سخنگوی قوه قضائیه ایران: 'ارتباطات جاسوس سیا و موساد بیشتر در سوریه بوده'

بشار اسد رئیس جمهور سوریه و قاسم سلیمانی فرمانده وقت نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی. ایران و سوریه روابط بسیار نزدیکی با هم دارند

منبع تصویر، president.ir

توضیح تصویر،

بشار اسد رئیس جمهور سوریه و قاسم سلیمانی فرمانده وقت نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی. ایران و سوریه روابط بسیار نزدیکی با هم دارند

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه ایران گفته است فردی که به اتهام جاسوسی از قاسم سلیمانی، فرمانده کشته شده نیروی قدس سپاه به اعدام محکوم شده، "بیشتر در سوریه" بوده است.

آقای اسماعیلی گفته است این فرد که "سید محمود موسوی مجد، فرزند سید کاظم" معرفی شده، "بیشتر در سوریه بوده و خانواده‌اش مقیم سوریه هستند".

مقام‌های ایران و سوریه ارتباطات نزدیکی با هم دارند و سپاه پاسداران برای کمک به بشار اسد رئیس جمهور سوریه در این کشور حضور نظامی دارد.

قوه قضائیه ایران پیشتر گفته است که محمود موسوی مجد قبل از حمله آمریکا به قاسم سلیمانی بازداشت و محاکمه شده بود و دستگیری او به واقعه کشته شدن فرمانده سابق نیروی قدس سپاه ارتباطی نداشته است.

به گفته سخنگوی قوه قضائیه ایران، آقای موسوی مجد در سوریه "اطلاعاتی را از نیروهای جمهوری اسلامی ایران که آنجا حضور داشتند، فعالیت آنها و حوزه فعالیت وزارت دفاع جمع آوری کرده و به دشمن ‌داده است".

آقای اسماعیلی پیشتر از تایید حکم اعدام این فرد در دیوان عالی کشور خبر داده و گفته بود که اتهام وی جاسوسی در حوزه‌های امنیتی و نیروهای مسلح "به ویژه سپاه قدس" و اعلام محل تردد و اسکان قاسم سلیمانی و فرماندهان نظامی دیگر "در ادوار مختلف" به سازمان‌های سیا و موساد "در قبال اخذ دلار امریکایی" بوده است.

در اظهارات هفته گذشته سخنگوی قوه قضائیه اشاره‌ای به حضور فرد محکوم به اعدام و خانواده اش در سوریه نشده بود اما معرفی او به اتهام جاسوسی از محل تردد و اسکان قاسم سلیمانی باعث شد که برخی، این فرد را عامل لو دادن محل تردد قاسم سلیمانی هنگام کشته شدن او در عراق معرفی کنند.

به فاصله کوتاهی پس از این گمانه‌زنی‌ها، قوه قضاییه ایران در اطلاعیه‌ای درباره اظهارات غلامحسین اسماعیلی توضحیاتی منتشر و اعلام کرد که این فرد قبل از کشته شدن قاسم سلیمانی بازداشت و محاکمه شده و پرونده او ارتباطی با کشته شدن فرمانده وقت نیروی قدس سپاه ندارد.

بر اساس اطلاعیه قوه قضائیه محاکمه محمود موسوی مجد روز ۱۸ مهر سال ۱۳۹۷ در دادگاه انقلاب آغاز شد و در سوم شهریور ۹۸ بعد به اعدام محکوم شد.

سخنگوی قوه قضائیه در اظهارات امروز ۲۴ خرداد (سیزدهم ژوئن) مجددا تاکید کرده که محمود موسوی مجد، پیش از کشته شدن قاسم سلیمانی دستگیر شده و "در سنوات قبل به لحاظ ارتباطی که با این مجموعه داشته، اطلاعاتی از حوزه‌های پایه و نظامی ما به ویژه در ارتباط با وزارت دفاع و نیروی قدس سپاه و همچنین ترددهای قاسم سلیمانی در سال‌های ۹۶ و ۹۷ را هم به سرویس سیا و هم به سرویس موساد می‌داده است".

پیش از این روح‌الله زم، مدیر و موسس کانال آمدنیوز هم در دادگاهی در ایران به "اعلام زمان و مکان عملیات‌های سوریه و تردد فرماندهان نظامی" به ویژه قاسم سلیمانی متهم شده بود.

منبع تصویر، Mizan

توضیح تصویر،

خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه صاحب این عکس را فرد متهم به جاسوسی و محکوم به اعدام معرفی کرده است

قاسم سلیمانی، فرمانده وقت نیروی قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران، روز ۱۳ د‌ی‌ماه سال گذشته در مسیر فرودگاه بغداد هدف حمله هوایی آمریکا قرار گرفت و کشته شد.

مقام‌های امنیتی و قضایی ایران چهار روز پیش برای اولین بار خبر دستگیری و محاکمه محمود موسوی مجد را اعلام کردند اما همچنان اطلاعات دیگری درباره محل اشتغال و رده نظامی او نداده‌اند. خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه به تازگی تصویری از او منتشر کرده است.

برخی از رسانه ها محمود موسوی مجد را از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی معرفی کرده‌اند.