آمار رسمی شیوع کرونا در ایران: مرگ ۲۹۱ نفر و بیش از ۸ هزار مورد ابتلا

ایران کرونا

منبع تصویر، Mizan

وزارت بهداشت ایران اعلام کرده است که تا روز سه‌شنبه ۲۰ اسفند ۲۹۱ نفر در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند. بنا بر این آمار تعداد جان‌باختگان طی یک روز گذشته ۵۴ نفر بوده است.

بنابر اعلام وزارت بهداشت آمار مبتلایان شناسایی شده با ۸۸۱ مورد افزایش به ۸۰۴۲ نفر رسیده که از این تعداد ۲۷۳۱ بهبود یافته‌اند.

این آمار در حالی اعلام می‌شود که اظهارات مقام‌ها و خبرنگاران محلی در استان‌های مختلف نشان می‌دهد که تعداد مبتلایان و درگذشتگان ممکن است بسیار بیشتر از آمار رسمی باشد.

بیشترین آمار ابتلا به شهر تهران با ۲۱۱۴ مورد مربوط می‌شود. بعد از تهران، بیشترین موارد ابتلا در استان‌های مازندران (۸۸۶)، قم (۷۵۱)، اصفهان (۶۱۸) و گیلان (۵۲۴) گزارش شده است.

آمار مبتلایان در استان اصفهان در حالی ۶۱۸ نفر اعلام شده که دوشنبه شب فرماندار کاشان از ابتلای بیش از هزار نفر و مرگ ۸۸ نفر در منطقه کاشان و آران و بیدگل خبر داه بود.

در آمار اعلام شده تعداد مبتلایان در استان گیلان تفاوتی با تعدادی که روز دوشنبه ۱۹ اسفند اعلام شده بود ندارد.

گزارش‌ها از شهرهای مختلف ایران حاکی از آن است که بیمارستان‌ها در بسیاری از نقاط شیوع بیماری با کمبود امکانات و نفرات پزشکی و درمانی روبرو هستند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

علیرضا قامتی، معاون استاندار و فرماندار شهرستان نیشابور گفته است که "پس از مشاهده اولین مورد بیماری در منطقه بلافاصله اقدامات لازم انجام و مناطق آلوده شناسایی" شده و "در حال حاضر وضعیت شهرستان قرمز اعلام شده است".

آقای قامتی به ایسنا گفته است منشا این بیماری در نیشابور مربوط به سفر "هر ساله کاروان‌هایی به مناطق مختلف زیارتی از جمله قم" است که "امسال نیز در دی‌ماه و بهمن‎ماه تعدادی از کاروان‌ها برای زیارت به قم رفته بودند".

به گفته این مقام ارشد دولتی: "شیوع این بیماری در مناطقی که کاروان‌ها بازگشتند از جمله دو تا سه روستا از بخش میان جلگه و یکی از شهرهای زبرخان کاملا مشاهده گردید".

وی با قرمز اعلام کردن وضعیت شهرستان نیشابور گفت که "نیشابور جزء اولین شهرستان‌هایی بود که این ویروس در منطقه مشاهده شد".

فرماندار شهرستان در خصوص وضعیت درمانی نیز می‌گوید: "اگر مکان‌های موجود پاسخگو نباشند، بیمارستان صحرایی در کنار سایر بیمارستان‌ها" راه اندازی می شود و "اگر هم جمعیت بیش از حد انتظار باشد، مجتمع‎های ورزشی پیش‌بینی شده است".

وی در عین حال افزود که "فعلا ضرورتی به بیمارستان صحرایی نداریم".

آقای قامتی گفته است که تاکنون ۳۵۵ نفر در این شهرستان بستری شده اند که ۶۵ درصد آنان بهبود یافته و به خانه بازگشته اند.

به گفته وی تاکنون ۹۶ نفر بیمار مشکوک به کرونا در نیشابور بستری شده است.

فرماندار نیشابور گفته است که آمار مبتلایان و جانباختگان را مشهد اعلام می کند "اما به طور قطعی ۴ نفر به دلیل ابتلا به بیماری کرونا در شهرستان فوت شدند".

وی همچنین گفت که "هیچ بیمار مبتلا به کرونا وارد شهرستان نشده و موضوعات مطرح شده فقط شایعه است".

منبع تصویر، Isna

تکمیل ظرفیت بیمارستان‌های یزد

محمدعلی طالبی، استاندار یزد در گفتگویی اینستاگرامی با خبرنگاران گفته است که "ظرفیت بیمارستان های یزد در حال تکمیل است" و "به دلیل تکمیل ظرفیت بیمارستان های یزد، از سایر ظرفیت ها از جمله ظرفیت بیمارستان صحرایی استفاده خواهد شد".

به گفته آقای طالبی "افزایش مراجعه مردم، ظرفیت تخت‌های بیمارستانی پیش‌بینی شده برای بستری بیماران کرونا" را تکمیل کرده است.

وی افزود: "شواهد میدانی حاکی از عدم توجه کافی مردم به ضرورت در خانه ماندن به عنوان بهترین راه پیش‌گیری از این بیماری است".