قالیباف در پرونده فساد قائم مقامش در شهرداری 'متهم نیست'

عیسی شریفی در کنار محمدباقر قالیباف؛ اعضای شورای شهر پنجم می‌گفتند اساسا در ساختار اداری شهرداری سمت قائم مقام تعریف نشده است

منبع تصویر، ENSAFNEWS

توضیح تصویر،

عیسی شریفی در کنار محمدباقر قالیباف؛ اعضای شورای شهر پنجم می‌گفتند اساسا در ساختار اداری شهرداری سمت قائم مقام تعریف نشده است

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه، گفته است که محتوای پرونده عیسی‌ شریفی نشان می‌دهد محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در زمره متهمان این پرونده نیست.

آقای اسماعیلی این موضوع را پس از آن مطرح کرد که در جریان کنفرانس خبری امروز از او پرسیده شد "اگر در روند پرونده عیسی شریفی مشخص شود رئیس فعلی مجلس دخالتی در رونده پرونده وی داشته چه اتفاقی میافتد".

آقای شریفی در تمام ۱۲ سالی که محمدباقر قالیباف شهردار تهران بود در کنار او بود. عیسی شریفی همچون محمدباقر قالیباف سابقه حضور در سپاه پاسداران را دارد.

بر اساس برخی از گزارشها از ایران نخستین بار در شهریور ۱۳۹۶، غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی وقت قوه قضاییه بازداشت عیسی شریفی، قائم مقام شهردار سابق تهران را تایید کرد.

اردیبهشت سال ۱۳۹۸، غلامعباس ترکی، دادستان نظامی تهران از پرونده عیسی شریفی به عنوان "پرونده موسوم به شهرداری" نام برد و گفت این پرونده متهمان دیگری هم دارد.

دادستان نظامی تهران همچون آقای اژه‌ای، اتهام این مقام ارشد شهرداری را "مالی" عنوان کرده بود اما پس از بازداشت عیسی شریفی در شهریور ۱۳۹۶، حراست شهرداری تهران بلافاصله اعلام کرد که اتهامات او با مسئولیت‌هایش در دوران شهرداری ارتباطی ندارد.

تیر ماه سال گذشته گزارش‌هایی درباره اعدام عیسی شریفی منتشر شد اما بعد برخی از رسانه‌ها به نقل از یک منبع آگاه در سازمان قضایی نیروهای مسلح گزارش کردند پرونده او در مرحله صدور کیفرخواست است و اتهامش "جاسوسی."

در سال‌های گذشته اتهامات متعدد فساد مالی یکی از مسائلی بود که بارها علیه دوران فعالیت آقای قالیباف به عنوان شهردار تهران مطرح شده بود.. با این حال نام آقای قالیباف در هیچ کدام از این پرونده‌های قضایی مطرح نشده است.

مشهورترین این اتهامات پرونده "املاک نجومی شهرداری" بود که در آن زمین‌ها و خانه‌هایی که با مبلغی بسیار کمتر از ارزش واقعی در اختیار شماری از مقامات دولتی و نظامی و قضایی ایران قرار گرفت. سایت معماری نیوز به مدیر مسئولی یاشار سلطانی برای اولین بار نامه‌ای از سازمان بازرسی کل کشور منتشر کرد که در آن شهرداری تهران به "ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری" و "تضییع اموال عمومی" به مبلغ ۲۲۰۰ میلیارد تومان متهم شد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

نام آقای شریفی با پرونده املاک نجومی شهرداری هم گره خورده بود، زمین‌ها و خانه‌هایی که با مبلغی بسیار کمتر از ارزش واقعی در اختیار شماری از مقامات دولتی و نظامی و قضایی ایران قرار گرفت.

قوه قضائیه پس از بازداشت عیسی شریفی اعلام کرد برخی از این اموال غیرمنقول او را توقیف کرده و به شهرداری بازگردانده است.

بعدها دادستان کل ایران تایید کرده بود که در این پرونده "تخلف قطعی" صورت گرفته است.

استقبال قوه قضائیه از تصمیم غلامرضا منصوری برای بازگشت

در بخش دیگری از این نشست خبری غلامحسین اسماعیلی به پرسش‌ها درباره پرونده‌های فساد در قوه قضائیه پاسخ داد.

او درباره اینکه چرا اسامی قضات متخلف اعلام نمی‌شود گفت در قانون پیش‌بینی نشده که اگر قاضی سلب صلاحیت شد اعلام عمومی کنیم.

خرداد ماه سال گذشته و چند ماه پس از ریاست ابراهیم رئیسی بر قوه قضائیه، غلامحسین محسنی‌ اژه‌ای، معاون اول وقت این قوه گفت ظرف ۱۲ ماه گذشته ۶۰ قاضی در ایران از کار برکنار شده‌اند.

اما اخیرا نام دو قاضی در پرونده فساد اکبر طبری، معاون حوزه ریاست قوه قضائیه مطرح شده بود که واکنش‌های زیادی را به دنبال داشت.

آقای اسماعیلی همچنین با ویدیوی منتشر شده از علامرضا منصوری قاضی پیشین گفت "از موضوعی که دیشب اتفاق افتاد استقبال می‌کنیم؛ یکی از قضاتی که اسم وی مطرح است و در خارج از کشور است پیام داد که آماده است به کشور برگردد و از اتهامات خود دفاع کند".

غلامرضا منصوری، قاضی پیشین اجراییات شهرستان لواسانات روز یکشنبه ۱۸ خرداد در جلسه دادگاه اکبر طبری و فساد در قوه قضائیه مطرح شد. آقای منصوری که به گفته دادستانی تهران، متهم نهم این پرونده و در حال حاضر متواری است. او به اخذ رشوه ۵۰۰ هزار یورویی متهم است.

غلامرضا منصوری روز گذشته با انتشار ویدیویی در فضای مجازی گفت به زودی به ایران باز می‌گردد.

اکنون آقای اسماعیلی از متهمان دیگر پرونده‌های اقتصادی که در خارج از کشور هستند خواسته تا در ایران حضور پیدا کنند و از خود دفاع کنند.