کرونا در ایران، 'نیمی از مردم به آمار رسمی ابتلا و فوت اعتماد ندارند'

کرونا

منبع تصویر، yjc

توضیح تصویر،

۴۸ درصد شرکت‌کنندگان گفته‌اند اعتماد پایینی به آمار دولتی شیوع کرونا در ایران دارند

نتایج نظرسنجی معاونت اجتماعی-فرهنگی شهرداری تهران و مرکز افکارسنجی ایسپا نشان می‌دهد "حدود نیمی از مردم به آمار رسمی ابتلا و فوت کرونا اعتماد ندارند.

این نظرسنجی مشترک در روزهای ۱۶ تا ۱۹ فروردین‌ انجام شده است و در آن‌ تنها ۲۷ درصد پاسخ‌دهندگان گفته‌اند که به آمار رسمی درباره مبتلایان و فوتی‌ها در اثر کرونا اعتماد بالایی دارند.

بنابر این نظرسنجی، ۲۵ درصد پاسخ‌دهندگان اعتمادشان را متوسط ارزیابی کرده‌اند و ۴۸ درصد گفته‌اند اعتماد پایینی به این آمار دارند.

بنابر آمار این موسسه نظرسنجی داخل ایران، ۴۶ درصد پاسخ‌دهندگان پاسخ داده‌اند که از دولت و نهادهای عمومی ناراضی‌اند.

پس از شیوع کرونا منتقدان می‌گفتند دولت دیر دست به کار شده و اعلام خبر شیوع کرونا در ایران را به تاخیر انداخته است. آنها دولت را به "پنهانکاری" متهم کردند. اما در مقابل دولت گفت به محض تایید آزمایش‌ها، مردم را در ۳۰ بهمن مطلع کرده است.

در هفته‌های نخست شیوع کرونا در ایران، شماری از نمایندگان مجلس نیز وزارت بهداشت و آمار رسمی را زیر سوال برده بودند و اعلام کردند شمار جان‌باختگان بسیار بیشتر از آمارهای رسمی است.

در هفته‌های نخست اسفند سال ۹۸، آمار دانشگاه‌های علوم پزشکی و وزارت بهداشت ایران با هم اختلاف داشتند.

بنابر آمار رسمی، تا کنون بیش از ۶۶ هزار نفر در ایران به کرونا مبتلا شده‌اند و دست‌کم ۴۱۰۰ نفر هم جان باختند.

وزارت بهداشت آمار غیر رسمی را تکذیب می‌کند و بر اطلاع‌رسانی دقیق خود تاکید دارد. آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران هم در این مورد گفته است: "مسئولان ما از روز اول با صفا، صداقت و شفافیت خبررسانی کردند و مردم را در جریان قرار دادند."

'افزایش اختلاف‌های خانوادگی'

در نظرسنجی ایسپا و شهرداری تهران همچنین به افزایش اختلاف‌های خانوادگی در پی قرنطینه اشاره شده است.

بنابر نتایج این نظرسنجی‌ ۱۶ درصد از خانوارهای تهرانی از تشدید تنش به سبب ماندن در خانه خبر داده‌اند.

علاوه بر این، "نزدیک به ۶۰ درصد این خانواده‌ها تنش‌ها را مربوط به زن و شوهر و ۴۶ درصد نیز به تنش والدین با فرزندان مرتبط دانسته‌اند".

اخیرا سازمان بهزیستی ایران از تشدید اختلاف بین زوج‌ها و افزایش سه برابری تماس زوج‌ها با سامانه‌های حمایتی و مشاوره‌ای این سازمان خبر داده بود.

در روزهای گذشته، سازمان ملل هشدار داده بود که خشونت علیه زنان در قرنطینه خانگی تشدید شده است. این سازمان خواستار برنامه ویژه دولت‌ها شده بود.