ویروس کرونا؛ مشاور ارشد نخست‌وزیر بریتانیا از سفرش دفاع کرد

بریتانیا

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

مشاور ارشد بوریس جانسون به خاطر سفر در دوران قرنطینه کرونا تحت فشار است

دومینیک کامینگز، مشاور ارشد بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا می‌گوید صدها کیلومتر سفرش در شرایط محدودیت‌های آمد و شد کرونا "کار درستی" بوده است.

او در این باره اضافه کرد برایش مهم نیست که اقدامش شبیه چیست.

آقای کامینگز در حالی به این سفر ٢٦٠ مایلی (بیش از ٤٠٠ کیلومتر) رفته که همسرش مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا بوده است. پس از شیوع ویروس کرونا در بریتانیا، دولت این کشور قرنطینه خانگی و محدودیت‌های آمد و شد را اعمال کرد.

دفتر نخست وزیری اما درباره سفر آقای کامینگز گفت او می‌خواست مطمئن شود اگر نشانه‌های بیماری را دارد، کسی باشد که از کودکش مراقبت کند و برای این کار نیاز به حمایت خانواده‌اش داشت.

اما حزب کارگر گفت که این توضیح قانع‌‌کننده‌ای نیست و بسیاری از شهروندان به‌خاطر این عمل او عصبانی هستند.

آقای کامینگز در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره سفرش از لندن به دورهام، گفت او "عقلا و قانونا درست رفتار کرده".

او در پاسخ به اینکه آیا کار خوبی کرده، گفت: "چه کسی اهمیت می‌دهد که خوب به نظر آید؟" مسئله این است که کار درستی باشد، نه اینکه شما چه فکر می‌کنید"

بیشتر بخوانید:

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

در پی گزارش‌هایی از مشاهده شدن آقای کامینگز حوالی خانه والدینش در اوایل آوریل، پلیس گفت پدر و مادر او در "کانتی دورهام" ساکن هستند.

استیو وایت، افسرجنایی و پلیس در دورهام گفت باتوجه به دستورالعمل دولت، سفر آقای کامینگز "کار بسیار نابخردانه‌ای" بوده است.

دفتر نخست‌وزیر در اطلاعیه‌ای درباره اقدام مشاور ارشد دولت گفت: "به این دلیل که همسرش دچار عفونت مشکوک به کرونا شده بود و خیلی محتمل بود که خود او بدحال شود، برای دومینیک کامینگز مهم بود سلامتی دختر خردسالش را تضمین کند."

در این اطلاعیه آمده: "خواهر و خواهرزاده‌هایش داوطلب کمک شدند بنابراین در خانه‌ای در نزدیک آنها اقامت کرد و در عین حال از آنها جدا بود تا در صورت لازم بتوانند کمک کنند. خواهرش برای خانواده خرید می‌کرد اما آنها را بیرون از خانه می‌گذاشت."

طبق این اطلاعیه، "اقدامات او همسو با دستورالعمل دولت درباره کرونا بود."

اما حزب ملی اسکاتلند خواستار کناره‌گیری آقای کامینگز و تحقیق درباره این موضوع شده است.

سخنگوی حزب کارگر در کنفرانس خبری روزانه‌اش تلویحا خواستار استعفای مشاور نخست وزیر شد و گفت درباره این موضوع از دولت سوال دارد.

سخنگوی حزب کارگر گفت: قوانین محدودیت آمد و شد، خیلی روشن بودند: هرفردی در خانواده شما مشکوک به کووید-۱۹ شود، باید بلافاصله خود را قرنطینه کنید و خانه را ترک نکنید."

او افزود: "هرچند به نظر می‌آید مشاور ارشد نخست‌وزیر باور دارد که برای او یک مقررات وجود دارد و برای مردم بریتانیا مقررات دیگری."

آقای کامینگز مغز متفکر تلاش‌های مربوط به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ بود و وقتی بوریس جانسون نخست‌وزیر شد، به عنوان مشاور سیاسی او منصوب شد.