شهروند آمریکایی پس از مرخصی از زندان در ایران بستری شد

مایکل وایت حق نشر عکس White Family
Image caption در تصویری که از آقای وایت پس از آزادی منتشر شده او ماسکی بر صورت داشت

بنابه گزارش ها نظامی سابق دریایی آمریکا، مایکل وایت، که هفته پیش با مرخصی درمانی از زندان آزاد شد می گوید دچار علائم ویروس کروناست و خواستار انتقال خود به آمریکا به دلایل انسان‌دوستانه شده است.

یک سخنگوی خانواده آقای وایت به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که او روز چهارشنبه با علائم تب، خستگی مفرط، سرفه و تنگی نفس در بخش بیماران مبتلا به کووید-۱۹ بستری شد.

جان فرنکس گفت که آقای وایت "یک بیمار سرطانی با سیستم ایمنی آسیب دیده است و در وضعیتی اضطراری قرار دارد." او تست کرونا داده که هنوز نتیجه آن مشخص نشده است.

آقای وایت در سال ۲۰۱۸ هنگامی که برای دیدن دوست دخترش به ایران رفته بود بازداشت شد و بعدا به جرم توهین به رهبر ایران و انتشار اطلاعات خصوصی محکوم شد.

او در میان ده ها هزار زندانی است که دستگاه قضایی ایران می گوید در تلاش برای مهار ویروس کرونا موقتا به مرخصی فرستاده است

بیل ریچاردسون فرماندار سابق نیومکزیکو روز چهارشنبه به نمایندگی از سوی خانواده وایت از ایران خواست فورا او را به دلایل انسان‌دوستانه آزاد کند.

بعد از آزادی موقت مایکل وایت وزارت خارجه آمریکا گفت تلاش می‌کند تا او و دیگر شهروندان آمریکایی که از نظر آمریکا "به ناحق" در ایران زندانی هستند آزاد شوند.

آمریکا از ایران خواسته سیامک نمازی، باقر نمازی و مراد طاهباز را با دلایل بشردوستانه آزاد کند.

وزارت خارجه آمریکا گفته بود با رفتن مایکل وایت به سفارت سوئیس آزمایش‌های لازم روی او انجام می‌‌شود.

پیشتر در روز چهارشنبه خانواده رابرت لوینسون که ۱۳ سال پیش در ایران ناپدید شد در بیانیه ای گفتند بر این تصور هستند که او در ایران درگذشته است.

آنها نوشتند: "ما اخیرا اطلاعاتی از مقام های آمریکایی دریافت کردیم که هم آنها و هم ما را قانع کرده که شوهر و پدر ما که انسانی حیرت انگیز بود در جریان بازداشت در ایران درگذشته است."

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بعد از انتشار این بیانیه گفت: "نه من قبول ندارم که او مرده است... آنها به ما نگفته اند که او مرده است."