'کاهش ۷۱ درصدی ترددهای نوروزی در ایران'

کرونا در ایران

منبع تصویر، Getty Images

براساس داده‌های یک اپلیکیشن ایرانی با نام 'نشان' که مخصوص نقشه و مسیریابی است، میزان ترددهای مردم ایران پس از شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ایجاد شده ۷۱ درصد کاهش یافته است.

این شرکت گفته است که براساس داده‌های ۴ میلیون کاربر به این نتیجه رسیده که سفرهای نوروزی امسال به نسبت سال گذشته ۷۱ درصد کاهش داشته است.

در روزهای اخیر شرکت‌های گوگل و اپل هم داده‌های مشابهی درباره نقاط دیگر جهان منتشر کرده بودند اما اطلاعات مربوط به ایران در هیچ‌کدام آنها ارائه نشده است.

براساس داده‌های اپلیکیشن نشان جاده اصفهان - یزد با ۸۹ درصد کاهش ترافیک، جاده کرج - چالوس با ۸۸ درصد کاهش ترافیک و جاده اصفهان - شیراز با ۸۶ درصد کاهش در تعطیلات نوروزی به نسبت سال گذشته مواجه بوده‌اند.

منبع تصویر، Neshan

جاده تهران - همدان نیز کمترین کاهش تردد را داشته و با ۵۹ درصد کاهش نسبت به میانگین مدت مشابه روبرو بوده است.

این داده‌ها هم‌چنین نشان می‌دهد که تا قبل از رفع محدودیت‌ها، رفت‌وآمد به ادارات و سازمان‌ها ۷۷ درصد، مساجد ۷۸ درصد، جایگاه‌های سوخت ۵۳ درصد و مراکز درمانی ۴۶ درصد کاهش داشته است.

مسیریاب نشان درباره رعایت حریم خصوصی کاربران می‌گوید که آنها صرفا با داشتن ایمیل می‌توانند وارد حساب شوند و ورود به حساب هم الزامی نیست. به این ترتیب، به گفته این شرکت، بیش از ۹۰ درصد کاربران بدون داشتن حساب و به طور ناشناس از این مسیریاب استفاده می‌کنند.

دو هفته پیش شرکت گوگل اعلام کرد که قصد دارد اطلاعات مربوط به رفت و آمد مردم را در هنگام شیوع ویروس کرونا آشکار کند.

گوگل جزئیات انواع مکان‌های مختلفی را که مردم به آنجا تردد می کنند، در بریتانیا و ١٣٠ کشور دیگر دنیا، منتشر خواهد کرد.

منبع تصویر، Getty Images

بر اساس این طرح، گوگل قصد دارد به طور منظم آمار مربوط به این ترددها را منتشر کند. این شرکت در عین حال قول داده که حریم خصوصی افراد را حفظ کند.

گوگل تردد مردم را از طریق اپلیکیشن نقشه های گوگل و یا یکی دیگر از سرویس های موبایل این شرکت انجام خواهد داد.

این شرکت پیش از این هم به طور کلی از این سرویس های خود برای آشکار کردن این که چه زمانی شلوغ ترین وقت بازدید از یک سری موزه های خاص، مغازه ها و یا دیگر اماکن است، استفاده می کرده تا بر اساس این اطلاعات به رانندگان کمک کند تا از ترافیک مسیرهای شلوغ اجتناب کنند.

گوگل گفته امیدوار است این اطلاعات به مقام های بهداشتی و دیگر مسئولان در مهار شیوع کرونا کمک کند.