آمار رسمی کرونا در ایران؛ بیش از ۲۹ هزار مبتلا و ۲۲۳۴ درگذشته - وزارت بهداشت 'اواخر فروردین' را اوج شیوع برآورد می‌کند

کیانوش جهانپور

منبع تصویر، Mehr

توضیح تصویر،

آقای جهانپور می‌گوید ممکن است اواخر فروردین اوج اپیدمی کرونا باشد

تازه‌ترین آمار رسمی در ایران حاکی از آن است که شمار مبتلایان به ویروس جدید کرونا از ۲۹ هزار نفر گذشته و با مرگ بیش از صد نفر دیگر در شبانه‌روز گذشته، شمار مجموع قربانیان قطعی کرونا در ایران به ۲۲۳۴ نفر رسیده است.

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران ضمن اعلام شناسایی ۲۳۸۹ مبتلا و درگذشت ۱۵۷ نفر دیگر در شبانه‌روز گذشته گفته در مجموع بیش از ۱۰ هزار نفر از مبتلایان قطعی کووید-۱۹ در ایران بهبود یافته‌اند.

آقای جهانپور از برآوردهای مختلف وزارت بهداشت درباره روند شیوع خبر داده و با تاکید بر اینکه پیش‌بینی قطعی ممکن نیست گفته "به نظر می‌رسد اواخر فروردین به پیک اپیدمی کرونا در ایران می‌رسیم".

او گفته ایران هنوز با "روند شیوع و انتشار در استان‌های مختلف" روبرو است، اما افزوده که این بیماری "در مدیریت نظام سلامت" است.

با توجه به تصاعدی بودن رشد شمار مبتلایان و قربانیان این بیماری، این نگرانی در کشورهای مختلف تعداد بیماران در طول زمان از ظرفیت نظام درمانی فرا برود.

شیب رشد تعداد مبتلایان و قربانیان در ایران ظرف روزهای اخیر تقریبا ثابت بوده و برخلاف روند آغاز بیماری در چین یا آنچه در ایتالیا می‌گذرد، آمار رسمی در ایران به طور تصاعدی بالا نرفته است.

برخی مقام‌های محلی، نمایندگان مجلس و کادر درمانی گفته‌اند آمار واقعی بالاتر از آمار رسمی است. تردیدهای مشابهی در چند کشور دیگر نیز، مانند فرانسه، ابراز شده است.

با وجود اینکه ایران یکی از بالاترین آمار مبتلایان و قربانیان را دارد و بیش از یک ماه از تایید رسمی وجود کرونا در ایران می‌گذرد مقام‌های ایرانی درباره محدودیت تردد میان شهرها برای جلوگیری از گسترش شیوع عمدتا به توصیه در خانه ماندن اکتفا کردند و جاده‌ها باز بود.

منبع تصویر، Irna

اما روز پنجشنبه ۷ فروردین اعلام شد که شهرهای ایران قرنطینه می‌شود و با اجرای "فاصله‌گذاری اجتماعی" برای کنترل روند شیوع و شکستن زنجیره سرایت آن اجرا خواهد شد.

فاصله‌گذاری اجتماعی در ایران

  • ممنوعیت ورود افراد غیرساکن به همه شهرها. شناسایی ساکنان با کارت ملی، پلاک و بیمه‌نامه خودرو
  • تسریع خروج افراد غیرساکن و مسافران
  • تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها، پارک‌ها، مراکز تفریحی، استخرها و دیگر محل‌های تجمع افراد
  • تعیین فعالیت‌های اقتصادی ضروری که می‌توانند ادامه پیدا کنند و تعطیلی سایر کسب‌وکارها
  • فعالیت ادارات دولتی با حداکثر یک سوم نیروی اداری
  • ممنوعیت مراسم رسمی و غیررسمی که باعث تجمع شود
  • "محدودیت حداکثری" سفر با هواپیما، قطار و اتوبوس بین شهری
  • کنترل مسافران در مبادی شهرها
  • کارت تردد برای کسانی که باید بین شهرها رفت و آمد کنند

مطابق آنچه ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرده محدودیت‌های قرنطینه‌ای تا 15 فروردین اعمال می‌شوند و پس از آن هم قابل تمدید هستند.

سخنگوی وزارت بهداشت ایران گفته: "سه سناریو خوشبینانه، بدبینانه و میانه وجود دارد بر اساس هر یک از این سناریوها ممکن است در خرداد، اردیبهشت یا فروردین به پیک یا اوج این بیماری برسیم."

"هیچ کس نمی‌تواند به طور دقیق پیش بینی کند که چه اتفاقی می‌افتد اما فعلا با توجه به روند بیماری به نظر می‌رسد اواخر فروردین به پیک اپیدمی کرونا در ایران می‌رسیم که چیزی بین سناریوی خوشبینانه و میانه است."

او همچنین از افزایش قابل ملاحظه بیماران شناسایی‌شده در روزهای پیش رو خبر داده و گفته دلیل آن افزایش کیت‌های آزمایش در دسترس است.

آقای جهانپور گفته: "در روزهای آینده با افزایش کیت تشخیصی موارد خفیف و کم علامت هم آزمایش می شوند و علت افزایش آمار در روزهای آینده شیوع بیشتر این بیماری نیست بلکه بیماریابی و شناسایی بیشتر موارد خفیف است."

منبع تصویر، Mashreghnews

توضیح تصویر،

انتشار عکسی منتسب به سخنگوی وزارت بهداشت باعث انتقاد از او شده

سخنگوی وزارت بهداشت ایران گفته طرح "فاصله‌گذاری اجتماعی" که برای شکستن زنجیره شیوع محدودیت‌هایی را اعمال می‌کند، "مستلزم همکاری و مشارکت اجتماعی" است.

به تازگی انتشار عکسی منتسب به آقای جهانپور که گفته شده او را در مراسم خاکسپاری یکی از بستگانش نشان می‌دهد باعث انتقاد از او، به خصوص از طرف چند رسانه و چهره محافظه‌کار شده است.

در این عکس افراد فاصله دو متری توصیه‌شده را از هم ندارند.

آقای جهانپور پیش از این از مراسم خاکسپاری یک فرمانده نظامی که با حضور جمعیتی انبوه برگزار شد انتقاد کرده بود.