آمار رسمی کرونا در ایران: مرگ ۷۶ نفر طی یک شبانه روز؛ تعداد جان‌باختگان به ۵۶۵۰ نفر رسید

با فوت ۷۶ نفر در شبانه روز گذشته مجموع ایرانیانی بر اساس آمار رسمی به علت ابتلا به ویروس کرونا فوت شده اند به ۵ هزار و ۶۵۰ نفر رسیده

منبع تصویر، FARS

توضیح تصویر،

با فوت ۷۶ نفر در شبانه روز گذشته مجموع ایرانیانی بر اساس آمار رسمی به علت ابتلا به ویروس کرونا فوت شده اند به ۵ هزار و ۶۵۰ نفر رسیده

بر اساس آمار رسمی اعلام شده از سوی دولت ایران در روز ششم اردیبهشت ۱۳۹۹، طی بیست و چهار ساعت گذشته ۷۶ نفر دیگر به علت ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده اند.

بر اساس گفته های کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران با فوت ۷۶ نفر در شبانه روز گذشته مجموع ایرانیانی که به علت ابتلا به ویروس کرونا جان باخته‌اند به ۵ هزار و ۶۵۰ نفر رسیده است.

به گفته این مقام دولتی ۳ هزار و ۹۶ ایرانی دیگر هم در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند.

بر اساس اعلام رسمی دولت، تاکنون ۸۹ هزار و ۳۲۸ نفر در ایران به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و بیشتر از ۶۸ هزار مبتلا هم بهبودی یافته اند.

دولت ایران روز اول اسفند ساعاتی مانده به رای گیری انتخابات مجلس شورای اسلامی از رسما از ورود ویروس کرونا به کشور و شیوع آن از مبدا شهر قم خبر داد.

در حال حاضر مراکز و اماکن مذهبی، مدارس و دانشگاه ها در ایران تعطیل است و نماز جمعه هم برگزار نمی شود اما به درخواست ستاد ملی مبارزه با کرونا که به ریاست حسن روحانی، رئیس جمهور ایران تشکیل می شود، کسب و کار شهروندان و فعالیت اداره‌های دولتی به صورت عادی در جریان است.

توضیح تصویر،

با آغاز فعالیت عادی مشاغل، فاصله گذاری اجتماعی در ایران در عمل رعایت نمی شود

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

دولت ایران اعلام کرده که توان مالی مواجهه با پیامدهای اقتصادی تعطیلی مشاغل برای مبارزه با ویروس کرونا را ندارد.

دولت از شهروندان خواسته تا فاصله‌گذاری هوشمند اجتماعی را رعایت کنند اما به دلیل از سرگیری فعالیت های عادی، این کار در عمل به صورت موثر انجام نمی شود.

متخصصان بهداشتی هشدار داده اند که در صورت ادامه این وضعیت و با توجه با شیوع گسترده ویروس کرونا در ایران، ممکن است وضعیت بحرانی شود.

مقام های وزارت بهداشت ایران درباره آمار شیوع بیماری در این کشور اظهارات متناقضی دارند.

محمدمهدی گویا، رئيس مرکز بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت، گفته است که در استان‌های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی،‌ تهران و استان فارس " شاهد افزایش موارد ابتلا به کرونا هستیم" اما ایرج حریرچی معاون وزارت بهداشت گفته است که "روند نزولی بیماری در اغلب استان های ایران قابل مشاهده است".

ایران اعلام کرده است که آمار ابتلا به ویروس کرونا را به تفکیک شهرهای کشور اعلام نخواهد کرد اما مقام های استانی در خوزستان و زنجان در روزهای اخیر از افزایش مراجعان شهروندان به مراکز درمانی به علت ابتلا به کرونا خبر داده اند.

ایرج حریرچی که بر خلاف رئیس مرکز بیماری های واگیردار وزارت بهداشت از کنترل ویروس کرونا در ایران خبر داده است، یکی از اولین مقام های ایرانی است که به ویروس کرونا مبتلا شد.

منبع تصویر، IRNA

توضیح تصویر،

متخصصان مسائل بهداشتی درباره عواقب رعایت نکردن نکات ایمنی و بهداشتی در برابر ویروس کرونا در ایران، هشدار داده اند

او اسفند سال گذشته خورشیدی پس از حضور در یک کنفرانس خبری با حضور سخنگوی دولت در حالی که به وضوح آثار بیماری در چهره‌اش نمایان بود، اعلام کرد که به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده است.

آقای حریرچی در آن کنفرانس خبری از وجود مخالفت‌هایی با قرنطینه شدن شهر قم خبر داد که به گفته مقام های رسمی ویروس کرونا از آن به کل ایران سرایت کرد.

از زمان شیوع ویروس کرونا دیدارها و برنامه های عمومی آیت الله علی خامنه ای متوقف شده و جلسات مجلس خبرگان رهبری و مجمع تشخیص مصلحت نظام هم برگزار نشده است.

تعطیلی مراکز مذهبی قرار است تا هفته آینده ادامه داشته باشد اما پیش از نیمه اردیبهشت، دولت درباره ادامه تعطیلی یا بازگشایی آن تصمیم گیری کند.