شکوائیه نرگس محمدی از وضعیت زندان زنجان: وزیر بهداشت نماینده بفرستد

نرگس محمدی

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

خانم محمدی از فعالان برجسته حقوق بشر در ایران است

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی در ایران در نامه ای از قرنطینه خود و ۱۱ زندانی دیگر "با علائم کرونا خبر داده" و از وزیر بهداشت خواسته است که "نماینده‌ای برای رسیدگی به وضعیت زندان زنان زنجان" اعزام کند.

این نامه در حالی منتشر شده است که روز دوشنبه و با مرگ ۲۰۳ نفر دیگر در اثر کرونا در ایران آمار رسمی مرگ در اثر کرونا به ۱۳ هزار و ۳۲ نفر رسیده است و نگرانی‌ها از شیوع دوباره این بیماری بالا گرفته است.

متن کامل نامه خانم محمدی امروز، دوشنبه ۲۳ تیرماه بوسیله خانواده او منتشر شده است.

خانم محمدی در این نامه که تاریخ نگارش آن ۲۱ تیرماه است می‌گوید که از ۱۱ روز پیش علائم کرونا در او و یازده زندانی دیگر نمایان شده و آنها "با علایم خستگی مفرط و درد ناحیه شکم، اسهال و استفراغ و از دست دادن حس بویایی بدون دارو و درمان و تغذیه مناسب" در داخل بند قرنطینه شده اند.

او نوشته که هفته گذشته و با وخامت حال او و زندانیان دیگر و پیگیری خانواده ها از آنها آزمایش کرونا گرفته شده اما از نتیجه آزمایش بی خبر هستند.

به نوشته خانم محمدی یکی از زنان زندانی "روز پنجشنبه گذشته به دلیل وخامت حالش به بیمارستان منتقل شد و با تشخیص قطعی کرونا با وثیقه آزاد شده است."

خانم محمدی درباره نحوه شیوع کرونا در بند زنان زندان زنجان نوشت: "از حدود یک ماه پیش ۳۰ زن زندانی به این بند وارد شدند که بعضی از آنها علائم کرونا داشتند و حتی یکی از آنها با گواهی ابتلا به کرونا به زندان منتقل شده بود که با وخامت حالشان به مرخصی رفتند."

به نوشته خانم محمدی "نبود امکانات پزشکی، عدم فضای مناسب برای قرنطینه ورودی های جدید و عدم کنترل سلامتی" باعث شیوع کرونا در بخش زنان زندان زنجان شده است.

خانم محمدی اعلام کرد که بوسیله این نامه رسما شکایت خود را از شرایط سخت و طاقت‌فرسای زندان زنجان در ۶ ماه گذشته و عدم رسیدگی پزشکی مطرح می‌کند.

این فعال حقوق بشر زندانی در ایران با تشریح وضعیت خود در زندان و محروم بودن از حقوق اولیه نوشت: "با دستور وزارت اطلاعات و قوه قضاییه" حتی از خرید گوشت با هزینه خودم مخالفت شده است از ارائه کتاب و امکان تماس تلفنی با فرزندانم در خارج از کشور ممانعت شده است. قریب یک سال است که صدای فرزندانم را نشنیده‌ام. اکنون نیز با ابتلا به کرونا بدون دارو و خدمات پزشکی به سر می‌برم."

انتقال خانم محمدی از زندان اوین به زندان زنجان در پی تحصن او و هفت زندانی دیگر در اعتراض به کشتار معترضان در آبان ماه صورت گرفت.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

دیروز برادر خانم محمدی در گفت و گو با بی‌بی‌سی فارسی با اشاره به مطالب مطرح شده در این نامه و احتمال ابتلای خواهرش به کرونا، گفت که مسئولیت حفظ سلامت و جان خواهرش با مسئولان قوه قضائیه ایران است.

به گفته خانواده خانم محمدی وضع سلامتی او که سال هاست با بیماری ریوی دست و پنجه نرم می کند به دلیل ابتلا به کرونا "وخیم تر و خطرناک تراز قبل شده است."

آنها می‌گویند که او علیرغم مشکلات گوارشی از رژیم غذایی توصیه شده پزشک معالج محروم است.

نرگس محمدی، از فعالان سرشناس حقوق بشری در ایران، دی ماه گذشته - دسامبر ۲۰۱۹ - از زندان اوین به زندان زنجان منتقل شد که بعد از تحصن و اعتراض به کشتار معترضان ضددولتی در آبان ماه بود.

او در سال ۹۱ به جرم تبلیغ علیه نظام به ۶ سال حبس محکوم شد و پس از مدتی آزاد شد اما بار دیگر در سال ۹۴ بازداشت شد و در مجموع به ۱۶ سال حبس محکوم شده است.

خانم محمدی در یادداشتی بعد از سرکوب خونین اعتراضاتی که بعد از بالا رفتن شبانه قیمت بنزین در سراسر ایران شعله کشید نوشته بود که "طی چهل سال گذشته با مدنی ترین و مسالمت آمیز ترین شیوه ها، استقلال، آزادی و جمهوری طلبیدیم. اما استبداد سربرافراشت."

او که خواستار تحریم انتخابات مجلس شورای اسلامی بود نوشت که مردم با رفتن پای صندوق رای خواستار "اصلاحات" بودند اما "حکومت با بحران و سرکوب مقابل مردم ایستاده است."

او همچنین نوشت: "ملت، حکومت را به اعتدال فراخواند، لیکن افراط و کشتار خیابانی پاسخ بی رحمانه حکومت بود."