آیت‌الله خامنه‌ای و حسن روحانی 'رونق تولید' در سال ۹۸ را ستودند

علی خامنه ای

منبع تصویر، ISNA

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر و حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در پیام‌های نوروزی‌شان گفته‌اند بنا به آمارها و گزارش‌هایشان در سال ۱۳۹۸ خورشیدی تولید اقتصادی "حرکت کرد و راه افتاد" و رشد اقتصادی "مثبت بوده" است.

آیت‌الله علی خامنه‌ای گفته است: "طبق گزارش‌های موثّقی که در اختیار بنده هست، تولید کشور حرکتی پیدا کرد"، او افزوده است: "در سال ۹۸ تولید تکان خورد، حرکت کرد و راه افتاد تا یک حدودی، لکن اثری در زندگی مردم از آن محسوس نشد."

حسن روحانی هم گفته: "همه آمارها به ما می‌گوید در ۹ ماهه سال ۹۸ رشد اقتصادی ما مثبت بوده و تورم در حد ممکن مهار شده است. تعداد مجوزها برای تولید بیش از حد انتظار بوده."

آقایان خامنه‌ای و روحانی در پیام‌های نوروزی خود رویدادهای مهم سال گذشته، مانند سیل نوروز قبلی، کشته شدن قاسم سلیمانی در حمله آمریکا، واکنش ایران و سرنگون شدن هواپیمای مسافربری اوکراینی با موشک سپاه را مرور کرده‌اند اما هیچ کدام درباره اعتراضات گسترده آبان ماه چیزی نگفته‌اند.

یکی از رویدادهای اقتصادی مهم در سال ۱۳۹۸ تصمیم شورای سران سه قوه برای سه برابر کردن ناگهانی قیمت بنزین بود که تایید آیت‌الله خامنه‌ای را هم داشت.

اغلب شهرهای ایران در واکنش به این تصمیم صحنه اعتراضات ضدحکومتی شد که در مواردی به خشونت کشید و ماموران در سرکوب معترضان صدها نفر را به ضرب گلوله کشتند.

سازمان عفو بین الملل از کشته شدن دست کم ۳۰۴ معترض در جریان اعتراضات آبان ماه خبر داده است و خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دولتی ایران که نامشان فاش نشده شمار کشته شدگان را ۱۵۰۰ نفر گزارش کرده است. مقام‌های دولتی ایران این آمار را رد می‌کنند.

منبع تصویر، FarsNews

توضیح تصویر،

صحنه ای از اعتراضات آبان ماه در عکس خبرگزاری فارس

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

وبسایت ریاست جمهوری ایران گزارش داده که آقای روحانی برای تبریک نوروز با آقای خامنه‌ای تلفنی صحبت کرده است.

رهبر جمهوری اسلامی برنامه‌های عمومی خود، از جمله سخنرانی در حرم امام هشتم شیعیان در مشهد را لغو کرده است.

یکی از آخرین دیدارهای عمومی آقای خامنه‌ای ملاقات او با عده‌ای مداح بود.

به گفته یکی از افراد حاضر در این جلسه محافظان رهبر برخلاف روال قبلی اجازه ندادند که مداحان دست آقای خامنه‌ای را ببوسند.

نریمان پناهی گفت: "نگذاشتند ما دست آقا را ببوسیم. چرا؟ آقا به ما بی اعتنایی کرد؟ خیر. حفظ جان آقا بر ما واجب است."

این جلسه در ۲۶ بهمن برگزار شد. تا سه روز پس از آن مقام‌های ایرانی به طور عمومی شناسایی مبتلایان به ویروس کرونا را تکذیب می‌کردند.

پنهانکاری مقام‌های عالی ایران درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی و همچنین تکذیب پیاپی برنامه برای گرانی بنزین و سپس گرانی یک شبه آن باعث شده که مواضع و آمار رسمی در ایران به طور کم سابقه‌ای در افکار عمومی زیر سوال برود و تردیدهای مشابهی درباره ابعاد شیوع کرونا از طرف روزنامه‌نگاران و نمایندگان مجلس بیان شده است.

منبع تصویر، Khamenei.ir

توضیح تصویر،

نریمان پناهی گفت در جلسه ۲۶ بهمن محافظان برای حفظ جان آقای خامنه‌ای اجازه ندادند مداحان او را لمس کنند

آقای خامنه ای در پیامش مرگ شماری از عزاداران مراسم تشییع جنازه قاسم سلیمانی در کرمان، قربانیان سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی و شیوع ویروس کرونا را تسلیت گفت.

