شکایت گزارشگران بدون مرز از قاضی سابق ایرانی که در رومانی تحت نظر است

قاضی منصوری

منبع تصویر، Social media

خبرنگاران بدون مرز با اشاره به شناسایی غلامرضا منصوری قاضی متواری متهم به فساد مالی در رومانی، اعلام کرده که این نهاد رسما علیه این قاضی سابق ایرانی به دادستانی رومانی شکایت کرده است.

کریستوف دولوار دبیرکل این سازمان روز شنبه ۲۴ خرداد در توئیتی نوشت اگر رومانی از خروج این "شکنجه‌گر" ممانعت کند افتخاری برای آن کشور خواهد بود: "ما از دستگاه قضایی انتظار داریم با مصونیت افرادی که علیه روزنامه‌نگاران مرتکب جرم می‌شوند مبارزه کند."

سازمان گزارشگران بدون مرز پیشتر به دلیل آنچه سرکوب و زندانی کردن روزنامه نگاران در ایران در بهمن و اسفند سال ۱۳۹۱ خواند شکایتی را علیه آقای منصوری تسلیم دادستانی فدرال آلمان کرده بود.

روز شنبه همچنین گزارش شد که دادگاهی در بخارست، پایتخت رومانی، تصمیم‌گیری در مورد استرداد غلامرضا منصوری، متهم پرونده فساد و قاضی سابق ایران را تا تاریخ ۱۰ ژوئیه (۲۰ تیرماه) به تعویق انداخته است.

به گزارش رادیو اروپای آزاد این دادگاه از ایران درخواست کرده که مدارک خود را تا ۱۰ ژوئیه ارائه کند.

سخنگوی قوه قضائیه ایران تایید کرده بود که پلیس بین‌الملل غلامرضا منصوری را در رومانی بازداشت کرده و او در چند روز آینده "به ایران برگردانده خواهد شد."

اما بر اساس تصمیم دادگاه بخارست، آقای منصوری تا زمان تعیین شده حق خروج از رومانی را ندارد و تحت نظر پلیس خواهد بود. او در حال حاضر در زندان نیست.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

غلامرضا منصوری قاضی اجراییات شهرستان لواسانات و پیش از آن بازپرس شعبه ۹ دادسرای فرهنگ و رسانه و سرپرست این دادسرا بود. نام آقای منصوری در یک پرونده فساد در قوه قضائیه ایران مطرح شده و به دریافت ۵۰۰ هزار یورو رشوه متهم است.

نام غلامرضا منصوری در جلسه ۱۸ خرداد دادگاه اکبر طبری و پرونده فساد در قوه قضائیه مطرح شد.

دادستانی تهران گفته است آقای منصوری متهم نهم این پرونده است.

شادی صدر، از مدیران موسسه عدالت برای ایران در لندن می‌گوید وکلای آقای منصوری با استناد به اینکه در صورت بازگشت به ایران حکم او اعدام خواهد بود، می‌توانند مانع استرداد او شوند.

شماری از فعالان حقوق بشر در خارج از ایران به دنبال طرح شکایت از او به اتهام "نقض حقوق بشر" بوده اند.

غلامرضا منصوری سال ۱۳۹۸ از ایران خارج شد. او گفته بود به صورت قانونی و برای درمان "بیماری صعب‌العلاج" از ایران خارج شده است.

او اخیرا در ویدیویی اعلام کرد که به خاطر محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا موفق نشده به ایران بازگردد، اما قصد بازگشت به کشور را دارد.

در سال‌های پایانی دهه هشتاد و اوایل دهه نود شمسی، شمار زیادی از روزنامه‌نگاران با حکم این قاضی بازداشت شدند.

بیشتر بخوانید: