ابراهیم امینی از اعضای مجلس خبرگان رهبری درگذشت

به فاصله کوتاهی پس از انقلاب بهمن ۵۷ آیت الله خمینی به ابراهیم امینی فرمان داده بود "برای سرکشی به امور کمیته‌ها و سر و سامان دادن به اوضاع محلی به استان ساحلی و بنادر جنوب" برود.

منبع تصویر، isna

توضیح تصویر،

به فاصله کوتاهی پس از انقلاب بهمن ۵۷ آیت الله خمینی به ابراهیم امینی فرمان داده بود "برای سرکشی به امور کمیته‌ها و سر و سامان دادن به اوضاع محلی به استان ساحلی و بنادر جنوب" برود.

ابراهیم امینی نجف آبادی از روحانیون قم و از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان رهبری در سن ۹۵ سالگی درگذشت.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) می گوید آقای امینی در روزهای اخیر در بیمارستانی در قم بستری بود.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر و حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در پیام هایی درگذشت آقای امینی را تسلیت گفته اند.

آقای امینی در جریان اعتراضات سراسری به اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ مواضعی نزدیک به اکبر هاشمی رفسنجانی داشت. او در یکی از خطبه های نماز جمعه قم پس از شروع اعتراضات گفته بود "افراد را به صرف اختلاف‌های جزیی با ولی‌فقیه نباید طرد کرد".

رسانه های نزدیک حکومت و حامیان آیت الله علی خامنه ای گزارش کرده بودند که پس از این اظهارات در نماز جمعه، عده ای شعار "مرگ بر ضدولایت فقیه" سر دادند که در رویه رسمی در ایران به معنی ابراز مخالفت با سخنران است.

منبع تصویر، leader.ir

توضیح تصویر،

از راست محمود هاشمی شاهرودی، ابراهیم امینی و محمد مومن در دیدار اعضای خبرگان رهبری با آیت الله خامنه ای

پس از این خطبه ها، آقای امینی که در سال ۱۳۷۱ به امامت جمعه قم منصوب شده بود دیگر نماز جمعه قم را اقامه نکرد اما دو سال بعد اعلام شد که دوباره به نماز جمعه باز می گردد.

در جریان انتخابات مجلس خبرگان که سال ۱۳۹۴ برگزار شد نام ابراهیم امینی در فهرست مورد حمایت اصلاح طلبان برای انتخابات خبرگان رهبری در حوزه انتخابیه تهران قرار گرفت.

پس از پیروزی در این انتخابات، آقای امینی برای ریاست مجلس خبرگان هم خود را نامزد کرد و هرچند از محمود هاشمی شاهرودی رای بیشتری آورد اما از احمد جنتی شکست خورد و به ریاست مجلس خبرگان نرسید.

ابراهیم امینی از روحانیون نزدیک و همشهری آیت الله حسینعلی منتظری، قائم مقام برکنار شده آیت الله خمینی بود. در خاطرات اکبر هاشمی رفسنجانی آمده است که در جریان برکناری آقای منتظری در سال ۶۸، آقای امینی برای منصرف کردن آیت الله خمینی از این تصمیم، به همراه او به محل اقامت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران رفته بود.

آقای امینی از افراد مورد اعتماد آیت الله خمینی بود. به فاصله کوتاهی پس از انقلاب بهمن ۵۷ آیت الله خمینی به او فرمان داده بود "برای سرکشی به امور کمیته‌ها و سر و سامان دادن به اوضاع محلی به استان ساحلی و بنادر جنوب" برود.

منبع تصویر، KHAMENEI.IR

توضیح تصویر،

عیادت ابراهیم امینی از آیت الله خامنه ای در جریان بستری شدن رهبر ایران در سال ۱۳۹۳ در بیمارستان

او در زمان حیات آقای خمینی نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بود که یک نهاد محافظه کار سیاسی و مذهبی است.

ابراهیم امینی در زمان انتخاب جانشین آیت الله خمینی نائب رئیس دوم مجلس خبرگان رهبری بود. او عضو شورای بازنگری در قانون اساسی جمهوری اسلامی بود که قدرت رهبر ایران را به "ولی مطلقه فقیه" افزایش داد.

اکبر هاشمی رفسنجانی در خاطرات ۱۸ خرداد خود، از ملاقات با ابراهیم امینی نایب رئیس دوم مجلس خبرگان خبر می دهد که ظاهرا با هدف "تایید" گرفتن برای آقای خامنه ای، نزد آیت الله منتظری رفته و نتیجه نگرفته است.

آقای امینی تا پیش از شیوع ویروس کرونا در ایران فعالیت داشت و از جمله پس از ترور قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، که با حمله آمریکا کشته شد، مجلس یادبود برگزار کرده بود.

قرار است پیکر آقای امینی در حرم حضرت معصومه دفن شود اما به دلیل شیوع ویروس کرونا این مراسم عمومی نخواهد بود.