تحریم‌های جدید آمریکا علیه همکاری با سپاه پاسداران

وزارت دارایی آمریکا

منبع تصویر، Getty Images

وزارت دارایی آمریکا ۲۰ فرد و شرکت مستقر در ایران و عراق را به حمایت از گروه‌های تروریستی متهم و آنها را تحریم کرده است. ایالات متحده در دولت دونالد ترامپ، سپاه پاسداران را رسما به عنوان یک سازمان تروریستی قلمداد کرد.

این اقدام جدید دولت آمریکا در فضایی صورت می‌گیرد که ایران هم مانند چند کشور دیگر با بحران شیوع ویروس کرونا مواجه است و درخواست‌ها از دولت دونالد ترامپ برای سبک‌کردن تحریم‌های ایران افزایش پیدا کرده است.

وزارت دارایی آمریکا در بیانیه‌اش گفته این افراد و نهادهای تحریم‌شده یا به سپاه و یا به بازوهای شبه‌نظامی و جاسوسی‌اش در خارج ایران کمک رسانده‌اند، و هم‌چنین به گروه‌های شبه‌نظامی موردحمایت ایران در عراق، از جمله "کتائب حزب‌الله" و "عصائب اهل حق"، کمک کرده‌اند.

دولت دونالد ترامپ این افراد و شرکت‌ها را متهم کرده که در قاچاق اسلحه به عراق و یمن، و فروش نفت ایران به دولت سوریه دست‌اندرکار بوده‌اند.

با این تحریم‌ها حالا این افراد و شرکت‌ها اگر در دایره قضایی آمریکا اموالی داشته باشند، این دارایی‌ها بلوکه می‌شود و همین‌طور شهروندان و نهادهای آمریکایی از کار با آنها منع می‌شوند.

ستاد بازسازی عتبات عالیات به مدیریت محمد جلال‌مآب، و نیز حسن پلارک، رییس سابق این نهاد و مشاور قاسم سلیمانی، رئیس سابق نیروی قدس سپاه، تحریم شده اند.

بهجت الکوثر و شرکت کوثر نیز تحریم شده‌اند. آمریکا می گوید شرکت کوثر میلیون‌ها دلار از بانک مرکزی ایران دریافت کرده است.

مقام‌های آمریکایی این شرکت‌ها و اشخاص را به قاچاق، پول‌شویی و دست داشتن در انتقال تسلیحات به سوریه و یمن متهم کرده اند.

حسن صبوری نژاد (معروف به مهندس مرتضی) هم از جمله تحریم‌شده‌هاست.

هم‌زمان آمریکا واردات برق از ایران به عراق را از تحریم ها مستثنی اعلام کرده است.

اخیرا سازمان ملل متحد خواستار آن شد که برای حفاظت از حقوق و جان میلیون‌ها نفر، در تحریم‌های آمریکا بازنگری شود.

میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، در بیانیه‌اش گفته که با توجه به تاثیر تحریم‌های گسترده بر بخش بهداشت و حقوق بشر در کشورهایی که با شیوع ویروس کرونا روبرو هستند، باید فورا درباره این تحریم‌ها تجدید نظر شود.

دولت آمریکا بر موضع قبلی‌اش تاکید کرده که می‌گوید تحریم‌های ایران "شامل غذا، دارو، تجهیزات پزشکی و کمک‌های انسان‌دوستانه نمی‌شود" و می‌گوید "اسناد ایرانی‌ها نشان می‌دهد که شرکت‌های حوزه سلامت توانسته‌اند از ماه ژانویه بدون هیچ مانعی بسته تشخیص کرونا وارد کنند."

حسن روحانی، رئیس جهوری ایران در آغاز سال نو در نامه‌ای سرگشاده خطاب به مردم آمریکا نوشت: "تحریم‌ها موجب شده توان مردم ایران در مبارزه با این ویروس کاهش یابد و حتی برخی از هموطنان ما جان خود را از دست بدهند".

وزارت خارجه آمریکا در عین حال می‌گوید که حکومت ایران پیشنهاد کمک صد میلیون دلاری آمریکا را نپذیرفته است.دولت آمریکا افراد و شرکت‌های جدیدی را با اتهام حمایت از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فهرست تحریم‌هایش افزوده است. این تحریم ها شرکت های مرتبط با کشتی‌رانی، تجاری، ساختمانی و شیمیایی را در برمی‌گیرد.

با خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام، تحریم‌های ایران دو سال است که دوباره برگشته‌اند.

منتقدان این سیاست می‌گویند بانک‌ها از بیم مجازات‌های تحریمی آمریکا، حاضر به تسهیل هیچ نوع معامله‌ای با ایران نیستند.

به علاوه شیوع ویروس جدید کرونا در ایران باعث فشار بیشتر بر نظام بهداشتی کشور شده است.

در هفته‌های اخیر گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی، اف‌ای‌تی‌اف، اعلام کرد با نپیوستن ایران به کنوانسیون پالرمو و کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم، همه کشورها باید اقدام‌های کامل احتیاطی را ارتباط با نظام بانکی ایران به اجرا بگذارند.

برخی از مخالفان پیوستن به این کنوانسیون‌ها می‌گفتند ایران با پیوستن به آنها ناچار به ارائه اطلاعاتی مالی و بازرگانی خواهد شد.

درخواست هشت کشور

از سوی دیگر چین و ایران روز پنجشنبه در راس گروهی شامل هشت کشور از سازمان ملل متحد خواستند برای برداشتن تحریم ها به واشنگتن فشار آورد، چون به گفته آنها تلاش ها برای مقابله با کووید-۱۹ را مختل می کند.

این هشت کشور در نامه مشترکی به تاریخ چهارشنبه ۲۵ مارس خطاب به آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد نوشتند: "ما از شما می خواهیم خواستار برداشتن کامل و فوری این گونه تدابیر غیرقانونی، زورگویانه و خودسرانه فشار اقتصادی شوید.... تا واکنش کامل، موثر و کافی کلیه اعضای جامعه بین المللی به ویروس کرونا ممکن شود."

این نامه مستقیما از واشنگتن نام نمی برد اما کلیه کشور امضاکننده با تحریم های آمریکا روبرو هستند.

امضاکنندگان که به غیر از ایران و چین شامل روسیه، ونزوئلا، کره شمالی، نیکاراگوئه، کوبا و سوریه می شود گفتند که "سیاسی کردن این اپیدمی باید رد شود."

تمدید معافیت عراق

همزمان دو مقام عراقی در روز پنجشنبه به خبرگزاری فرانسه گفته اند که دولت آمریکا معافیت ۳۰ روزه دیگری برای ادامه واردات گاز از ایران به عراق اعطا کرده است.

آمریکا از زمان اعمال مجدد تحریم های ایران در سال ۲۰۱۸ معافیت هایی برای عراق در نظر گرفته است.

گفته می شود که حدود یک سوم برق عراق یا مستقیما از ایران وارد می شود یا با گاز وارداتی از این کشور تولید می شود.

یک منبع آگاه در دولت عراق به این خبرگزاری گفت: "این آخرین تمدید است" و افزود که واشنگتن نسبت به دخالت ایران در فرآیند تشکیل دولت عراق ابراز سرخوردگی می کند.

وزارت خارجه آمریکا تمدید این معافیت را تایید کرد اما نگفت برای چه مدتی اعطا شده است.