حمایت پومپئو از نامه کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس درباره تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران

توضیح ویدئو،

آمریکا: قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را هفته آینده در شورای امنیت به رای می‌گذاریم

وزیر خارجه آمریکا از نامه کشورهای عضو شورای همکاری‌های خلیج فارس که خواستار تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران شده حمایت کرده، آن را شجاعانه خواند.

بحرین، کویت، عمان، قطر، امارات و عربستان سعودی در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل، خواهان تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران شدند. تحریم‌ها در ماه اکتبر لغو می‌شود. لغو این تحریم‌ها بعد از پنج سال از امضای توافق هسته‌ای ایران با شش قدرت جهانی یکی از بندهای برجام بود.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، در دو توییت که روز یکشنبه نوشته، از این نامه حمایت کرده است. او نوشته که شورای امنیت سازمان ملل متحد «باید بین رساندن سلاح به تروریست‌ها و حمایت از [کشورهای] خلیج [فارس] یکی را انتخاب کند.»

آقای پومپئو یک بار دیگر در این توییت‌ها یادآوری کرده که ایالات متحده، در این هفته می‌خواهد پیش‌نویس قطعنامه‌ای برای تمدید تحریم‌های ایران را به شورای امنیت ارائه کند. او روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران گفته بود که آمریکا اجازه نخواهد داد تا در ۲۷ مهر تحریم‌های تسلیهاتی ایران به پایان برسد. آمریکا گفته اگر این پیش‌نویس در شورای امنیت تصویب نشود، از مکانیزم موسوم به «ماشه» استفاده کند که در برجام پیش‌بینی شده بود و خود به خود موجب بازگرداندن تحریم‌ها می‌شود.

آمریکا انتظار دارد که چین و روسیه با استفاده از حق وتوی خود جلوی تصویب پیش‌نویس پیشنهادی آمریکا را بگیرند. برای همین است که این کشور تهدید کرده که از مکانیزم ماشه استفاده می‌کند. آقای پومپئو روز پنجشنبه گفته بود که چین از حالا خواهان فروش سلاح به ایران است.

در توییت دوم آقای پومپئو که به اولی وصل شده، او فیلمی تبلیغاتی را منتشر کرده که در وزارت خارجه آمریکا تولید شده است. این فیلم می‌گوید در روزی که تحریم‌ها برداشته شود، ایران می‌تواند سلاح‌هایش را به نقاط مختلف دنیا بفرستد. در نتیجه این فیلم پیش‌بینی کرده که سلاح‌های ایرانی ممکن است منجر به افزایش «درگیری‌های مرگبار» در جهان شود. «ممکن است جنگ‌جویان حزب‌الله و حوثی‌ها سلاح‌های پیشرفته‌تری بگیرند که با آن به اسرائیل و عربستان حمله کنند.»

این فیلم همچنین پیش‌بینی کرده که ایران با برداشته شدن ممنوعیت فروش سلاح، می‌تواند سلاح بفروشد و از قبل ثروتمندتر شده و «انقلاب خشنش» را بیشتر در جهان گسترش دهد. در این بخش از فیلم تصاویر به آتش کشیدن پرچم آمریکا در ایران به نمایش در می‌آید.

آقای پومپئو همچنین نوشته که عرب‌ها و اسرائیلی‌ها «یک‌صدا» هستند و شورای امنیت باید به حرف آنها گوش کند.