تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت؛ روحانی: از دو کشور دوست خود توقع داریم

حسن روحانی در کنار روسای جمهور چین و روسیه. وی این دو کشور را "دوست ایران" خوانده

منبع تصویر، president.ir

توضیح تصویر،

حسن روحانی در کنار روسای جمهور چین و روسیه. وی این دو کشور را "دوست ایران" خوانده

با نزدیک شدن زمان لغو تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت و تلاش آمریکا برای تمدید این تحریم، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در جلسه هیات دولت از چین و روسیه دو کشور دارای حق وتو در شورای امنیت خواسته در "برابر توطئه" ایالات متحده ایستادگی کنند.

آقای روحانی گفته از "چهار کشور عضو دائم شورای امنیت مخصوصا از دو کشور دوست خود روسیه و چین توقع داریم به خاطر منافعی که در توافق هسته ای مدنظر منطقه و جهان بوده است در برابر توطئه آمریکا بایستند".

فرانسه و بریتانیا دو عضو دیگر شورای امنیت از برخی از جنبه های برنامه موشکی ایران انتقاد دارند و آن را نقض قطعنامه ۲۲۳۱ خوانده‌اند اما درباره تمدید این تحریم ها که خواسته آمریکاست، مواضع آشکاری ندارند. قطعنامه ۲۲۳۱ زمان لغو تحریم تسلیحاتی ایران را پیش‌بینی کرده.

رئیس جمهور ایران در اظهارات امروز (۲۱ خرداد، دهم ژوئن) گفته "آمریکایی‌ها با ادامه سیاست فشار باز هم به دنبال توطئه هستند، و چون ایران در هفته‌های آینده و در مهرماه به نقطه‌ای می رسید که طبق قطعنامه ۲۲۳۱ همه تحریم های تسلیحاتی ایران برداشته می‌شود از هم اکنون نسبت به آن روز مهم و بلند برای تاریخ دفاعی ایران عصبانی و به دنبال تدوین قطعنامه و ارسال به شورای امنیت سازمان ملل هستند".

آقای روحانی گفته "مطمئن هستیم انواع توطئه هایی که تا امروز آمریکا علیه ما داشته منجر به شکست شده است و در این توطئه هم به موفقیت نمی‌رسد و ما با همه توان، توانمندی دفاعی خود را بالا می بریم".

منبع تصویر، Getty

توضیح تصویر،

تحریم تسلیحاتی شورای امنیت از ۱۳ سال پیش شروع شده اما پاییز امسال باید به اتمام برسد

تحریم تسلیحاتی ایران چه بوده؟

تحریم تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران از ۱۳ سال پیش خرید و فروش سلاح با ایران را ممنوع کرده اما پاییز امسال به پایان می‌رسد.

اتمام این تحریم به ایران فرصت می دهد از کشورهایی همچون چین و روسیه تسلیحات یا جنگ افزارهای نظامی همانند جت های جنگنده یا تانک و نفربر بخرد. سفیر ایران در مسکو گفته مذاکراتی در این زمینه در جریان بوده اما تحریم تاکنون مانع عملی شدن آن بوده است.

پایان تحریم تسلیحاتی بخشی از توافق ایران و قدرت های جهانی در جریان مذاکرات اتمی بود که در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت آمده است اما ایالات متحده یک سال است که می گوید باید جلوی این لغو را گرفت.

مایک پمپئو گفته آمریکا از همه ابزارهای خود برای تمدید این تحریم‌ها استفاده خواهد کرد تا تحریم خرید و فروش سلاح برای ایران تمام نشود.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا. ایالات متحده می گوید از همه امکانات استفاده می کند تا تحریم تسلیحاتی ایران پایان نگیرد

ابزارهای آمریکا برای تمدید چه می تواند باشد؟

رسانه های آمریکا می گویند این کشور تصمیم دارد اعلام کند هنوز عضوی از توافق هسته ای برجام است تا با استفاده از سازوکار حق اختلاف در آن، پرونده را به شورای امنیت ارجاع دهد و باعث بازگشت تمامی تحریم های شورای شود. با این کار تحریم تسلیحاتی هم در عمل به مدت نامحدودی تمدید می شود. چین و روسیه و اتحادیه اروپا گفته اند که آمریکا از توافق خارج شده و دیگر امکان استفاده از ابزارهای آن مانند سازوکار حل اختلاف را ندارد.

در اقدامی دیگر آمریکا تلاش دارد تا از طریق یک قطعنامه جدید تحریم ایران را تمدید کند. پیش نویس این قطعنامه در اختیار روسیه، فرانسه و بریتانیا قرار گرفته است اما در صورت طرح آن در شورای امنیت، روسیه و چین امکان وتو کردن آن را دارند.

بیشتر بخوانید:

نامه روسیه به شورای امنیت نامه: تلاش آمریکا مسخره است

در تازه ترین تلاش شرکای ایران برای جلوگیری از تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس دوره ای شورای امنیت تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت را "مسخره و غیرمسئولانه" خوانده است.

وزیر خارجه روسیه در این نامه دولت دونالد ترامپ را متهم کرده که با "انگیزه سیاسی" کارزار فشار حداکثری علیه جمهوری اسلامی ایران برپا کرده است. آقای لاوروف خواستار "محکومیت جهانی" تلاش ایالات متحده برای تحریم دائمی خرید و فروش تسلیحات علیه ایران شده است.

آقای لاوروف در این نامه نوشته "اگر یک طرف از توافقی خارج شود یا تعهداتش ذیل آن را انجام ندهد، نمی‌تواند از حقوقی که ذیل آن رابطه داشت، برخوردار شود. ایالات متحده قطعنامه شورای امنیت را نقض و از اجرای توافق هسته‌ای امتناع کرده، پس امکان استفاده از بندهای احیای تحریم‌ها را از دست داده است".

چین چه می گوید؟

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

چین همچون روسیه عمل نکرده است اما به نظر می رسد در شرایطی که روابط سردی هم با آمریکا دارد، علاقه ای به تمدید تحریم های ایران نداشته باشد. این کشور تاکنون از تحریم های یکجانبه ایالات متحده علیه ایران انتقاد کرده است. وزیر خارجه چین هم به تازگی در بروکسل با جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ملاقات کرده و طی آن آقای بورل گفته است که آمریکا به هیچ وجهی نمی تواند از ابزارهای برجام برای تمدید تحریم ایران استفاده کند.

علیرغم همراهی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با چین و روسیه، دو کشور فرانسه و بریتانیا به تازگی نامه ای به شورای امنیت داده اند و برخی از فعالیت های ایران نظیر پرتاب موشک به فضا را نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت خوانده اند. با این همه این دو کشور علنا از تمدید تحریم تسلیحاتی ایران استقبال نکرده اند.

'بازنگری در دکترین اتمی '

حسن روحانی لغو تحریم تسلیحاتی در شورای امنیت را یکی از دستاوردهای دولت خود در جریان مذاکرات اتمی می داند و بارها بر آن تاکید کرده است. او پیش از این گفته در نامه ای به رهبران کشورهای عضو برجام یعنی چین، روسیه، فرانسه، بریتانیا و آلمان توضیح داده که اگر تحریم تسلیحاتی تمدید شود، ایران چه نوع واکنشی نشان خواهد داد.

پیش از این عباس عراقچی گفته بود در صورت بازگشت تحریم های شورای امنیت، ایران در "دکترین اتمی خود تجدید نظر می کند". محمدجواد ظریف در توضیح این بازنگری گفته بود که بررسی خروج ایران از پیمان منع گسترش سلاح های اتمی یکی از این گزینه هاست.