شهرهای ایران قرنطینه می‌شوند

محدودیت تردد

منبع تصویر، Mehr

ستاد ملی مدیریت کرونا در ایران اعلام کرده محدودیت‌های سختگیرانه‌ای برای مقابله با شیوع ویروس جدید کرونا در ایران اعمال می‌شود و از جمله ورود به شهرهای ایران برای افراد غیرساکن ممنوع می‌شود.

حسین ذوالفقاری، معاون وزیر کشور ایران گفته شهروندان ایرانی که در سفر هستند باید به محل زندگی‌شان بازگردند و دیگران هم اگر برنامه‌ای برای سفر دارند باید آن را لغو کنند.

آقای ذوالفقاری گفته افراد با مشخصاتی چون کد ملی، پلاک خودرو و حق بیمه به عنوان ساکنان یک شهر شناسایی می‌شوند. به گفته او برای کارگران و کارمندانی که ناگزیر به رفت‌وآمد میان شهرها هستند "کارت تردد" صادر خواهد شد.

تخلف از این مقررات با جریمه‌هایی چون توقیف خودرو و پلمپ واحد صنفی روبرو خواهد شد،

ستاد کرونا گفته این محدودیت‌ها از ۸ تا ۱۵ فروردین اجرا می‌شود.

این در حالی است که سخنگوی وزارت بهداشت ایران گفته "به نظر می‌رسد اواخر فروردین به پیک اپیدمی کرونا در ایران می‌رسیم".

حسن روحانی، رئیس جمهور هم ابراز امیدواری کرده تا "حدود ۲۰ فروردین و دو هفته‌ای که برای فاصله‌گذاری اجتماعی مدنظر قرار دادیم" زنجیره شیوع کرونا شکسته شود.

او همچنین از احتمال اختصاص یک میلیارد دلار برای بخش درمان و بیمه بیکاری خبر داده و گفته به کارفرمایانی که نیروی کار خود را نگه دارند وام با بهره‌ پایین داده می‌شود.

مطابق آمار رسمی تاکنون بیش از ۲۹ هزار مبتلای به کووید-۱۹ در ایران شناسایی شده و بیش از دو هزار نفر هم بر اثر آن درگذشته‌اند.

شمار قربانیان در سراسر جهان از ۲۰ هزار نفر گذشته و کشورهای بسیاری با وضع قرنطینه، محدودیت‌های سختگیرانه برای تردد شهروندان در نظر گرفته‌اند.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، گفته از امروز، پنجشنبه ۷ فروردین، "مقررات جدی‌تری" درباره کسانی که توصیه‌های بهداشتی را رعایت نکنند اعمال خواهد شد.

معاون او هم اعلام کرده که "اگر خودروها تخلف کنند تا یک ماه خودرو توقیف و مبلغ ۵۰۰ هزار تومان هم جریمه خواهد شد. اصناف متخلف به مدت یک ماه پلمپ می‌شوند."

حسین ذوالفقاری گفته اصنافی که برای تامین نیازهای روزمره مردم ضروری هستند به کارشان ادامه خواهند داد اما فهرستی از کسب‌وکارهایی تهیه شده که باید تعطیل شوند.

آقای ذوالفقاری گفته استانداران اختیار تعطیلی پارک‌ها و مراکز ورزشی و دیگر مکان‌هایی را خواهند داشت که جمعیت در آن شکل بگیرد. برگزاری مراسم هم به همین دلیل ممنوع است.

او گفته: "مردم منتقد هستند که چرا تصمیم قاطع برای کنترل شیوع بیماری گرفته نمی‌شود."

"طرح‌های زیادی مطرح شده است. به خاطر مشکلاتی که ممکن بود به وجود آورد به اجماع نرسید تا اینکه طرح روز گذشته به تصویب رسید."

فاصله‌گذاری اجتماعی در ایران

  • ممنوعیت ورود افراد غیرساکن به همه شهرها. شناسایی ساکنان با کارت ملی، پلاک و بیمه‌نامه خودرو
  • تسریع خروج افراد غیرساکن و مسافران
  • تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها، پارک‌ها، مراکز تفریحی، استخرها و دیگر محل‌های تجمع افراد
  • تعیین فعالیت‌های اقتصادی ضروری که می‌توانند ادامه پیدا کنند و تعطیلی سایر کسب‌وکارها
  • فعالیت ادارات دولتی با حداکثر یک سوم نیروی اداری
  • ممنوعیت مراسم رسمی و غیررسمی که باعث تجمع شود
  • "محدودیت حداکثری" سفر با هواپیما، قطار و اتوبوس بین شهری
  • کنترل مسافران در مبادی شهرها
  • کارت تردد برای کسانی که باید بین شهرها رفت و آمد کنند

با وجود اینکه بیش از یک ماه از تایید رسمی وجود کرونا در ایران می‌گذرد مقام‌های ایرانی درباره محدودیت تردد میان شهرها برای جلوگیری از گسترش شیوع عمدتا به توصیه در خانه ماندن اکتفا کردند و جاده‌ها باز بود.

مشخص نیست که محدودیت‌های تازه تنها شامل تردد میان شهرها است یا آنکه محدودیت‌هایی هم برای رفت‌وآمد داخل هر شهر در نظر گرفته می‌شود.

درخواست یک میلیارد دلار از رهبر

همزمان با اعلام مقررات سختگیرانه‌تر قرنطینه، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، اعلام کرده است که در نامه‌ای به آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر، درخواست کرده تا یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برداشت شود تا به بخش بهداشت و درمان و همچنین بیمه بیکاری اختصاص یابد.

هدف صندوق توسعه ملی آن است که درآمدهای نفتی ایران را به جای هزینه‌های جاری صرف سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت‌تر و تامین اعتبار برای بنگاه‌های اقتصادی ایران است. برداشت از آن باید به تصویب مجلس برسد یا آیت‌الله خامنه‌ای با اختیاراتش اجازه آن را بدهد.

آقای خامنه‌ای پیش از این در مواردی چون "تقویت بنیه دفاعی" یا "مقابله با ریزگرد" اجازه برداشت از صندوق را داده، اما در سیل سال گذشته موافقت با درخواست آقای روحانی را به آینده موکول کرد.

منبع تصویر، President.ir

توضیح تصویر،

اعضای ستاد اقتصادی دولت ایران برای احتیاط با فاصله از یکدیگر نشسته‌اند

حسن روحانی گفته به کارفرمایانی که کارگرانشان را در مقطع کرونا حفظ کنند وام با بهره پایین داده خواهد شد.

او در جلسه ستاد اقتصادی دولت گفته است که ۷۵ هزار میلیارد تومان به این کار اختصاص داده شده و با بهره ۱۲ درصد و دوره بازپرداخت دو ساله به واحدهای صنفی داده خواهد شد.

آقای روحانی ابراز رضایت کرده که با وجود تحریم‌های آمریکا علیه ایران، نیازهای ضروری ایرانیان تامین شده است.

او گفت: "تا امروز وضع تولید در کشور خوب بوده و ذخایر ما مکفی است و به اندازه کافی همه ذخایر به گونه‌ای است که نیازمندی‌ها را تامین کند. فروشگاه‌ها همه مواد ضروری مخصوصا مواد غذایی ضروری مردم را تامین می‌کنند."