آیت‌الله خامنه‌ای خواستار 'رزمایش گسترده کمک به نیازمندان' شد

خامنه ای

منبع تصویر، khamenei.ir

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران در یک سخنرانی تلویزیونی با اشاره به همه‌گیری بیماری کرونا از دولت و همچنین مردم خواست از افراد کم‌درآمد حمایت کنند. او خواستار یک رزمایش مردمی برای حمایت از نیازمندان شد.

او با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته در ستاد ملی مقابله با کرونا برای حمایت از اقشار کم‌درآمد، خواستار مشارکت مردم شد و گفت "عده‌ای در شرایط فعلی حقیقتا زندگی شان به سختی قابل گذران است، مردمی که دست شان باز است در این زمینه می‌توانند کمک حال آنان باشند".

او در سخنانی خود به مناسبت تولد امام دوازدهم شیعیان گفت که مشارکت‌های مردمی در زمینه مبارزه با کرونا صحنه‌های جالب و شگفت‌انگیزی را به وجود آورد.

دولت ایران اعلام کرد به خانوارهای یارانه بگیر وام یک میلیونی می‌دهد اما سود ۱۲ درصدی این وام انتقاد‌هایی را به دنبال داشته است. منتقدان می‌گویند دولت از اقشار کم درآمدی که زیر فشار کرونا قرار دارند حمایت کافی نکرده است. دولت همچنین برای سه میلیون نفر که آنها را خانواده‌های بی‌بضاعت خوانده کمک بلاعوض ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی در نظر گرفته بود.

اوهمچنین گفت امسال در ماه رمضان جلسات عمومی "دعا، سخنرانی و مناجات" برگزار نخواهد شد.

رهبر ایران به طور ویژه از کادر درمانی ایران و مدیران وزارت بهداشت تشکر کرد. او در این سخنرانی از دولت ایران به طور خاص نام نبرد.

او گفت "ملت ایران در آزمون کرونا خوش درخشید و اوج این افتخار ملی متعلق به مجموعه درمانی کشور است".

در روزهای گذشته، مقام وزارت بهداشت به دنبال تصمیم دولت برای اجازه به کار شماری از مشاغل، از این تصمیم انتقاد کرده بودند.

آیت‌الله خامنه‌‎ای در بخش دیگری از صحبت‌های خود از عملکرد صدا و سیما و نیروهای مسلح نیز تقدیر کرد.

او همچنین خطاب به مردم و مسئولان گفت "کرونا نباید ما را از توطئه غرب غافلگیر کند". غرب یک روحیه وحشیگری دارد که با ظاهر آنها منافاتی ندارد.

او در سخنرانی خود به طور خاص بخشی از مشکلات کشورهای اروپایی و آمریکا برای مواجهه با کرونا پرداخت، اما به انتقادها از کمبود تجهیزات و مشکلات داخل ایران اشاره‌ای نکرد.

این سخنرانی بدون حضور جمعیت و از شبکه یک تلویزیون ایران پخش ‌شد.‌