آمار رسمی شیوع کرونا در ایران: مرگ ۲۳۷ نفر و بیش از ۷ هزار مورد ابتلا

گندزدایی در تهران

منبع تصویر، Mizan

وزارت بهداشت ایران روز دوشنبه ۱۹ اسفند اعلام کرد که با مرگ ۴۳ نفر دیگر در یک روز گذشته آمار جان‌باختگان شیوع ویروس کرونا در ایران به ۲۳۷ نفر رسید.

بنا بر تازه‌ترین آمار رسمی از ایران در یک روز گذشته ۵۹۵ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا (کووید-۱۹) در ایران شناسایی شده و تعداد کل مبتلایان شناسایی‌شده به ۷۱۶۱ نفر رسیده است.

بیشترین آمار ابتلا به شهر تهران با ۱۹۴۵ مورد مربوط می‌شود. بعد از تهران، بیشترین موارد ابتلا در استان‌های قم (۷۱۲)، مازندران (۶۳۳)، اصفهان (۶۰۱) و گیلان (۵۲۴) گزارش شده است.

به گفته وزارت بهداشت ایران در مجموع ۲۳۹۴ مبتلا بهبود یافته‌اند.

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران، با اعلام آمار جدید همچنین گفته است که در استان خوزستان طی دو روز گذشته بیش از ۳۰۰ نفر به دلیل مصرف فرآورده‌های الکلی مسموم شده‌اند و ۲۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند. تعداد کل مبتلایان به ویروس کرونا در استان خوزستان ۷۳ نفر اعلام شده است.

آمار رسمی ابتلا به کرونا در حالی منتشر می‌شود که گزارش‌های غیررسمی و اظهارات مقام‌ها و نمایندگان محلی به ویژه در استان‌های شمالی ایران حاکی از افزایش چشمگیر تعداد مرگ و ابتلا در روزهای اخیر است.

نمایندگان استان‌های مازندران و گیلان در مجلس وضعیت این دو استان را بحرانی و اضطراری توصیف کرده‌اند و خواهان اعمال تدابیر فوری برای مقابله به گسترش بیماری شده‌اند.

این مقام‌ها از کمبود تجهیزات پزشکی و فشار بیش از حد بر کادر درمانی بیمارستان‌ها خبر داده‌اند و بار دیگر خواستار وضع مقررات شدید منع رفت و آمد به این استان‌ها شده‌اند.

قوه قضاییه ایران از اعطای مرخصی به حدود ۷۰ هزار نفر از زندانیان در سراسر ایران برای پیشگیری و مقابله با شیوع ویروس کرونا خبر داده است.

علی ربیعی سخنگوی دولت ایران گفته است که دولت تلاش می‌کند سهمیه بنزین نوروزی را "در صورت تصویب نهایی، برای فرصتی مناسبت‌تر و بعد از شکست کرونا" به کارت‌های سوخت واریز کند. این اقدام برای جلوگیری از مسافرت‌های بین شهری صورت می‌گیرد.