر داد

ضد عفونی معابر در رشت

منبع تصویر، Mehr

توضیح تصویر،

ضد عفونی معابر در رشت

بعد از ظهر روز یکشنبه ۱۸ اسفند باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از محمد حسین قربانی، نماینده وزیر بهداشت در استان گیلان، از مرگ بیش از ۲۰۰ نفر در این استان در اثر ابتلا به ویروس کرونا گزارش داد.

این خبر در حالی از سوی این سایت وابسته به صدا وسیمای ایران منتشر شد که ساعتی پیش از آن وزارت بهداشت تعداد کل جان‌باختگان ویروس کرونا در ایران را ۱۹۴ نفر اعلام کرده بود.

باشگاه خبرنگاران جوان مدتی بعد از انتشار خبر خود به نقل از نماینده وزارت بهداشت، بخش مربوط به مرگ ۲۰۰ نفر و ابتلای بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ نفر به کرونا در استان گیلان را حذف کرد. وزارت بهداشت روز یکشنبه تعداد مبتلایان در این استان را ۴۹۶ نفر اعلام کرده بود.

بعد از حذف این بخش از خبر، آقای قربانی به خبرگزاری فارس گفت که "مرگ و میرها بیماری‌های تنفسی طی ۱۶ روز گذشته به ۲۰۰ نفر می‌رسد؛ اما بنده نگفتم که تمام این فوتی ها به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند، بلکه بسیاری از این افراد نیز ممکن است به بیماری‌های زمینه‌ای و تنفسی مبتلا بوده باشند."

"آمار وحشتناک"

آقای قربانی که دو روز پیش به عنوان "نماینده تام‌الاختیار" وزیر بهداشت در گیلان منصوب شد، گفته است که زیرساخت‌های استان برای مقابله با شیوع کرونا مناسبت نیست و بیماران به صورت پراکنده بستری ‌شده‌اند.

او گفته "هنوز نتوانسته‌ایم مردم را قانع کنیم یک دشمن تمام‌عیار در رو به روی ما قرار گرفته و با هر زبانی که بتوانیم به مردم می‌گوییم در خانه‌های خود بمانند."

استان گیلان به یکی از مراکز شیوع ویروس کرونا (کووید-۱۹) در ایران تبدیل شده و در روزهای گذشته بارها مقا‌‌‌م‌های استانی و نمایندگان مجلس درباره وضعیت بحرانی در این استان هشدار داده‌اند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

مسئولان اعلام کرده‌اند که جاده‌های ورودی به شهرهای استان‌ گیلان برای کنترل شیوع کرونا بسته شده و از مردم خواسته‌اند از سفر به استان‌های شمالی در تعطیلات اکیدا خودداری کنند.

جبار کوچکی‌نژاد، یکی از نمایندگان رشت در مجلس ایران روز شنبه رشت را "بحرانی‌ترین شهر درگیر با ویروس کرونا در کشور و شاید هم در جهان" توصیف کرد و گفت مردم باید آگاه باشند که "در شرایط بسیار حادی قرار داریم.‌"

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی نماینده دیگر رشت هم دیروز از افزایش تصاعدی مبتلایان به کرونا در رشت و گیلان خبر داد و از نبود امکانات پزشکی و بهداشتی در این منطقه انتقاد کرد.

آقای ایمن‌آبادی گفت آمار مبتلایان و قربانیان کرونا "بسیار وحشتناک است و حتی کیت آزمایش برای اخذ تست از اشخاص مشکوک به این ویروس نیز در دسترس نیست".

او گفت باید "انگشت اتهام را به سمت کسی برد که در ابتدای شیوع ویروس در کشور مانع قرنطینه شهر قم شده است."

شهر قم کانون شیوع ویروس کرونا در ایران بود اما مقام‌های مسئول از قرنطینه کردن این شهر خودداری کردند.

وزار بهداشت ایران امروز اعلام کرد که تا کنون در مجموع ۶۵۶۶ نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و بیش از ۱۹۰ نفر جان خود را از دست داده‌‌اند.