پیشگیری از کرونا با الکل جان بیش از بیست نفر را در ایران گرفت

الکل

منبع تصویر، Getty Images

علی احسان‌پور، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اهواز می‌گوید تا دیشب (یکشنبه ۱۸ اسفند) ۲۱۸ نفر به علت مسمومیت با الکل در بیمارستان‌های تحت پوشش این دانشگاه بستری شده و بیست نفر به علت نوشیدن الکل "تقبلی" جان خود را از دست داده‌اند. در استان البرز هم هفت به دلیل مشابه جان‌باخته‌اند.

به گفته علی بیرانوند، معاون دادستان عمومی و انقلاب اهواز، "با شیوع ویروس کرونا و کم شدن موجودی الکل اتانول در بازار، برخی سودجویان اقدام به دست‌کاری الکل متانول و تغییر رنگ آن با استفاده از مایع سفیدکننده کرده و آن را به جای اتانول به فروش می‌رسانند." او گفت پنج نفر "از توزیع‌ کنندگان مشروبات الکل صنعتی" دستگیر شده‌اند.

محمد آقایاری معاون دادستان عمومی و انقلاب کرج هم گفت "تاکنون هفت نفر" به دلیل "مسمومیت الکلی" در این استان درگذشته‌اند: "این افراد با فریب محتواهای فضای مجازی و به گمان مقابله با کرونا یا درمان آن، اقدام به مصرف الکل متانول کرده بودند."

به گفته دکتر داود سلمانپور،معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی دزفول، نوشیدن یا غرغره کردن االکل هیچ تاثیری در پیشگیری از کروناویروس ۲۰۱۹ ندارد.

وی گفت که "افرادی بر اثر نادانی و یا اطلاعات اشتباه، اقدام به خوردن و یا غرغره کردن محلول اتانول و متانول (الکل متیلیک) با هدف پیشگیری از عفونت کروناویروس کرده‌اند که باعث مسمومیت و حتی مرگ تعدادی از هموطنان شده است."

آقای سلمانپور افزود: "با توجه به خصوصیت سمی متانول، در مراجع و راهنماهای معتبر بین‌المللی، هیچ توصیه‌ای مبنی بر استفاده از آن جهت ضدعفونی دست، پوست، لوازم و تجهیزات پزشکی و سطوح مانند دستگیره در، میز کار و کف وجود ندارد."

مسمومیت با الکل در ایران مرتب جان عده‌ای را می‌گیرد. ممنوعیت فروش نوشیدنی‌های الکلی سبب شده مشروب‌های دست‌ساز یا تقلبی به وفور تولید و مصرف شوند. تخمین زده شده حدود ۷۰ درصد الکل مصرفی در داخل ایران تولید می‌شود هر چند واردات مشروب قاچاق به حدود صد میلیون لیتر می‌رسد.

در سال ۱۳۹۱، وزارت بهداشت ایران با پرسش‌نامه، برنامه‌ای کشوری را برای تخمین میزان مصرف الکل آغاز کرد که بر اساس آن، "الکل بیشتر از هر ماده [مخدر یا سکرآور] دیگری در ایران مصرف می‌شود."

از سال ۱۳۹۲ مجوز تاسیس مرکز ترک الکل در ایران صادر شده است.