وزارت بهداشت ایران 'شناسایی دو نوع ویروس کرونا' را تکذیب کرد

کرونا

منبع تصویر، Getty Images

کیانوش جهانپور، مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت ایران اظهارات یک نماینده مجلس این کشور را که به نقل از سعید نمکی، وزیر بهداشت، گفته بود "ویروس کرونا شناسایی شده در گیلان متفاوت از ووهان چین است" تکذیب کرده و گفته این اظهارات وزیر بهداشت نبوده است.

روز دوشنبه ابتدا گزارش شد که شهروز برزگر، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفته: "طبق توضیح وزیر بهداشت ... بخشی از ویروس کرونا در گیلان کاملا با ویروس ووهان چین متفاوت است که حتی به پرستار ۲۵ ساله هم رحم نکرد."

آقای برزگر این سخنان را پس از حضور سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران در جلسه امروز کمیسیون بهداشت مجلس که با حضور رئیس مجلس و برخی نمایندگان برگزار شده بود مطرح کرد.

آقای برزگر همچنین گفت: "بخشی از ویروس کرونا در قم هم با ویروس ووهان چین متفاوت است. به عبارت دقیق‌تر مشخص نیست که منشأ ویروس دوم از کجاست؟" او احتمال داد ویروس "با منشا نامعلوم" از "نوع بیو تروریسم آمریکا" باشد.

اما عصر دوشنبه، نهم مارس، خبرگزاری دولتی ایرنا به نقل از کیانوش جهان‌پور، مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت نوشت: "وزیر بهداشت در جلسه امروز خود با نمایندگان مجلس، مطلبی در مورد تفاوت ویروس کرونا در ایران و ووهان چین، عنوان نکرده و مطالبی که به نقل از وزیر بهداشت مطرح شده، کاملا کذب است... در نقل مطلب رعایت امانت نشده است."

خبر مرتبط

هفته پیش پژوهشگران دانشگاه پکن و انستیتو پاستور شانگهای تحقیقی را براساس بررسی ژنتیکی ۱۰۳ ویروس منتشر کردند و گفتند ویروس کرونای ۲۰۱۹ (با نام رسمی سارس-کرونا-۲) دو نوع دارد، نوعL و نوع S. نوع L شایعتر است (۷۰ درصد) اما S نوع از نظر تکاملی قدیمی‌تر است.

آنها نوشتند که به نظر می‌رسد نوع L تهاجمی‌تر است و سریعتر منتشر می‌شود. به عقیده این پژوهشگران "در حالی که نوع L در مراحل شیوع بیماری در ووهان شایعتر بود اما تناوب آن از اوایل ژانویه ۲۰۲۰ رو به کاهش رفت."

روشن نیست آیا اظهار نظر آقای بزرگر به نقل از وزیر بهداشت، به همین دو گونه اشاره دارد یا چیزی دیگر.

به گفته آقای برزگر ویروس از قم به گیلان انتشار یافته: "مسافران از قم ویروس را به گیلان بردند. همچنین قبل از آنکه ایران درگیر کرونا شود زواری از افغانستان و پاکستان و حتی امارات به ایران آمده بودند که حتی خودشان هم از ابتلا به کرونا اطلاعی نداشتند."

منبع تصویر، Mizan

توضیح تصویر،

محدودیت تردد در جاده هراز

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

بر اساس آخرین آمار تا ساعت دوی بعداظهر امروز دوشنبه، شمار مبتلایان به کرونا در ایران به ۷۱۶۱ رسیده و در مجموع ۲۳۷ نفر جان‌باخته‌اند. در ۲۴ ساعت گذشته ۵۹۵ مور جدید ابتلا شناسایی شده و ۴۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ۲۳۹۴ هم بهبود یافته‌اند.

بیشترین موارد ابتلا به ترتیب در تهران، قم، مازندران، اصفهان، گیلان، مرکزی، البرز و قزوین بوده است.

در روزهای اخیر شیوع کروناویروس ۲۰۱۹ در دو استان شمالی گیلان و مازندران سبب نگرانی شده است. مجمع نمایندگان استان گیلان در مجلس در نامه‌ای به رئیس مجلس و وزیر بهداشت ایران وضعیت را "اضطراری" خوانده و "خواستار تشدید کمک‌های ستاد ملی مقابله با کرونا" به این استان شده‌اند.

یکی از نمایندگان استان مازندران در مجلس ایران هم در نامه‌ای سرگشاده به حسن روحانی، رئیس جمهور، خواهان اعلام وضعیت قرمز در این استان شده است. مازندران با ۶۳۳ مورد ابتلا، بعد از تهران و قم بیشترین مبتلا را دارد.

این نمایندگان خواستار قرنطینه استان‌های خود شده‌اند اما به گفته محمد حسین قربانی نماینده وزیر بهداشت در استان گیلان، "هنوز مبادی ورودی باز است و مردم گیلان در این باره دغدغه دارند البته که این موضوع در اختیار شورای امنیت است. با معاون اول رئیس جمهور صحبت کردم که قول‌هایی دادند."

با وجود افزایش روزانه شمار مبتلایان، مسئولان در ایران می‌گویند "اوج این بیماری دو هفته آینده است."