مایکل وایت، نظامی سابق آمریکایی، آزاد شد و ایران را ترک کرد

مایکل وایت

منبع تصویر، CBS

مایکل وایت، نظامی سابق آمریکایی که در مشهد بازداشت و دوسال در ایران زندانی بود، آزاد شده است و با هواپیمای دولت سوئیس ایران را ترک کرده است.

آزادی آقای وایت یک روز پس از آن صورت گرفت که سیروس عسگری، شهروند ایرانی که در آمریکا بازداشت شده بود به ایران بازگشت.

مقامات ایران و آمریکا موضوع مبادله زندانیان را رد کرده‌اند اما شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا می‌گوید آزادی مایکل وایت و مجید طاهری، پزشک ایرانی-آمریکایی که امروز، پنجشنبه آزاد شد یک مبادله زندانی میان ایران و آمریکا با وساطت سوییس بوده است.

مجید طاهری، پزشک ایرانی-آمریکایی، به نقض قوانین تحریم‌های ایران متهم بود و ۱۶ ماه را در بازداشت گذرانده بود.

آقای طاهری از ۳۳ سال پیش ساکن آمریکا بود و در ایالت فلوریدا مطب دارد.

همزمان محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در توئیتی از آزادی این زندانیان ابراز خوشحالی کرد و نوشت مجید طاهری و مایکل وایت به زودی به خانواده‌هایشان ملحق خواهند شد. او گفته این موضوع می‌تواند برای شامل همه زندانیان شود و نه صرفا چند نفر خاص.

مقامات آمریکایی، روز پنجشنبه ۴ ژوئن آزادی آقای وایت و خروج او از ایران را تایید کردند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در توییتی از آزادی آقای وایت و خروجش از ایران ابراز خوشحالی کرد و نوشت: "هرگز دست از تلاش برای اطمینان از آزادی آمریکایی‌هایی که خارج از این کشور گروگان گرفته شده‌اند برنخواهد داشت."

آقای ترامپ همچنین از "کمک بزرگ" کشور سوئیس تشکر کرد و در توییتی دیگر از ایران هم تشکر کرده و نوشته این واقعه نشان داده که "توافق (با ایران) ممکن است".

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

مایک پومئپو، وزیرخارجه آمریکا هم در بیانیه‌‌ای که عصر پنجشنبه منتشر کرده ضمن ابراز خوشنودی از آزادی مایکل وایت و تشکر از سوییس، گفته: «ما در حالی که از اقدام سازنده ایران خوشنود هستیم، اما کارهای بیشتری مانده که باید انجام شود".

وزیرخارجه آمریکا از ایران خواسته همچنین زمینه آزادی باقر و سیامک نمازی و مراد طاهباز را فراهم کند و درباره معلوم شدن سرنوشت رابرت لوینسن، مامور اطلاعاتی سابق نهادهای آمریکایی که در جزیره کیش ناپدید شد هم با ایالات متحده اطلاعات ارایه کند.

آقای وایت، اهل شهر امپریال بیچ در جنوب کالیفرنیا که ۱۳ سال در نیروی دریایی آمریکا خدمت کرده است، در ژوئیه دو سال پیش (۲۰۱۸) در شهر مشهد بازداشت شد.

به گفته مادرش او برای ملاقات با زنی که با او از طریق آنلاین آشنا شده بود به این شهر سفر کرده بود.

مایکل وایت به اتهام توهین به رهبر ایران و همچنین انتشار مطالبی بر ضد جمهوری اسلامی و رهبر ایران و همچنین انتشار عکس خصوصی در شبکه‌های اجتماعی به ده سال زندان محکوم شده بود.

مادر آقای وایت در یک بیانیه که پس از آزادی پسرش منتشر کرد گفت: "در همه ۶۸۳ روزی که پسرم، مایکل در ایران به وسیله سپاه پاسداران گروگان گرفته شده بود، زندگی من در یک کابوس می‌گذشت."

او گفت: "خوشحالم که اعلام کنم که این کابوس به پایان رسیده و پسر من سالم در راه خانه است."

او از وزارت خارجه آمریکا و دیپلمات‌های سوئیس به خاطر تلاش‌هایشان برای آزادی پسرش تشکر کرد و از همه خواست که "حریم خصوصی خانواده را حفظ کنند."

اواخر ماه مارس و به دنبال شیوع کرونا در ایران، آقای وایت یکی از زندانیانی بود که به دلیل پزشکی، مرخص شد.