سفیر ایران به انتقاد سفیر آمریکا در لندن در مورد ادامه بازداشت مراد طاهباز پاسخ داد

سفیر ایران در لندن گفته توییت سفیر آمریکا درباره مراد طاهباز متخصص بازداشت شده در ایران شرم آور بوده

منبع تصویر، twitter

توضیح تصویر،

سفیر ایران در لندن گفته توییت سفیر آمریکا درباره مراد طاهباز متخصص بازداشت شده در ایران شرم آور بوده

حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در لندن، خطاب به همتای آمریکایی خود که درباره "غیرعادلانه" بودن بازداشت مراد طاهباز متخصص محیط زیست در ایران توییت کرده بود، گفته "او باید از خود شرم کند که درباره بازداشت شهروند ایرانی دروغ می‌گوید".

آقای طاهباز عضو هیأت مدیره موسسه حیات وحش میراث پارسیان اواخر سال گذشته خورشیدی پس از طی دو سال حبس، از سوی قوه قضائیه به ده زندان محکوم شد. اتهام او همکاری با "دولت متخاصم آمریکا" عنوان شده است.

ابرت وود جانسون سفیر آمریکا در لندن در توییتی گفته بود "رژیم ایران افراد بسیاری را ناعادلانه بازداشت کرده است" و در ادامه اضافه کرده که یکی از این زندانیان "مراد طاهباز شهروند ایالات متحده و بریتانیا است. ما در کنار متحدان خود ایستاده ایم و خواستار آزادی آنها هستیم".

پس از این توییت سفیر ایالات متحده در لندن، حمید بعیدی نژاد در توییتی به زبان انگلیسی نوشته است "سفیر آمریکا در بریتانیا که هموطنانش با سردادن شعار جان سیاهپوستان مهم است به طرز بی‌رحمانه‌ای در داخل ایالات متحده سرکوب می‌شوند، باید از خود شرم کند که درباره بازداشت شهروند ایرانی دروغ می‌گوید. آیا او از پنجره‌، ده‌ها هزار لندنی را که از آمریکا می‌خواهند خشونت علیه افراد بیگناه را پایان دهد و به حقوق بشر احترام بگذارد نمی‌بیند؟"

آمریکا اخیرا همزمان با روز جهانی محیط زیست خواستار آزادی آقای طاهباز شده که در زمینه حفظ گونه های جانوری در ایران تلاش می کرد.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران اخیرا در ویدئویی گفته است مراد طاهباز "در حال حفاظت از یک گونه در معرض انقراض در ایران بوده که دستگیر شده به نظر می رسد حکومت ایران نمی تواند فرق بین نجات حیوانات و جاسوسی را تشخیص دهد".

منبع تصویر، PWHF

توضیح تصویر،

از راست: مراد طاهباز، جرج شلر (جانور شناس) و کاووس سیدامامی

آقای طاهباز و هشت نفر دیگر از متخصصان محیط زیست ایران بیشتر از دو سال پیش توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به ظن و اتهام جاسوسی دستگیر شدند. وزارت اطلاعات ایران که خود را تنها مرجع تشخیص جرم جاسوسی می داند، اتهام جاسوسی علیه متهمان این پرونده را بی‌مبنا دانسته است.

بر اساس گزارشی که بهمن سال گذشته منتشر شد، بازجویان سازمان اطلاعات سپاه در جریان بازجویی از آقای طاهباز او را تحت فشار گذاشته بودند تا مجموع هزینه های مالی موسسه در طول ۱۰ سال فعالیت آن را بگوید و او به طور تخمینی، عددی را اعلام کرده که حدود ۹۰ درصد آن، حاصل "کمک های ریالی" به موسسه حیات وحش میراث پارسیان بوده است.

بنابر این گزارش، با این حال، بازجویان از زندانی خواسته اند عدد فوق را به دلار تبدیل کند که حاصل این محاسبه، رقم ۶۰۰ هزار دلار را ساخته بود که همین رقم، به عنوان درآمد شخصی مراد طاهباز از ارتکاب جرم تعریف شده و او ملزم به "استرداد" ۶۰۰ هزار دلار "مال ناشی از جرم" به صندوق حکومت شد.

به فاصله کوتاهی پس از دستگیری آقای طاهباز و دیگر متخصصان محیط زیست، مقام های قوه قضائیه ایران اعلام کردند یکی از بازداشت شدگان به نام کاووس سیدامامی که از اساتید دانشگاه امام صادق بوده پس از آنکه اسناد سپاه را در جریان بازجویی رویت کرده، دست به خودکشی زده و کشته شده است.

بیشتر بخوانید:

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

خانواده آقای سیدامامی مرگ او را مشکوک خواندند و خواستار تحقیقات مستقل درباره آن شدند اما ماموران امنیتی ایران پیکر او را به سرعت دفن کردند و اجازه بررسی موضوع را ندادند و مدت طولانی همسر آقای سید امامی را برای خروج از ایران و پیوستن به فرزندانش، ممنوع الخروج کردند.

نیلوفر بیانی یکی از متخصصان دستگیر شده در این پرونده اواخر سال گذشته شرح حالی از وضعیت خود به بیرون زندان فرستاد که در آن نوشته است بازجویان سپاه پاسداران برای گرفتن اعترافات ساختگی، او را طی "دست کم ۱۲۰۰ ساعت بازجویی" در معرض "شدیدترین شکنجه های روحی و روانی، تهدید به شکنجه فیزیکی و تهدیدهای جنسی" قرار داده اند.

خانم بیانی در شرح حال خود آورده بود که ماموران در جریان بازجویی، از جمله او را تحت فشار وادار به "تقلید صدای حیوانات وحشی" کردند و با نشان دادن عکس جسد کاووس سیدامامی هشدار می دادند که "عاقبت خودت و تمام همکاران و اعضای خانواده ات نیز همین است".

او از تلاش برای اطلاع دادن این وضع به دفتر رهبر ایران و نامه اش به آیت الله علی خامنه ای خبر داده و گفته در آن نامه به توضیح رفتار بازجویان سپاه پرداخته و در بخشی از آن نوشته که "به همراه ۷ مرد مسلح به ویلایی خصوصی در لواسان منتقل شده تا با وجود امتناع، مجبور به نظاره رفتار غیراخلاقی و غیراسلامی آنها در استخر خصوصی بشود".

خانم بیانی همچون مراد طاهباز به ده سال زندان محکوم شده است.