حرم امام رضا برای پیشگیری از شیوع کرونا 'تعطیل شد'

حق نشر عکس Reuters

حرم امام رضا در مشهد از امروز برای سه روز تعطیل شده و امکان زیارت برای زائران وجود ندارد.

آستان قدس رضوی در این حرم اطلاعیه‌هایی نصب کرده و در آن گفته است از امروز شنبه ۲۴ اسفند تا دوشنبه ۲۶ اسفند این مکان زیارتی به طور موقت برای آنچه شستشو و تنظیف خوانده شده بسته خواهد بود.

در این اطلاعیه گفته شده در این سه روز "امکان تشرف و زیارت ضریح" وجود نخواهد داشت.

آستان قدس رضوی همچنین از مردم خواسته از سفر به مشهد و زیارت حضوری خودداری کنند.

یک مقام این نهاد گفته است به دلیل پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، و "با توجه به محدودیت‌های اعمال شده"، این آستان در ایام نوروز "پذیرای زائران نخواهد بود."

فرماندار مشهد هم از مردم ایران خواسته به مشهد سفر نکنند.

حق نشر عکس Mehr

حرم امام رضا - امام هشتم شیعیان - از مهمترین اماکن زیارتی در ایران است و هرساله هزاران زائر از ایران و دیگر کشورهای جهان برای بازدید به مشهد، مرکز استان خراسان رضوی، سفر می‌کنند.

با شیوع ویروس کرونا در ایران و افزایش مبتلایان و جان‌باختگان، برخی خواهان تعطیلی مراکز دینی برای مقابله با شیوع ویروس شده‌اند. شماری از روحانیون و مراجع تقلید خواهان همکاری با دستگاه‌های بهداشتی برای مقابله با این ویروس شده‌اند اما برخی از شخصیت‌های مذهبی از تعطیلی مراکز دینی انتقاد کرده و با آن مخالفت کرده‌اند.

مقام‌های استان خراسان رضوی گفته‌اند شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در این استان افزایش یافته و به ۳۹۵ نفر رسیده است.

استاندار خراسان رضوی گفته است هیچ کدام از مراکز اقامتی مشهد حق پذیرش زائر و مسافر را ندارند.

حق نشر عکس Reuters

خبرگزاری ایلنا گزارش داده که شورای شهر مشهد در نامه‌ای محرمانه به استاندار این استان خواهان قرنطینه شهر مشهد شده است. مقام‌های شهری مشهد وضعیت این شهر را بحرانی خوانده و خواهان اقدام فوری برای مقابله با این وضعیت شده‌اند.

قرار است شورای شهر مشهد طرح تعطیلی قطار و اتوبوسرانی در این شهر را بررسی کند.

اخیرا دفتر آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران اعلام کرد که سخنرانی روز اول نوروز او که هر سال در مشهد انجام می‌شود، برگزار نخواهد شد. همچنین رهبر ایران به مشهد هم سفر نخواهد کرد.

آستان قدس رضوی بزرگ‌ترین مجموعه موقوفی در ایران و از بزرگ‌ترین بنگاه‌های اقتصادی این کشور به حساب می‌آید. این نهاد مسئولیت موقوفات و نذورات امام رضا، امام هشتم شیعیان را در اختیار دارد.

آستان قدس رضوی شرکت‌ها و موسسات مالی فراوانی از جمله بیمارستان و شرکت‌ خودروسازی را اداره می‌کند.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

موضوعات مرتبط