'بازداشت چند نفر در بانه و پیرانشهر' به اتهام ارتباط با یک گروه‌مخالف کرد در ایران

دو روز پیش، سپاه پاسداران اعلام کرده بود فرمانده این نیرو در مریوان کشته شده است
توضیح تصویر،

دو روز پیش، سپاه پاسداران اعلام کرده بود فرمانده این نیرو در مریوان کشته شده است

وزارت اطلاعات ایران با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده که در دو عملیات جداگانه ۱۶ عضو یک گروه مخالف را در استان‌های آذربایجان غربی و کردستان بازداشت کرده است.

وزارت اطلاعات می‌گوید این ۱۶ نفر از "اقلیم همسایه" وارد ایران شده بودند.

اما شبکه حقوق بشر کردستان گفته است: "بر خلاف ادعای وزارت اطلاعات مبنی بر ورود بازداشت‌شدگان از خاک اقلیم کردستان به ایران، تمامی این افراد از شهروندان عادی و ساکن شهرهای بانه و پیرانشهر بوده‌اند".

شبکه حقوق بشر کردستان با انتشار اسامی این افراد نوشته آنها در روزهای ۶، ۷ و ۸ اردیبهشت ماه بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج انتقال یافته‌اند.

بنابر این گزارش "این افراد پس از بازداشت مستقیما به بازداشتگاه‌های اداره اطلاعات در شهرهای ارومیه و سنندج منتقل شده‌اند و تاکنون حق تماس تلفنی یا ملاقات با خانواده را نداشته‌اند".

بیانیه وزارت اطلاعات ایران دو روز پس از آن منتشر شده که سپاه پاسداران اعلام کرده بود فرمانده سپاه مریوان و دو عضو این نیرو در یک درگیری مسلحانه در استان کردستان کشته‌ شدند.

بنا بر اطلاعیه 'قرارگاه حمزه‌سیدالشهدا'، سرهنگ شکیبا سلیمی، فرمانده سپاه مریوان و دو نیروی دیگر سپاه به نام‌های جعفرنظام‌پور و محمد شکری، سه‌شنبه ۱۶ اردیبهشت، در منطقه مریوان کشته شدند.

تا کنون هیچ گروهی مسئولیت کشته‌شدن این سه نیروی سپاه را بر عهده نگرفته است اما سپاه هشدار داده که انتقام می‌گیرد.