مرگ مشکوک مهدی نیکبخت، شاعر و دف‌نواز در اصفهان

عکس مهدی نیکبخت از ایمنا

منبع تصویر، IMNA

خبر درگذشت مهدی نیکبخت، شاعر و دف‌نواز در اصفهان ملقب به "بی‌تو"، واکنش‌های زیادی در توییتر به دنبال داشته است.

چند روز پیش خبرگزاری ایمنا از درگذشت آقای نیکبخت، ۴۰ ساله، در روز دوشنبه نوزدهم خرداد خبر داد اما بعضی منابع می‌گویند او در باغی اطراف اصفهان با چاقو به قتل رسیده است.

بسیاری از مردم اصفهان او را می‌شناسند و از آقای نیکبخت به عنوان فردی عارف مسلک یاد می‌کنند.

از او فیلم‌های مختلفی وجود دارد که هنگام جاری شدن آب در زاینده‌رود اصفهان دف می‌زند یا در آسمان درحالی که با چتر فرود می‌آید، شعرهای عرفانی می‌خواند.

در یکی از فیلم‌هایی که از او موجود است در انجمن شعرخوانی هالو، شاعر منتقد حکومت، با شعرش از ممنوع بودن ساز و موسیقی در اسلام انتقاد می‌کند.

مصطفی مهرآیین، نویسنده و از دوستان نزدیک مهدی نیکبخت، هفته پیش به خبرگزاری ایسنا گفت که آقای نیکبخت "طی یک حادثه" در سمیرم از دنیا رفت و مراسم خاک‌سپاری او در زادگاهش، روستای کبجوان اصفهان برگزار می‌شود.

او در این مصاحبه گفت «بی‌تو» متولد سال ۱۳۵۸ بود و از سال ۱۳۸۳ در کارگاه شاعران جوان استان اصفهان فعالیت می کرد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

مجموعه شعر "ولایت فیلسوف" مهدی نیکبخت در سال ۱۳۸۷ منتشر شد.

خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضایی ایران روز ۲۰ خرداد درست بعد از قتل آقای نیکبخت به نقل از دادستان عمومی و انقلاب سمیرم از دستگیری مظنون به قتل یک مرد ۴۰ ساله در کمتر از ۲۴ ساعت در این شهرستان خبر داد بی آنکه به هویت مقتول اشاره کند.

با این حال برخی منابع خبری ایران این گزارش را در خبر مربوط به درگذشت آقای نیکبخت ذکر کرده اند.

به گزارش میزان روح اله نصر اصفهانی دادستان عمومی سمیرم گفت: "در تاریخ ۹۹/۳/۱۸ ساعت ۲ و ۵۰ دقیقه بامداد در پی وصول گزارشی مبنی بر وقوع یک فقره قتل عمدی، بازپرس دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان سمیرم دستور تشکیل پرونده و انجام تحقیقات و تعقیب قاتل یا قاتلان احتمالی را صادر نمود. با حضور مأموران در محل وقوع جرم مشخص شد مقتول یک مرد حدود ۴۰ ساله بوده که بر اثر اصابت ضربات متعدد چاقو به قتل رسیده است."

او افزود: "پس از انجام اقدامات فنی قضایی و انتظامی و مخابراتی متهم به قتل در ساعت ۱۴:۳۰ همان روز در حالی که با یک دستگاه خودروی آزرا متواری شده بود در شهرستان کاشان دستگیر و پس از اعزام به دادسرا با صدور قرار بازداشت موقت روانه زندان شد. در تحقیقات اولیه متهم به ارتکاب عمل مجرمانه خود اعتراف و انگیزه‌اش را اختلاف شخصی با مقتول اعلام نموده است."

به گفته او "یک نفر دیگر نیز به اتهام معاونت در این قتل دستگیر و پرونده در جریان رسیدگی و تکمیل تحقیقات است."