او گفت: "سال قبل، سال سختی بود و گرفتاری‌های مردم نیز کم نبود اما در کنار سختی‌ها، سربلندی‌های بعضاً بی‌سابقه‌ای وجود داشت و ملت ایران واقعاً خوش درخشید."

گفت که "هیجان عمومی و حضور ده ها میلیونی مردم در حادثه شهادت بزرگ شهید سلیمانی و خلق اجتماعات شکوهمند" در شهرهای مختلف که از بسیاری از آنها نام برد "مایه آبروی کشور" بود.

او در مورد اپیدمی ویروس کرونا گفت: "زحمات مجموعه‌های درمانی یعنی پزشکان، پرستاران، بهیاران، مدیران و کارکنان مراکز درمانی و در کنار آنها خدمات مجموعه‌های داوطلب مردمی مانند دانشجویان، طلاب و بسیجیان، همگی مایه عزت و آبرو است."

آیت‌الله خامنه‌ایگفت : "تحریم تاکنون در کنار ضررهایش، سودهایی نیز داشته و ما را وادار کرده است به فکر تهیه لوازم زندگی و نیازهای کشور از طریق امکانات داخلی باشیم که این حرکت بسیار مغتنم ان‌شاءالله ادامه خواهد یافت."

او کهسال ۹۸ را "رونق تولید" نامگذاری کرده بود، سال ۱۳۹۹ را سال "جهش تولید" نام گذاری کرد.

حسن روحانی، رئیس جمهور هم در پیام خود مضامینی مشابه پیام رهبر جمهوری اسلامی را بیان کرده است.

آقای روحانی گفته: "فکر می‌کردند در تورم و رکود، کشور را به نقطه بحرانی برسانند اما همه آمارها به ما می‌گوید در ۹ ماهه سال ۹۸ رشد اقتصادی ما مثبت بوده و تورم در حد ممکن مهار شده است."

منبع تصویر، President.ir

او گفته است: "امروز یعنی اولین روز سال ۱۳۹۹ ذخایر استراتژیک کشور ما از هر سال دیگر و از هر نوروز دیگر بهتر است. در همین سال سخت بزرگ‌ترین طرح‌های اقتصادی دهه‌های اخیر در کشور ما افتتاح شد."

رهبر و رئیس جمهور ایران در حالی از تقویت تولید اقتصادی در سال گذشته می‌گویند که برآوردهای نهادهای بین‌المللی و کارشناسان مستقل با چنین تصویری سازگاری ندارد.

آقای روحانی در پیام نوروزی‌اش درباره سرنگونی هواپیمای مسافری با موشک‌های سپاه گفت: "در کنار این همه حوادث تلخ و شیرین، خطای باورنکردنی یک فرد را هم شاهد بودیم و ۱۷۶ عزیز که عمدتا هموطنان ما بودند از این حادثه قربانی شدند، حادثه‌ای که همه مردم ما را متاثر کرد."

پیام نوروزی وزیر خارجه آمریکا

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا عصر پنجشنبه به وقت واشنگتن در بیانیه ای به مناسبت فرارسیدن نوروز نوشت: "من در کنار پرزیدنت ترامپ نوروزی شاد همراه با تندرستی و رفاه برای همه کسانی که این سنت دیرینه را در اطراف جهان جشن می گیرند آرزو می کنیم."

آقای پومپئو اشاره کرد که با توجه به اپیدمی ویروس کرونا در جهان امسال مردم مجبورند با احتیاط بیشتری مروادات معمول نوروز را برگزار کنند و نوشت: "افزایش آمار درگذشتگان در اثر این ویروس به خصوص در ایران مایه اندوه است. ما از بهبودی تک تک مردم دلگرم می شویم و در این امید با مردم ایران و بقیه جهان شریک هستیم که می توانند بر شیوع این ویروس غلبه کنند."

او گفت که در همین راستا پیشنهاد آمریکا برای ارسال کمک های پزشکی و انساندوستانه به ایران به قوت خود باقی است. مقام های ایرانی قبلا این پیشنهاد را به عنوان "ادعایی مضحک و یک بازی سیاسی‌روانی"رد کرده اند.