حکم اعدام برای متهم به جاسوسی از قاسم سلیمانی و فرماندهان نظامی در ایران

قاسم سلیمانی یکی از نزدیکترین فرماندهان و معتمدان نظامی آیت‌الله خامنه‌ای بود

منبع تصویر، khamenei.ir

توضیح تصویر،

قاسم سلیمانی یکی از نزدیکترین فرماندهان و معتمدان نظامی آیت‌الله خامنه‌ای بود

سخنگوی قوه قضاییه ایران از صدور حکم اعدام برای یک متهم به جاسوسی خبر داده و گفته است که این فرد محل تردد فرماندهان نظامی از جمله قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران را در اختیار سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل و آمریکا می‌گذاشته است.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ایران این فرد را "سید محمود موسوی مجد، فرزند سید کاظم" معرفی کرده و گفته است که حکم اعدام او در دیوان عالی کشور تایید شده و "به زودی اجرا می‌شود."

از جمله اتهامات آقای موسوی مجد جاسوسی در حوزه‌های امنیتی و نیروهای مسلح "به ویژه سپاه قدس" و اعلام محل تردد و اسکان قاسم سلیمانی و فرماندهان نظامی دیگر "در ادوار مختلف" به سازمان‌های سیا و موساد "در قبال اخذ دلار امریکایی" اعلام شده است.

"متهم زمان کشته شدن قاسم سلیمانی در بازداشت بوده"

بعضی رسانه‌ها این فرد را عامل لو دادن محل تردد قاسم سلیمانی هنگام کشته شدن او در عراق معرفی کرده‌اند اما قوه قضاییه ایران در اطلاعیه‌ای تصریح کرده است که این فرد قبل از کشته شدن قاسم سلیمانی بازداشت و محاکمه شده و پرونده او ارتباطی با کشته شدن آقای سلیمانی ندارد.

قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران، روز ۱۳ د‌ی‌ماه سال گذشته در مسیر فرودگاه بغداد هدف حمله هوایی نیروهای آمریکایی قرار گرفت و کشته شد. ابومهدی مهندس، از فرماندهان ارشد حشد شعبی عراق هم یکی از همراهان آقای سلیمانی بود که در این حمله کشته شد.

قوه قضاییه در اطلاعیه خود بعد از توضیحات سخنگوی این قوه گفته است که محاکمه آقای موسوی مجد روز ۱۸ مهر سال ۱۳۹۷ در دادگاه انقلاب آغاز شده و او در سوم شهریور سال بعد به اعدام محکوم شده است.

بنا بر این اطلاعیه حکم اعدام او ابتدا با ایراد دیوان عالی کشور به دادگاه برگشته و بار دیگر در تاریخ ۴ اسفند ۹۸ "بعد از بررسی مجدد پرونده" حکم اعدام او صادر و این بار تایید شده است.

پیش از این روح‌الله زم، مدیر و موسس کانال آمدنیوز هم در دادگاهی در ایران به "اعلام زمان و مکان عملیات‌های سوریه و تردد فرماندهان نظامی" به ویژه قاسم سلیمانی متهم شده بود.

منبع تصویر، Mizan

توضیح تصویر،

سخنگوی قوه قضاییه: حکم اعدام محود موسوی مجد به زودی اجرا می‌شود

محاکمه بی‌خبر

سخنگوی قوه قضاییه ایران در حالی از تایید حکم اعدام محمود موسوی مجد خبر داده که پیش از این خبری درباره محاکمه او منتشر نشده بود.

پیشتر قوه قضاییه ایران از صدور حکم اعدام برای چند نفر به جرم جاسوسی خبر داده بود اما نام متهمان را اعلام نکرده بود.

سخنگوی قوه قضاییه اطلاعات دیگری درباره آقای موسوی مجد نداده اما بعضی خبرنگاران او را از اعضای سپاه پاسداران معرفی کرده‌اند.

به گفته آقای اسماعیلی این متهم یکی از افرادی بوده که به دلیل جاسوسی برای آمریکا و اسرائیل تحت نظر ماموران وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه بوده و بعد از شناسایی دستگیر شده است.