معاول اول قوه قضائیه ایران: باید فصل جدیدی در باب توبه در زندان‌ها باز شود

محمد مهدی حاج محمدی رئیس جدید سازمان زندان ها (نفر اول از راست) و غلامحسین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضائیه (نفر آخر از چپ) در مراسم معارفه

منبع تصویر، Mizan

توضیح تصویر،

محمد مهدی حاج محمدی رئیس جدید سازمان زندان‌ها (نفر اول از راست) و غلامحسین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه (نفر آخر از چپ) در مراسم معارفه

غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه قضائیه ایران گفته که به موضوع "توبه" در نظام جمهوری اسلامی به طور شایسته پرداخته نشده و از رئیس جدید سازمان زندان‌ها خواسته "فصل جدیدی در این باب باز کند.

آقای محسنی اژه‌ای امروز ۲۴ خرداد (سیزهم ژوئن) گفته است "نظام جمهوری ایران تلاشش این بوده که بیش از آنچه که به فکر مجازات باشد به فکر اصلاح باشد اما متاسفانه در سال‌های اول انقلاب موضوعاتی تحمیل شد و ما از آن فاصله گرفتیم".

معاون اول قوه قضائیه در مراسم معارفه محمد مهدی حاج محمدی رئیس جدید سازمان زندان‌ها خطاب به او گفته "آیا در این ۴۰ سال برای توبه مجرمین، ساز و کاری پیش بینی کرده‌ایم‌؟ من از آقای حاج محمدی می‌خواهم که نسبت به این موضوع فصل جدیدی باز کنند و از مجلس و همه نظام می‌خواهم به باب توبه فرصت بدهیم و بستر را فراهم کنیم که مجرمین توبه کنند".

در سال‌های اولیه دهه ۶۰ اخذ توبه از سوی حکومت در میان زندانیان سیاسی ایران رواج داشت و طی آن زندانیان توسط مدیران زندان و بازجویان در برابر بخشش از اعدام، زندان‌های طولانی مدت یا تعزیر و شکنجه "توبه" می‌کردند.

زندانی سیاسی توبه کرده برای اثبات واقعی بودن توبه، به جز اینکه وادار به نفی گذشته‌اش می‌شد در مواردی مجبور بود علیه دیگر زندانیان سیاسی به اعمالی همچون تعزیر و شکنجه دست بزند یا احکام شلاق و اعدام اجرا کند.

اصطلاح "تواب سازی" اشاره به این وضعیت دارد.

معاون اول قوه قضائیه ایران در اظهارات امروز خود گفته "هنوز بسیار جا دارد که رویکرد اصلاح و تربیت را غلیظ‌تر ببینیم‌. کسانی که فساد می‌کنند باید مجازات شوند اما عنایت کنید روی مساله قدری فکر شود که باب جدیدی را روی این مساله باز کنند. یکی از باب‌ها باب توبه است. اگر چه فرد متخلفی غفلتی کرد خدا به او فرصتی می دهد که اگر توبه کرد نه تنها او را می بخشد بلکه او را دوست دارد".

محمد مهدی حاج محمدی رئیس جدید سازمان زندان‌ها در ایران هم در این مراسم گفته "زندانبانی یک علم پیشرفته با ظرایف پیچیده است سختی کار آنها را کسی نمی‌داند در ذهن بنده زندانبان یک پرستار مهربان، معلم دلسوز، نگهبانی توانا و هوشیار و مددکار مشفق است و دل‌مشغولی‌اش کمک به زندانیان است".

توضیح تصویر،

نمایی از زندانیان در زندان اوین در دهه ۶۰ خورشیدی در ایران

آقای حاج مهدی گفته "من خودم را زندانبان می‌دانم و به این موضوع افتخار می‌کنم".

تغییر رئیس سازمان زندان‌ها تازه‌ترین جابه‌جایی مدیران قوه قضائیه ایران توسط ابراهیم رئیسی است که کمی بیشتر از یک سال است که با حکم آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران به ریاست قوه قضائیه منصوب شده است.

آقای رئیسی از زمان انتصاب برخی از مدیران این قوه را که منصوب صادق لاریجانی بودند، تغییر داده است. یکی از این افراد اکبر طبری معاون امور مالی و رئیس حوزه ریاست قوه قضائیه در زمان آقای لاریجانی است که مدت کوتاهی پس از تغییر، توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شد. آقای لاریجانی پس از این بازداشت اعلام کرد که پرونده اکبر طبری بررسی شده و از اتهامات مطرحه مبراست.

آقای طبری در حال حاضر به اتهام فساد گسترده مالی و سوءاستفاده از موقعیت خود تحت محاکمه است. برخی از چهره‌های سیاسی و کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی گفته‌اند که صادق لاریجانی هم باید بابت عملکرد معاون خود که از او دفاع هم کرده، پاسخگو باشد.

آقای لاریجانی اکنون رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو فقهای شورای نگهبان است.