ویروس کرونا در ایران؛ نمایندگان گیلان: وضعیت اضطراری است

کرونا در ایران

منبع تصویر، Tasnim

با شیوع ویروس کرونا در استان گیلان و وخیم‍تر شدن وضعیت در این منطقه، اعضای مجمع نمایندگان این استان در مجلس در نامه‌ای به رئیس مجلس و وزیر بهداشت ایران وضعیت را "اضطراری" خوانده و "خواستار تشدید کمک‌های ستاد ملی مقابله با کرونا به استان شدند".

روز گذشته نیز محمد حسین قربانی، نماینده وزیر بهداشت در استان گیلان، از مرگ بیش از ۲۰۰ نفر در این استان در اثر ابتلا به ویروس کرونا گزارش داد.

نمایندگان گیلان در مجلس ایران با اشاره به جلسه ای که با استاندار گیلان و نماینده ویژه وزارت بهداشت در استان و رئیس دانشگاه علوم پزشکی داشته اند خواستار "قرنطینه" کردن این استان و "تعطیلی ادارات" شدند.

همچنین در این نامه از "نیاز فوری به لوازم حفاظت شخصی برای کادر درمانی و خدماتی بیمارستان‌ها" و ایجاد بیمارستان سیار و از کمبود ماسک و دستکش نوشته شده است.

از دیگر مواردی که نمایندگان گیلان خواهان رسیدگی به آن شده اند "تصمیم‌گیری جدی در خصوص چگونگی ساعات کاراصناف، فروشگاه‌ها" بوده و "تشکیل میز بحران برای استان گیلان در وزارت بهداشت و مشخص شدن یکی از معاونین وزیر بهداشت جهت پاسخگویی و پیگیری ویژه".

خبر مرگ بیش از ۲۰۰ نفر در گیلان، در حالی منتشر شد که ساعتی پیش از آن وزارت بهداشت تعداد کل جان‌باختگان ویروس کرونا در ایران را ۱۹۴ نفر اعلام کرده بود.

از سوی باشگاه خبرنگاران جوان، وابسته به صدا وسیمای ایران، مدتی بعد از انتشار، بخش مربوط به مرگ ۲۰۰ نفر و ابتلای بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ نفر به کرونا در استان گیلان را حذف کرد. وزارت بهداشت روز یکشنبه تعداد مبتلایان در این استان را ۴۹۶ نفر اعلام کرده بود.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

بعد از حذف این بخش از خبر، آقای قربانی به خبرگزاری فارس گفت: "مرگ و میرها بیماری‌های تنفسی طی ۱۶ روز گذشته به ۲۰۰ نفر می‌رسد؛ اما بنده نگفتم که تمام این فوتی ها به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست دادند، بلکه بسیاری از این افراد نیز ممکن است به بیماری‌های زمینه‌ای و تنفسی مبتلا بوده باشند."

مسئولان اعلام کرده‌اند که جاده‌های ورودی به شهرهای استان‌ گیلان برای کنترل شیوع کرونا بسته شده و از مردم خواسته‌اند از سفر به استان‌های شمالی در تعطیلات اکیدا خودداری کنند.

جبار کوچکی‌نژاد، یکی از نمایندگان رشت در مجلس ایران روز شنبه رشت را "بحرانی‌ترین شهر درگیر با ویروس کرونا در کشور و شاید هم در جهان" توصیف کرد و گفت مردم باید آگاه باشند که "در شرایط بسیار حادی قرار داریم.‌"

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی نماینده دیگر رشت هم دیروز از افزایش تصاعدی مبتلایان به کرونا در رشت و گیلان خبر داد و از نبود امکانات پزشکی و بهداشتی در این منطقه انتقاد کرد.

آقای ایمن‌آبادی گفت آمار مبتلایان و قربانیان کرونا "بسیار وحشتناک است و حتی کیت آزمایش برای اخذ تست از اشخاص مشکوک به این ویروس نیز در دسترس نیست".

او گفت باید "انگشت اتهام را به سمت کسی برد که در ابتدای شیوع ویروس در کشور مانع قرنطینه شهر قم شده است."