دو سازمان بین‌المللی خواهان پیگرد غلامرضا منصوری، 'قاضی فراری' شده‌اند

قاضی غلامرضا منصوری

منبع تصویر، ISNA

توضیح تصویر،

غلامرضا منصوری بعد از مطرح شدن نامش در دادگاه پرونده فساد در قوه قضاییه به "قاضی متواری" معروف شد

از زمان اعلام فراری بودن غلامرضا منصوری، قاضی ایرانی و حضور او در کشورهای اروپایی، برخی از سازمان های بین المللی خواهان دستگیری و رسیدگی به پرونده او به اتهام بازداشت خودسرانه و آزار و اذیت روزنامه نگاران شده اند.

سازمان خبرنگاران بدون مرز و فدراسیون جهانی روزنامه‌نگاران از جمله این سازمان‌ها هستند.

غلامرضا منصوری از مقامات سابق قوه قضاییه در ارتباط با پرونده دادگاه اکبر طبری، معاون اجرایی رئیس سابق این قوه، به دریافت نیم میلیون یورو رشوه متهم شده است.

مقامات قضایی ایران گفته اند که او از مرداد سال گذشته از کشور خارج شده است. ابتدا گزارش شد که آقای منصوری در آلمان سکونت دارد اما بعدا اعلام شد که در رومانی است و در آنجا در ارتباط با شکایت دولت ایران بازداشت و تا رسیدگی به شکایت آزاد شده است.

دادگاه رومانی به دولت ایران یک ماه فرصت داده مدارک معتبر برای استرداد آقای منصوری را ارائه دهد هرچند با توجه به سابقه قضایی حکومت ایران، از جمله نواقص روند محاکمات و برخی مجازات های مغایر موازین حقوقی امروزی، برخی حقوقدانان بازگرداندن او به ایران را مجاز ندانسته اند.

فدراسیون جهانی روزنامه نگاران از مقامات رومانیایی خواسته است تا غلامرضا منصوری از مقامات سابق قضایی ایران را تحت پیگرد قانونی قرار دهد.

آنتونی بلانژه، دبیر فدراسیون در بیانیه ای که در وبسایت این فدراسیون منتشر شده گفته است که "جنایات علیه روزنامه نگاران نباید بدون مجازات بماند."

"شمار زیادی از روزنامه نگاران به جنایات غلامرضا منصوری علیه خود معترض بوده اند و حالا زمان اجرای عدالت فرا رسیده است."

آقای بلانژه از دولت و دادستانی رومانی خواسته است "از استرداد منصوری به ایران خودداری کنند و در واکنش به درخواست روزنامه نگاران قربانی این فرد او را به خاطر نقض حقوق بشر تحت پگیرد قرار دهند."

سازمان خبرنگاران بدون مرز هم نخست از دولت آلمان و سپس از دولت رومانی خواستار بازداشت و محاکمه این شخص به اتهام نقض حقوق بشر شد. این سازمان گفته است "دادستان نباید بگذارد او از دست عدالت فرار کند. نه به بخشودگی از مجازات".

شماری از روزنامه نگاران ایرانی گفته اند که این فرد در زمان تصدی سمت بازپرسی شعبه ۹ دادسرای فرهنگ و رسانه و سرپرستی این دادسرا به بازداشت آنان و توقیف روزنامه ها می پرداخت و آنان را تحت فشار قرار می داد.