آمار رسمی کرونا در ایران: پنج هزار و ۹۵۷ جان‌باخته و بیش از ۹۳ هزار مبتلا

کرونا در ایران

منبع تصویر، Mehr

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران، امروز (چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت)، تازه‌ترین آمار مرگ و ابتلا به کرونا را اعلام کرد و بر اساس آن در ٢٤ ساعت گذشته ۱۰۷۳ مورد جدید شناسایی شده و ۸۰ نفر نیز جان باخته‌اند.

به این ترتیب شمار کل مبتلایان به کرونا در ایران به ۹۳ هزار و ۶۵۷ نفر و فوت‌شدگان به پنج هزار و ۹۵۷نفر رسید.

بیش از ۷۳ هزار نفر نیز بهبود یافته‌اند.

روز گذشته تعداد مبتلایان به کووید-۱۹در ایران ۹۲ هزار ۵۸۴ نفر و فوت‌شدگان پنج هزار و ۸۷۷ نفر اعلام شده بود.

در مجموع در ایران تا کنون بیش از ۴۵۳ هزار تست تشخیص کرونا انجام شده است.

امروز قاسم باباجانی، معاون درمان وزیر بهداشت گفت: گیر کار در دو یا سه هفته اول شروع اپیدمی کرونا در اوایل اسفند است که تعداد آزمایشگاهها در کشور کم بود. در روزهای اول فقط آزمایشگاه انستیتو پاستور را داشتیم و بعد آزمایشگاه دانشگاه علوم پزشکی تهران و بعد بیمارستان مسیح دانشوری هم اضافه شد و نمونه های تست افراد مشکوک به تهران می آمد و به همین علت مقداری تاخیر داشتیم.

او درباره علت آمارهای متناقض نیز گفت "ما دو دسته بیمار در مورد کرونا داریم افراد قطعی و افراد محتمل".

تا کنون بارها درباره درستی آمار رسمی شیوع کرونا در ایران، از جمله تعداد مبتلایان و جانباختگان تردید شده است.

در آخرین مورد مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد آمار واقعی مبتلایان و جان‌باختگان چند برابر آمار رسمی است.

وزارت بهداشت اما می‌گوید تفاوت آمار رسمی و واقعی به خاطر محدودیت کیت آزمایش است.

او همچنین گفت که روند کاهشی کرونا در ایران از ۲۵ اسفند شروع شده بود.

روحانی: مردم برای کار ضروری از خانه خارج شوند و سریع برگردند

در همین حال حسن روحانی رئیس جمهور ایران در جلسه هیات دولت گفته است "الان هم می‌گوییم برای غیر ضرورت، مردم در خانه بمانند ولی برای کار ضروری از خانه خارج شوید و در کوتاه ترین زمان به منزل برگردید".

آقای روحانی گفته "به دلیل ناروشن بودن پایان ویروس کرونا، باید خود را برای کار، علم، دانش، تحقیقات در جامعه آماده کنیم؛ بنابر این فرض که این ویروس برای مدتی کنار مردم هست. کسی نمی داند پایان این ویروس کی خواهد بود. همه دستورالعمل‌های پزشکی را باید رعایت کنیم و احتیاط لازم است."

دولت ایران از همه مشاغل خواسته تا فعالیت عادی خود را از سر بگیرند.

آمار جهانی کرونا

طبق آمارهای رسمی کشورهای مختلف، تا صبح امروز بیش از ۳ میلیون و ۱۴۷ هزار نفر در دنیا به کرونا مبتلا شده و بیش از ۲۱۸ هزار نفر جان باخته‌اند و بیش از ۹۶۱ هزار نفر نیز بهبود یافته اند.

در حال حاضر، آمریکا بیشترین مبتلا را دارد، تقریبا با با یک میلیون نفر که یک‌سوم مبتلایان جهان را شامل می‌شود. پس از آن اسپانیا با نزدیک به ۲۳۲ هزار نفر و ایتالیا با بیش از ۲۰۱ هزار نفر قرار دارند. فرانسه، آلمان، بریتانیا، ترکیه، ایران و چین نیز در رتبه های بعدی هستند.

در آمار جان‌باختگان، آمریکا با ۵۹ هزار نفر بیشترین تعداد را دارد و پس از آن ایتالیا با ۲۷هزار نفر و اسپانیا و فرانسه هر دو با بیش از ۲۳ هزار نفر در رتبه‌های بعدی قرار دارند.