دانمارک سفیر عربستان را در اعتراض به جاسوسی علیه ایران احضار کرد

وزیر خارجه دانمارک

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

وزیر خارجه دانمارک: ما تحت هیچ شرایطی چنین فعالیت‌هایی را نمی‌پذیریم و سفیر ما در ریاض هم این پیام را مستقیما با مقام‌های سعودی در میان گذاشته است

وزارت خارجه دانمارک سفیر عربستان را در ارتباط با "اتهام‌های تروریستی" علیه سه نفر از رهبران یک گروه جدایی‌طلب عرب ایرانی در دانمارک، احضار کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه پلیس دانمارک اعلام کرده که این سه نفر را به دلیل "تامین مالی و ترویج تروریسم در ایران، از جمله همکاری با سرویس اطلاعاتی عربستان سعودی" تحت پیگرد قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه این سه نفر که از اعضای گروه جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز و ساکن دانمارک هستند از حدود چهار ماه پیش به اتهام جاسوسی برای سرویس اطلاعاتی عربستان تحت پیگرد قرار گرفته‌اند.

به گفته سرویس اطلاعاتی دانمارک این افراد بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ برای عربستان جاسوسی کرده‌اند.

یپه کوفود، وزیر خارجه دانمارک در بیانیه‌ای گفت: "ما تحت هیچ شرایطی چنین فعالیت‌هایی را نمی‌پذیریم و سفیر ما در ریاض هم این پیام را مستقیما با مقام‌های سعودی در میان گذاشته است."

فین بوچ اندرسون، مدیر سرویس اطلاعاتی دانمارک هم هشدار داد که "به هیچ وجه قابل قبول نیست که کشورهای خارجی و سرویس‌های اطلاعاتی آنها درگیری‌های خود را به خاک دانمارک بیاورند و از دانمارک به عنوان پایگاه تامین مالی و حمایت از تروریسم سوء استفاده کنند."

داستان سه متهم

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

پلیس دانمارک بعد از حمله اهواز سه نفر از اعضای گروه جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز را به ظن فعالیت‌های تروریستی بازداشت کرد

سه نفری که به ظن جاسوسی برای عربستان در دانمارک تحت پیگرد قرار گرفتند، همان کسانی هستند که بعد از حمله مرگبار ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ در اهواز، هدف یک طرح ناکام سوء قصد در خاک دانمارک قرار گرفتند.

دانمارک در آن زمان حکومت ایران را به دست داشتن در نقشه سوء قصد به این افراد با هدف انتقام حمله اهواز متهم کرد. اما ایران رسما این اتهام را رد کرد.

ایران گروه "جنبش مبارزه عربی برای آزادی احواز" را یک گروه تروریستی می‌داند و می‌گوید این گروه در حمله اهواز دست داشته است.

اتهام دست داشتن ایران در برنامه سوء قصد به این افراد باعث تنش در روابط دو کشور شد و دانمارک در مقطعی سفیر خود را از تهران بازگرداند.

مجموعه‌ای از اتهامات کشورهای اروپایی از جمله هلند و دانمارک علیه ایران شامل اقدام جمهوری اسلامی برای حمله به مخالفانش در خاک این کشورها در زمستان ۹۷ تنش‌ها را به اوج رساند تا جایی که دانمارک یکی از معاونت‌های وزارت اطلاعات ایران را در فهرست گروه‌های تروریستی خود قرار داد.

ایران همواره به صورت مستقیم یا غیر مستقیم عربستان را به حمایت از گروه‌های جدایی‌طلب که ایران آنها را "تروریستی" می‌داند متهم می‌کند؛ اتهامی که عربستان رد می‌کند و متقابلا همین اتهام را درباره گروه‌های شیعه مخالف پادشاهی سعودی در این کشور، به ایران می‌زند.

ایران و عربستان روابط دیپلماتیک ندارند و بزرگ‌ترین رقبای منطقه‌ای در خاور میانه محسوب می‌شوند.