آمار رسمی کرونا در ایران: ۴ هزار و ۵۸۵ جان‌باخته و ۷۳ هزار و ۳۰۳ مبتلا

تبریز

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

با پایان محدودیت‌ برای کسب و کارها از ۲۳ فروردین، خیابان‌های شهر تبریز شلوغ‌تر از گذشته شده‌اند

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران تازه‌ترین آمار مبتلایان و جان‌باختگان ویروس کرونا را اعلام کرد و براساس آن در شبانه روز گذشته در ایران هزار ۶۱۷ مبتلای جدید شناسایی شده و ۱۱۱ نفر نیز جان خود را از دست داده اند.

به این ترتیب شمار کل مبتلایان به کووید-۱۹ در ایران به ۷۳ هزار و ۳۰۳ نفر و فوت‌شدگان به ۴ هزار و ۵۸۵ نفر رسید.

تعداد کل بهبود یافتگان نیز به ۴۵ هزار و ۹۸۳ نفر اعلام شده است.

وی افزود: "۳ هزار و ۸۷۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تا کنون ۲۷۵ هزار و ۴۲۷ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است".

روز گذشته تعداد مبتلایان به کرونا در ایران ۷۱ هزار و ۶۸۶ نفر و جان‌باختگان ۴ ۴ هزار و ۴۷۴ نفر اعلام شده بود.

امروز همچنین ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت ایران در ستاد مدیریت کرونا در اصفهان گفته است که روند ابتلا و مرگ بر اثر کووید-۱۹ در این استان در ۲۰ روز گذشته سیر نزولی نداشته اما "در بیشتر استان‌ها و در مجموع کشور روند نزولی دارد".

به گفته ایرج حریری "در ۶ استان روند ابتلا به کرونا سیر صعودی تدریجی داشته، در برخی استان‌ها از جمله اصفهان سیر صعودی یا نزولی چشمگیری نداشته و در یک خط صاف حرکت کرده است".

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران نیز در نشست خبری هفتگی خود به مسائل مختلفی اشاره کرده از جمله در خصوص وام صندوق بین‌المللی پول گفت که "آمریکا حق ندارد اقدامات صندوق بین‌المللی پول را وتو کند، سایر اعضای صندوق هم از اقدام ضد انسانی آمریکا جلوگیری خواهند، ما همیشه حق عضویت خود را به صندوق پرداخت کرده ایم و در همه این سال‌ها هیچ درخواستی هم از صندوق نداشتیم."

وی در خصوص دریافت ۱۲ درصد سود از وام یک میلیونی یارانه بگیران گفت: "در هر حال دولت به دلیل تحریم، کاهش قیمت نفت و هزینه مبارزه با کرونا این میزان از وام را با کمک بانک مرکزی که نرخ سود را از ۱۸ به ۱۲درصد کاهش داد که این پول هم برای دولت نبوده است بلکه در اختیار بانک مرکزی بوده است."

آقای ربیعی همچنین بازگشایی بعضی مشاغل و "سیاست بازگشایی‌ها را مبتنی بر دیدگاه کارشناسی" اعلام کرد.

آمار جهانی کرونا

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در سطح جهان، تا صبح امروز بیش از ۱ میلیون و ۸۵۴هزار نفر به ویروس کرونا مبتلا شده اند که از این تعداد نزدیک به ۱۱۵ هزار نفر جان باخته‌اند.

طبق آمار منتشر شده کشورها تاکنون بیش از ۴۲۷ هزار نفر نیز پس از ابتلا به کووید-۱۹ بهبود یافته اند.

آمریکا با نزدیک به ۵۶۱ هزار مبتلا بیشترین تعداد را به خود اختصاص داده و پس از آن اسپانیا با نزدیک به ۱۶۷ هزار نفر و ایتالیا با بیش از ۱۵۶ هزار نفر قرار دارند. فرانسه، آلمان، بریتانیا، چین و ایران نیز در رتبه های بعدی تعداد بالای مبتلایان در جهان هستند.

در آمار جان‌باختگان، آمریکا بیشترین تعداد را با ۲۲ هزار و ۱۱۵ نفر دارد و پس از آن ایتالیا با۱۹ هزار و ۸۹۹ نفر و اسپانیا با بیش از ۱۷ هزار نفر است و فرانسه، بریتانیا، ایران، بلژیک و چین پس از این کشورها قرار دارند.

دو کشور اروپایی فرانسه و ایتالیا که یکی از بیشترین میزان شیوع و مرگ بر اثر ویروس کووید-۱۹ را داشته‌اند، شاهد کاهش آمار روزانه مرگ در روز یکشنبه بوده‌اند.

در ایتالیا ۴۳۱ نفر روز گذشته جان باخته‌اند که در سه هفته اخیر این کمترین آمار بوده است.

در فرانسه نیز تعداد مبتلایان و جان باختگان به صورت محسوسی کمتر از روز شنبه شده و براساس آمار رسمی روز یکشنبه ۳۱۵ مرگ ثبت گردیده که در مقایسه با ۳۴۵ مرگ در روز شنبه کمتر بوده است.

در چین بر اساس آخرین آمار رسمی مبتلایان به ویروس کرونا، تعداد افراد شناسایی شده در این کشور پس از شش هفته مجددا سیر صعودی به خود گرفته است.

کره جنوبی نیز اعلام کرده که از همه مسافرانی که از آمریکا وارد این کشور شود تست ابتلا به کرونا خواهد گرفت و آنان باید ۳ روز را در قرنطینه خانگی بگذرانند.

در فیجی نیز صدها نفر به علت رعایت نکردن قوانین قرنطینه و شکستن مقررات منع آمد و شد و دیدار با وجود اجرای فاصله گذاری اجتماعی بازداشت شدند.

سری‌لانکا نیز تصمیم گرفته تا اجساد تمامی کسانیکه بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ جان خود را از دست می‌دهند را بسوزاند که با اعتراض اقلیت مسلمان روبرو شده است.