کرونا در ایران؛ انتشار روزنامه‌ کاغذی متوقف می‌شود

کرونا

منبع تصویر، Getty Images

ستاد ملی مقابله با کرونا و‌ معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد اعلام کردند نسخه کاغذی نشریات از ۱۶ فروردین چاپ نخواهد شد.

این تصمیم تا پایان اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی ادامه خواهد یافت.

ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد "انتشار مطبوعات و نشریات کاغذی مستلزم فعالیت مجموعه‌ای از افراد از خبرنگاران تا فعالان صنعت چاپ و توزیع خواهد بود و این روند ممکن است به‌صورت بالقوه به شیوع بیشتر بیماری منجر شود".

بنابر این طرح، از رسانه‌های مکتوب خواسته شده "برای تقویت جریان اطلاع رسانی و کارکرد آموزشی مقابله با کرونا همانند هفته‌های اخیر، تمام ظرفیت خود را درفضای برخط و شبکه‌های اجتماعی بکار گیرند".

در واکنش به این خبر، عباس عبدی، رئیس انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران هشدار داد گفت: "انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران در اولین فرصت درباره این موضوع جلسه خواهد داشت و مواضع و اقدامات احتمالی خود را اعلام می کند".

دولت ایران اخیرا با اتخاذ طرح فاصله‌گذاری اجتماعی تلاش کرده محدودیت‌های شدیدتری را برای مقابله با شیوع گسترده‌تر کرونا پیش بگیرد. در این طرح ورود و خروج به استان‌ و شهرها برای افراد غیر بومی ممنوع شده است.

این طرح از از هشتم فروردین ماه آغاز شد و قرار است تا ۲۰ فروردین ماه ادامه داشته باشد.

همزمان در ادامه تشدید سخت‌گیری‌ها، در آستانه سیزده به در، پلیس راهنمایی و رانندگی پارک خودروها را در حاشیه پارک‌ها و بوستان‌ها ممنوع اعلام کرد.

پیش از این دولت هشدار داده بود شاید ناچار شود محدودیت‌های بیشتری اعمال کند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

'روند مرگ‎ و میر کاهش یافته'

همزمان با اعمال محدودیت‌های بیشتر، سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران روز گذشته اعلام کرد که "اکنون روند مرگ‎ و میر کاهش یافته و شرایط خدمات‌رسانی در بیمارستان‎ها نیز بهتر شده است".

او گفته "به یک نقطه روشن در کنترل بیماری‎های ویروسی رسیده‎ایم و در آینده‎ای نزدیک دستاوردی از سوی جمهوری اسلامی اعلام می‎شود که ایران را در این عرصه در سطح جهانی در رتبه نخست قرار می‎دهد".

یازدهم فروردین در ایران اعلام شد ظرف ۲۴ ساعت، ۱۱۷ نفر بر اثر ابتلا به ویروس جدید کرونا جان باختند که در مقایسه با روزها قبل، نشان می‌دهد تعداد قربانیان کاهش یافته است.

روز گذشته معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ابراز امیدواری کرده بود که برخی از استان‌ها از پیک بیماری کرونا خارج شدند. به گفته این مقام وزارت بهداشت، هرچند روند بیماری کرونا در اغلب استان‌ها روبه افزایش بوده است، اما استان‌هایی مانند قم، گیلان، مازندران و مرکزی، شاهد کاهش تعداد مبتلایان بودند.

بر اساس آمار رسمی شیوع ویروس جدید کرونا در ایران تا ۱۱ فروردین، ۲ هزار و ۷۵۷ نفر در ایران جان‌باخته‌اند و ۴۱ هزار و ۴۹۵ هم به این بیماری مبتلا شدند.