آمار رسمی مبتلایان و جان‌باختگان کرونا در ایران: مرگ ۵ هزار و ۲۹۷ نفر و ابتلای بیش از ۸۴ هزار نفر

کرونا در ایران

منبع تصویر، Mizan

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران با اعلام تازه‌ترین آمار رسمی مبتلایان و جان‌باختگان ویروس کرونا گفت طی شبانه روز گذشته در این کشور یک هزار و ۲۹۷ مبتلای جدید شناسایی شده و ۸۸ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

به این ترتیب شمار کل مبتلایان به کووید- ۱۹در ایران به ۸۴ هزار و ۸۰۲ نفر و فوت‌شدگان به ۵ هزار و ۲۹۷ نفر رسید.

تعداد کل بهبود یافتگان نیز به بیش از ۶۰ هزار و ۹۰۰ نفر اعلام شده است.

به گفته وزارت بهداشت ایران ۳ هزار و ۳۷۵ نفر از بیماران در وضعیت وخیم و تحت مراقبت هستند.

روز گذشته تعداد مبتلایان به کرونا در ایران ۸۳ هزار و ۵۰۵ نفر و فوت‌شدگان ۵ هزار و ۲۰۹ نفر اعلام شده بود.

در ایران تا کنون ۳۶۵ هزار و ۷۲۳ آزمایش تشخیص کووید-۱۹ انجام شده است.

شب گذشته، ایرج حریرچی، معاون وزارت بهداشت در یک برنامه زنده تلویزیونی اعلام کرد ایران هنوز به مرحله کنترل این بیماری نرسیده‌ است.

او گفت که "مردم نباید جو زده شوند و همچنان باید شعار «در خانه بمانیم» را در نظر داشته باشند. اگر ترددها کنترل نشود ممکن است دوباره به حالت گذشته برگردیم".

اختلاف بر سر آمار

در ایران دانشگاه‌های علوم پزشکی هر استان اعلام آمار شیوع کرونا در مناطق تحت نظارت‌شان را با دستور وزارت بهداشت متوقف کردند.

تا کنون بارها درباره درستی آمار رسمی شیوع کرونا در ایران، از جمله تعداد مبتلایان و جانباختگان تردید شده است.

در آخرین مورد مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد آمار واقعی مبتلایان و جانباختگان چند برابر آمار رسمی است.

بنابر برآورد هفته پیش، مرکز پژوهش‌های مجلس، تا کنون در ایران ۶۰۰ هزار نفر به ویروس جدید کرونا مبتلا شده‌اند و ۸۶۰۰ نفر نیز جان باخته‌اند. بر اساس گزارش این مرکز، شمار مبتلایان هشت تا ده برابر و شمار جانباختگان دو برابر آمار رسمی است.

علیرضا رئیسی معاون وزارت بهداشت در پاسخ به این گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس تایید کرده بود که به طور قطع آمار واقعی بیش از آمار رسمی است اما اینکه آمار رسمی را ضرب در دو یا سه یا عدد دیگری بکنیم درست نیست. او گفته بود با توجه به محدودیت تعداد تست، امکان برآورد دقیق همه مبتلایان به ویروس کرونا در هیج کشوری وجود ندارد.

آمار جهانی کرونا

در آمار جهانی تا صبح امروز بیش از ۲ میلیون و ۴۹۶ هزار نفر در جهان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که از این تعداد نزدیک به ۱۷۱هزار نفر جان باخته‌اند.

طبق آمار منتشر شده کشورها تاکنون نزدیک به ۶۳۳ هزار نفر نیز پس از ابتلا به کووید-۱۹ بهبود یافته‌اند.

آمریکا با بیش از ۷۹۲ هزار نفر مبتلا بیشترین تعداد را به خود اختصاص داده و پس از آن اسپانیا با بیش از ۲۰۴ هزار نفر و ایتالیا با بیش از ۱۸۱ هزار نفر قرار دارند. فرانسه، آلمان، بریتانیا، ترکیه و ایران در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌‎اند.

در آمار جان‌باختگان، آمریکا بیشترین تعداد را با ۴۲ هزار و ۵۱۸ نفر دارد و پس از آن ایتالیا با بیش از ۲۴ هزار نفر و اسپانیا با ۲۱هزار نفر و فرانسه با بیش از ۲۰ هزار نفر در رتبه‌های بعدی قرار دارند. بریتانیا با ۱۶ هزار و ۵۰۰ نفر و آلمان با بیش از چهار هزار نفر در رده بعدی قرار دارند.